/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
DREWNO W BUDOWNICTWIE

Kantówki dębowe jako idealny materiał konstrukcyjny

Autor:
Źródło: Zakład Tartaczny Kleniewski
Data: 2021-02-09


Kantówki drewniane to materiał w budownictwie znany i ceniony już od wielu lat. Doskonałym przykładem wykorzystania potencjału kantówek jest tzw. Fachwerkhaus, czyli potocznie mówiąc mur pruski, należący do architektury niemieckiej. Dziś kantówki drewniane znów powracają do mody, nie tylko ze względu na swoją trwałość, ale także... a raczej przede wszystkim dzięki swoim wysokim walorom estetycznym. Kantówki drewniane, a zwłaszcza dębowe stanowią solidny element nowoczesnych konstrukcji oraz nadają im niepowtarzalnego i eleganckiego sznytu.

Kantówki dębowe jako idealny materiał konstrukcyjnyKantówki dębowe jako idealny materiał konstrukcyjnyFot. Zakład Tartaczny Kleniewski

Kantówka z drewna... ale jakiego?

Wśród produktów polecanych jako materiały budowlane znajdują się kantówki dębowe, wyróżniające się doskonałymi parametrami. Możliwości obróbki kantówek dębowych mają bardzo szeroki zakres, począwszy od ich przycinania w dowolny sposób, frezowania , szlifowania, impregnowania, malowania, czy postarzania. Dzięki tym wszystkim zabiegom, mamy ogromne pole manewru pozwalające na dopasowanie materiału do Naszych konkretnych potrzeb. Kantówki dębowe są często elementami konstrukcyjnymi, a jednocześnie wykończeniowymi. Jeśli masz w planach drewniane konstrukcje, warto zastanowić się czy kantówki dębowe, nie okażą się najlepszym możliwym. wyborem w celu wykonania konstrukcji o najwyższej trwałości, a także wysokich walorach wizualnych.

Postaw na jakość dębu!

Drewno dębowe cechuje szereg pożądanych właściwości, takich jak wysoka wytrzymałość surowca, tolerancja na wilgotne warunki, odporność na ścieranie. Kantówki dębowe uważane są za wyjątkowo solidny materiał konstrukcyjny, a zarazem bardzo elegancki, co pozwala na jego eksponowanie. Swoje zastosowanie znajdują w różnego rodzaju konstrukcjach budowlanych, drewnianych projektach ogrodowych, placach zabaw, a także elementów wnętrzarskich.

Gdzie szukać kantówek dębowych?

Miejscem, gdzie powstają kantówki drewniane są zakłady tartaczne, produkujące kantówki zgodnie ze specyfikacją na zamówienie. W poszukiwaniu kantówek dębowych, dobrym kierunkiem będzie KLENIEWSKI Tartak, będący jednym z wiodących producentów drewna dębowego na polskim rynku. 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Droga redakcjo tak bez złośliwości...

Chciałbym tylko zwrócić uwagę, że wrzucacie artykuł o drewnie konstrukcyjnym, który jest sponsorowany przez konkretną firmę, w którym nie ma ani słowa odniesienia do certyfikacji tego drewna, wchodząc na stronę tego tartaku, dowiadujemy się, że posiada FSC.
Pewnie za jakiś czas wrzucicie ofertę szkolenia bramkarzy drewna konstrukcyjnego z wieloma informacjami jakie to ważne z punktu widzenia prawa budowlanego i prowadzenia działalności, „a tu taki klops”.
Ja zdaje sobie sprawę ze tak jak napisaliście kantówka dębowa jest super materiałem ale jeśli Zaklad produkujący ją w Polsce nie ma ZKP przy takim wyrobie i nie wydaje do niej DWU, to użyć jej jako konstrukcje nie można.
Druga strona medalu to, że w Polsce mocno kuleje certyfikacja drewna a jeśli chodzi o certyfikacje drewna konstrukcyjnego liściastego ona praktycznie nie istnieje, i jeśli chcemy umieścić elementy liściaste w konstrukcji polegamy praktycznie zawsze na materiale bez dokumentacji...
Ale Drodzy Państwo od Was jako portalu branżowego i firmy uczącej jak należy postępować, trzeba wymagać więcej.
Pozdrawiam

Paweł [78]Odpowiedz na ten komentarz2021-02-11 11:20:14

Zgłoś nadużycie

Certyfikat CE dla drewna konstrukcyjnego dębowego

Według obowiązujących obecnie norm, w Polsce w zasadzie nie ma możliwości certyfikacji CE dla drewna konstrukcyjnego dębowego.

Dominik Jabłoński [432]Odpowiedz na ten komentarz2021-02-11 12:09:56

Zgłoś nadużycie

Panie Dominiku... [1]

Ale to nie znaczy że można promować wykonywanie, i zachwalać surowiec, który według polskiego prawa nie ma prawa znaleść się jako element konstrukcyjny.

Paweł [78]Odpowiedz na ten komentarz2021-02-11 13:49:58

Zgłoś nadużycie

Myli się Pan

Takie drewno może być użyte jako element konstrukcyjny. Zgodnie z przepisami, istnieje możliwość odstąpienia od obowiązku sporządzenia deklaracji właściwości użytkowych dla materiałów budowlanych. Regulują to odpowiedni przepisy. Zgodnie z nimi, jeżeli brak jest unijnych lub krajowych przepisów wymagających deklaracji zasadniczych charakterystyk w miejscu, gdzie wyroby budowlane są przeznaczone do stosowania, producent może odstąpić od sporządzenia deklaracji właściwości użytkowych.

W szczególności wymienione są trzy przypadki, kiedy odstępstwo jest możliwe:
1) jeśli wyrób budowlany jest produkowany jednostkowo lub na zamówienie w nieseryjnym procesie produkcyjnym w odpowiedzi na specjalne zlecenie (..)
2) wyrób budowlany jest produkowany na terenie budowy w celu wbudowania go w dane obiekty budowlane (...)
3) wyrób budowlany jest produkowany w sposób tradycyjny lub zgodnie z wymogami ochrony zabytków i w nieprzemysłowym procesie produkcyjnym w celu właściwej renowacji obiektów budowlanych (...).

Sądzę, że w związku z brakiem odpowiednich norm, jak również faktem, że stosowanie drewna dębowego jako elementów konstrukcyjnych jest rzadkim przypadkiem i na pewno podlega indywidualnemu zamówieniu oraz obliczeniom projektowym, łatwo jest ująć sprzedaż dębowego drewna konstrukcyjnego na podstawie pkt 1.

Dominik Jabłoński [432]Odpowiedz na ten komentarz2021-02-11 15:46:51

Zgłoś nadużycie

Źle Pan sądzi... [1]

Zacznijmy od tego, że fajna merytoryczna dyskusja z tego może być.

W pierwszym akapicie ma Pan wskazówkę jak należy interpretować ten przepis:
„jeżeli brak jest unijnych lub krajowych przepisów”,
Przepisy oczywiście są, przecież jest Polska norma zharmonizowana z europejską, w której mamy podane jakie parametry ma spełniać drewno konstrukcyjne lite liściaste (klasy oznacza się literą D). Producenci na rynku europejskim są również, a nawet jakby nie było PN jest coś takiego jak „wzajemna zasada uznawania materiałów budowlanych” i jeśli coś zostało dopuszczone do obrotu na terenie innego kraju UE jako wyrób budowlany a w Polsce nie występuje możemy go po imporcie uznawać za wyrób budowlany.
I najpierw są stosowane te przepisy a dopiero później można odstąpić od DWU.

Paweł [78]Odpowiedz na ten komentarz2021-02-11 16:33:31

Zgłoś nadużycie

certyfikacja drewna dębowego

Owszem drewno liściaste jest objęte dyrektywą 305. Ale brak jest wymagań krajowych. Z tego co się orientuję wymagania na drewno dębowe wprowadziły dotychczas tylko Niemcy i co więcej tylko dla drewna pozyskanego w Niemczech. Z informacji, na które trafiłem w ubiegłym roku, nad wymaganiami dla drewna dębowego pracują też Hiszpanie.

Certyfikaty CE na drewno konstrukcyjne dębowe występują też na rynku brytyjskim, ale formalnie nie są one zgodne z wymaganiami dyrektywy 305, bo brak jest odpowiednich krajowych zapisów dotyczących wytrzymałości dla tego drewna. Jednak tamtejsze jednostki audytorskie nie widzą problemu w certyfikacji dębu.

Tak czy inaczej, zgodnie z regułami nie da się w Polsce uzyskać certyfikatu na drewno dębowe (chyba że skorzystamy z usług Brytyjczyków :) ). Nie oznacza to, że takiego drewna nie można użyć na budowie, jak napisałem wyżej są wyjątki.

Dominik Jabłoński [432]Odpowiedz na ten komentarz2021-02-11 17:32:23

Zgłoś nadużycie

Ale...

Trzeba jeszcze pamiętać, że budynek musi zostać zaprojektowany zgodnie z obowiązującym prawem. W Polsce jest to m.in. tzw. eurokod 5 (projektowanie konstrukcji drewnianych) ze zmianami na przestrzeni kilkunastu lat, i żeby zaprojektować a później wbudować element w konstrukcje trzeba wykonać stosowne obliczenia, nie można tego zrobić jeśli jak sam Pan zauważył „brak jest odpowiednich krajowych zapisów dotyczących wytrzymałości dla takiego drewna”.
Niestety w Polsce mamy straszy bałagan w przepisach i legalnie czegoś takiego zrobić się nie da, co nie znaczy że się nie robi.

Paweł [78]Odpowiedz na ten komentarz2021-02-28 17:41:04

Zgłoś nadużycie

Drewno certyfikowane w budownictwie

Szanowni Państwo o czym tu w ogóle dyskutować choć takie dyskusje są potrzebne bo świadomość przepisów budowlanych w Polsce w budownictwie jedno rodzinnym jest prawie żadna . Wszyscy wiemy że 95 % drewna stosowanego przede wszystkim na konstrukcje dachowe nie wliczając może dachów wiązarowych lub przynajmniej w części jest nie legalna do tego w większości na czarno a w dużej części nie nadaje się do tego celu pomijając już legalność i wymogi prawa. Jak to działa wiemy wszyscy którzy mają z tym do czynienia, wie o tym władza, urzędnicy skarbowi, kierownicy budów fałszują dokumentację a Nadzór Budowlany wiedząc i pewnie sam prywatnie korzystając udaje że nic się nie dzieje. Jak pisze Pan Jabłoński być może na specjalne prace renowacyjne lub ekstrawaganckie projekty drewno dębowe może być stosowane choć według mnie nie powinno a na pewno nie na zewnętrzne elementy . W normalnym życiu nikt nie kupi konstrukcji dębowych do budowy domu bo jest zbyt drogi, nie dostępny w pożądanych rozmiarach . Rozmawiajmy o faktycznym problemie a jest on w Polsce ogromny . Tracą na tym inwestorzy często niczego nie świadomi, legalnie działające firmy oraz budżet a są to kwoty w skali kraju mogące przyprawić o zawał . Ten temat poruszał też Pan Jabłoński wielokrotnie . Pozdrawiam .

Adam [100]Odpowiedz na ten komentarz2021-03-23 10:20:38

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz