/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
WYDARZENIA

Międzynarodowa Konferencja Konserwatorska w Szreniawie

Autor: oprac. red
Źródło: Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie
Data: 2021-02-17


Kolejną, IX edycję Międzynarodowej Konferencji Konserwatorskiej pt. „Problemy muzeów związane z zachowaniem i konserwacją zbiorów” zaplanowano w terminie 6-8. października 2021. Zgodnie z tradycją odbędzie się ona w Muzeum Rolnictwa w Szreniawie k. Poznania.

Międzynarodowa Konferencja Konserwatorska w SzreniawieMiędzynarodowa Konferencja Konserwatorska w SzreniawieFot. Muzeum Rolnictwa w Szreniawie

Idea powstania Międzynarodowej Konferencji Konserwatorskiej pt. Problemy muzeów związane z zachowaniem i konserwacją zbiorów zrodziła się z inicjatywy konserwatorów zabytków Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie oraz ówczesnej Akademii Rolniczej w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy).

Z założenia szreniawskie Konferencje służyć mają wymianie poglądów oraz rozwijaniu podstawowego zadania muzeum, czyli zachowywaniu dziedzictwa różnych obszarów przeszłości, zarówno materialnego, jak i niematerialnego. Każdy obiekt przeszłości wymaga bowiem indywidualnego podejścia konserwatorskiego, zaś jego systemowa opieka to zadanie całego środowiska. Konserwacja, będąc podstawowym zadaniem muzeum (wpisanym bezpośrednio w tożsamość tego typu instytucji), wciąż jednak traktowana jest wybiórczo i jednostkowo. Spotkania przedstawicieli społeczności pracowników sektora muzealnictwa i ochrony zbiorów, środowiska konserwatorów prywatnych, przedstawicieli zarządów i organizatorów muzeów, pracowników nauki oraz ekspertów muzealnictwa odbywające się regularnie co dwa lata, stały się stałą platformą dla wielowątkowej rozmowy i wymiany doświadczeń. Daje to możliwość oglądu spraw merytorycznych z różnych strony, sprzyja spojrzeniu trans-dyscyplinarnemu oraz daje możliwość poznania się, integracji podjęcia współpracy różnych instytucji, środowisk na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego.

Podczas Międzynarodowych Konferencji Konserwatorskich w Szreniawie prezentowane są interesujące zagadnienia związane z ochroną zabytków, w tym m.in. wykonanych z drewna i papieru, często o poruszane są również tematy dotyczące problematyki dotyczące budownictwa drewnianego.

W związku z wyznaczeniem kolejnego terminu konferencji, wciąż można zgłaszać tematy referatów / wystąpień. Ostateczny termin ich zgłoszeń mija 15. marca, natomiast termin nadsyłania pełnego tekstu wyznaczono na 30. kwietnia.

Więcej informacji na temat konferencji znajduje się na stronie http://konferencja.muzeum-szreniawa.pl/


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA