/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
LEŚNICTWO

Spotkanie w sprawie ustawy dotyczącej przyszłości Lasów Państwowych bez rozstrzygnięć

Drewno.pl

Autor: oprac. red
Źródło: Drewno.pl
Data: 2021-01-19


14. stycznia odbyło się spotkanie w sprawie nowelizacji nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej, którą zawetował Prezydent Andrzej Duda. Na mocy ustawy PGL Lasy Państwowe miało przejść spod kurateli ministra odpowiedzialnego za sprawy środowiska pod zarząd ministra rolnictwa.

Spotkanie w sprawie ustawy dotyczącej przyszłości Lasów Państwowych bez rozstrzygnięćSpotkanie w sprawie ustawy dotyczącej przyszłości Lasów Państwowych bez rozstrzygnięćFot. Jakub Szymczuk / KPRP

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami 8. stycznia Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o działach administracji rządowej, w której zawarto m.in. wyodrębnienia z działu administracji rządowej środowisko - nowego działu: leśnictwo i łowiectwo. Odpowiedzialność za nowy dział według ustawy miałby przejąć nie jak dotychczas minister właściwego do spraw środowiska, lecz minister rolnictwa.

Wetując nowelizację ustawy, Prezydent zwrócił uwagę nie tylko na niekonstytucyjność terminów wprowadzenia ustawy, ale też na brak szczególnych powodów uzasadniających skrócenie vacatio legis nowych przepisów.

Andrzej Duda stwierdził również, że biorąc pod uwagę troskę o ochronę przyrody i lasy w Polsce, wątpliwości budzi zasadność wyodrębnienia nowego działu leśnictwo i łowiectwo. Jego zdaniem, odpowiedzialność ministra właściwego do spraw środowiska za obszar leśnictwa i łowiectwa ma długą i dobrą tradycję. Natomiast w czasie prac parlamentarnych nad przedmiotową ustawą nie padły argumenty w dostateczny sposób przemawiające za proponowaną zmianą. Z tych względów, ta kwestia powinna być przedmiotem ponownej, szerokiej debaty, w czasie której stanowiska w tym zakresie będą mogły przedstawić wszystkie zainteresowane strony.

14. stycznia w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie pod przewodnictwem Prezydenta Andrzeja Dudy i Premiera Mateusza Morawieckiego podczas którego omawiano nowy projekt nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej. W spotkaniu wzięli udział m.in.: szef KPRM Michał Dworczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa Edward Siarka, minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, minister rolnictwa Grzegorz Puda, szef KPRP Grażyna Ignaczak-Bandych, szef gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot, ministrowie Małgorzata Paprocka i Błażej Spychalski oraz prezydencki doradca Paweł Sałek. Obecni byli również przedstawiciele Lasów Państwowych.

Podczas spotkania nie podjęto żadnych konkretnych rozstrzygnięć. Jak poinformowano, wszystkie strony przedstawiły swoje stanowiska, a prace nad nowymi rozwiązaniami legislacyjnymi będą trwały.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA