/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
MEBLARSTWO

Meble z rekordem pomimo pandemii

Autor: oprac. red
Źródło: B+R Studio
Data: 2021-02-16


Pomimo pandemii polska branża meblarska zakończyła rok 2020 z rekordową sprzedażą - informuje Studio B+R.

Meble z rekordem pomimo pandemiiMeble z rekordem pomimo pandemiiFot. D.Jabłoński

Chociaż meblarstwo były jedną z pierwszych polskich branż, które odczuły wpływ pandemii COVID-19, to według oficjalnych danych GUS wartość produkcji sprzedanej w Polsce w minionym roku osiągnęła rekordowy poziom.

Kiedy na przełomie marca i kwietnia polscy producenci mebli zmuszeni byli ograniczyć i zatrzymać produkcję, nikt nie spodziewał się, że straty uda się w tym roku odrobić. Jednak dobre wyniki drugiej połowy roku z miesiąca na miesiąc okazywały się lepsze. Ostatecznie, jak podaje GUS, w 2020r. zanotowano rekordową wartość produkcji sprzedanej. Firmy, które zatrudniają powyżej 10 pracowników wypracowały przychody rzędu 46,8 mld zł, o 200 mln zł lepsze niż w 2019r. Tylko w IV kwartale 2020 roku wartość produkcji sprzedanej mebli wyniosła aż 13,3 mld zł, tj. o 9% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Jednocześnie GUS zaktualizował pełne dane dotyczące wartości produkcji sprzedanej mebli z uwzględnieniem firm mikro za rok 2019. Według najnowszych danych wartość ta wyniosła 50,5 mld złotych i jest o 1,3 mld mniejsza niż podawana we wcześniejszych publikacjach. B+R Studio prognozuje, że rok 2020 zakończył się w tym zakresie wynikiem wartości produkcji sprzedanej na poziomie 50,6 mld złotych i oznacza, że zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami polscy meblarze wyszli na przysłowiowe „zero”.

Jak informuje Studio B+R pomimo rekordowego poziomu sprzedaży wypracowanego w 2020r. przez przedsiębiorstwa zatrudniające ponad 10 osób, w stosunku do 2019r. zmniejszył się wolumen produkcji mebli. Spadki dotyczą wszystkich grup mebli. Najmniejszy (o 1%) odnotowano w grupie mebli drewnianych w rodzaju stosowanych w pokojach stołowych i salonach, których wyprodukowano 31.218 tys. sztuk. Oznacza to, że polskim producentom udało się uzyskać wyższe ceny za swoje produkty.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz