/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
MATERIAŁY DREWNOPOCHODNE

Brytyjska grupa energetyczna przejmuje producenta pelletu z Kanady

Autor: oprac. red
Źródło: Pinnacle Renewable Energy
Data: 2021-02-09


Największy brytyjski wytwórca energii elektrycznej, Drax Group, przejmuje kanadyjskiego producenta pelletu drzewnego - firmę Pinnacle Renewable Energy.

Brytyjska grupa energetyczna przejmuje producenta pelletu z KanadyBrytyjska grupa energetyczna przejmuje producenta pelletu z KanadyFot. Pinnacle Renewable Energy

Pinnacle Renewable Energy Inc. jest drugim co do wielkości producentem przemysłowego pelletu drzewnego na świecie. W 2020r. spółka planowała osiągnąć roczną wielkość produkcji rzędu 2,3 mln ton. Według założeń na 2012r. będzie to 2,8 mln ton. Firma posiada dziewięć zakładów produkcyjnych w zachodniej Kanadzie i jeden w Alabamie (USA). W trakcie budowy jest druga fabryka w Alabamie, a kolejne są w fazie planowania. Pinnacle realizuje dostaw peletu na takie rynki jak Japonia, Korea czy Wielka Brytania.

W maju 2020 roku firma Pinnacle ustanowiła rekord pod względem największego ładunku peletu drzewnego, jaki kiedykolwiek wysłano z Kanady. Na statek klasy Panamax załadowano 63.601 ton granulatu, który z Kolumbii Brytyjskiej został wysłany do Wielkiej Brytanii. Panamax to największa klasa statków pod względem szerokości i długości, która może przepłynąć stary Kanał Panamski.

Drax Group jest największym wytwórcą energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii. Do 2030r firma chce uzyskać status tzw. carbon negative, co oznacza, że będzie pochłaniać więcej emisji CO2 niż sama go generuje. Aby osiągnąć ten cel firma chce całkowicie przestać się ze spalania węgla na biomasę oraz budować instalacje do pochłaniania i magazynowania dwutlenku węgla.

W ramach tego planu, Drax przestawia swoje elektrownie z zasilania węglowego na biomasę - głównie pellet, który stanowi już ponad 2/3 zużywanego do produkcji energii paliwa. W efekcie realizowanych od kilku lat inwestycji, spółka jest obecnie największą na świecie elektrownią spalająca biomasę. Jednym z głównych kierunków zaopatrzenia kotłów Drax w paliwo biomasowe są dostawy peletu drzewnego z Ameryki Północnej, w tym realizowane przez Pinnacle.

W ramach zawartej umowy, Drax Group nabędzie wszystkie wyemitowane i pozostające w obrocie akcje zwykłe Pinnacle Renewable Energy. Wartość transakcji gotówkowej wyniesie ok. 831 mln dolarów kanadyjskich. Umowa uwzględnia przejęcie wszystkich zobowiązań Pinnacle oraz udziałów w realizowanych przez spółką przedsięwzięciach. Umowa musi zostać jeszcze zaakceptowana przez Walne zgromadzenia akcjonariuszy Drax oraz zostać zatwierdzona przez odpowiednie urzędy w Kanadzie i Wielkiej Brytanii.

Liczba wyświetleń: 1396


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA