/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
TECHNOLOGIE

Kupujemy używaną maszynę do drewna. Na co uważać?

Autor:
Źródło: EMI Maszyny
Data: 2021-01-11


Używane maszyny do drewna stanowią ciekawą i z pewnością atrakcyjną alternatywę dla nowego wyposażenia stolarni i przydomowych warsztatów. Wbrew ogólnemu przekonaniu nie są one gorsze, mniej wydajne czy bardziej podatne na awarie. Jak w przypadku większości produktów z drugiej ręki kluczem do sukcesu jest przemyślany wybór. Jako go dokonać i czym się kierować, aby zakup był udany?

Kupujemy używaną maszynę do drewna. Na co uważać?Kupujemy używaną maszynę do drewna. Na co uważać?Fot. EMI Maszyny

Używane maszyny do drewna stanowią ciekawą i z pewnością atrakcyjną alternatywę dla nowego wyposażenia stolarni i przydomowych warsztatów. Wbrew ogólnemu przekonaniu nie są one gorsze, mniej wydajne czy bardziej podatne na awarie. Jak w przypadku większości produktów z drugiej ręki kluczem do sukcesu jest przemyślany wybór. Jako go dokonać i czym się kierować, aby zakup był udany?

Stan i wcześniejsze miejsce korzystania z maszyny

Decydując się na używane maszyny do drewna, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że wcześniej były one gdzieś eksploatowane. Warunki, w których pracowały oraz intensywność ich wykorzystania z pewnością nie pozostały bez wpływu na konstrukcję i części mechaniczne. Środowisko pracy nie zawsze sprzyja takiemu wyposażeniu, nie wspominając już o niedbałym stosunku pracowników do sprzętu czy zaniedbywaniu obowiązkowej konserwacji. 

Aby zyskać gwarancję, że szlifierka czy grubościówka nie zawiedzie przez wiele lat, dokładnie zapoznaj się ze źródłem jej pochodzenia. Masowa produkcja w zakładzie, brak odpowiedzialnych za sprzęt pracowników w firmach, w których z jednego stanowiska korzysta wiele osób czy eksploatacja w środowisku wilgotnym, w częściowo otwartym pomieszczeniu lub na zewnątrz z pewnością powinny obudzić Twoją czujność. 

Jeśli wiesz, skąd pochodzą wybrane przez Ciebie maszyny stolarskie i akceptujesz to pochodzenie, kolejnym krokiem będzie sprawdzenie jakości sprzętu. W firmie EMI, która specjalizuje się w sprzedaży używanych maszyn do drewna, możesz liczyć na to, że każdy model jest sprawdzony przez profesjonalnym w serwisie. Dlatego nie kupujesz przysłowiowego kota w worku i nie spotka Cię przykra niespodzianka. Natomiast jeśli chcesz kupić frezarkę czy szlifierkę z innego źródła, postaraj się o wsparcie serwisanta.

Fot. EMI Maszyny

Używana grubościówka źródło: https://www.maszynydodrewna.com/katalog-maszyn/grubosciowki

Porównanie ceny maszyny nowej i używanej

Ocena stanu technicznego i pochodzenia kupowanego sprzętu powinna stanowić priorytet. Nawet jeśli musisz za nią zapłacić nieco więcej, lepiej poświęcić trochę pieniędzy niż później ponosić wydatki związane z serwisowaniem czy straty, jakie niesie za sobą niespodziewany przestój. Pomimo to jednak zwracanie uwagi na cenę, a w szczególności jej porównanie z nowym egzemplarzem jest drugim z kolei czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę, kupując używane maszyny do drewna.

Przede wszystkim maszyny stolarskie używane są atrakcyjne właśnie dlatego, że kosztują mniej przy zachowaniu wysokiej jakości i pełnej sprawności. Pomimo to jednak podejrzanie niska cena powinna Cię skłonić do zastanowienia, dlaczego ktoś chce się jej pozbyć. Być może powodem jest jakaś trwała usterka, której nie można wyeliminować lub jej naprawa byłaby bardzo droga. 

Reasumując, jeśli wybierasz używane maszyny do drewna, sprawdzaj, czy są one na tyle tanie, że ich zakup będzie korzystny w stosunku do nowego sprzętu i czy nie są zbyt tanie, a cena sugeruje problemy.

Fot. EMI Maszyny

Używana pilarka formatowa Martin źródło: https://maszynydodrewna.com/katalog-maszyn/pily/pilarki-formatowe-2

Opinie o dostawcy

Używane maszyny stolarskie są dostępne na rynku w wielu źródłach. Piły, strugarki czy grubościówki znajdziesz zarówno w prywatnych ogłoszeniach, jak i na giełdzie maszyn czy u profesjonalnych dystrybutorów. Ze wszystkich tych opcji najpewniejszą z pewnością jest zawodowy dostawca. Czy jednak możesz oddać się w ręce jakiegokolwiek z nich? 

Z pewnością nie każda firma, która zajmuje się dystrybucją używanych maszyn stolarskich, jest godna zaufania. Nie jest czymś nietypowym, że zamówienie nie dociera do klienta na czas, a dostarczony produkt w znacznej części nie spełnia wymogów i nie jest zgodny z opisem. W takich sytuacjach nawet udzielenie gwarancji na maszynę nie rozwiązuje problemu. 

Klient jest narażony na dochodzenie swoich praw, ponosi koszty transportu w przypadku odesłania zakupu, nie wspominając już o tym, że przez kolejne tygodnie pozostaje bez potrzebnego sprzętu. Dlatego, zanim kupisz używane maszyny do drewna u konkretnego dostawcy, zapoznaj się z opiniami, jakie mają na jego temat klienci. Firmy takie jak EMI cieszą się ich uznaniem zarówno w dziedzinie solidności dostaw, jak i usług dodatkowych – serwisu maszyn czy doradztwa.

Obsługa przed- i obsługa posprzedażowa

Ostatnim ważnym elementem, który składa się na decyzję o zakupie maszyn stolarskich z drugiej ręki, jest zakres usług dodatkowych oferowanych przez dostawcę. Solidny, sprawdzony i godny zaufania dystrybutor wspiera klienta zarówno na etapie wstępnym – przed zakupem, jak i po nim. Obsługa przedsprzedażowa obejmuje doradztwo, w ramach którego możesz liczyć na pomoc w wyborze sprzętu najlepiej dopasowanego do Twoich potrzeb. 

W EMI i innych godnych zaufania firmach na wysokim poziomie jest też obsługa posprzedażowa. W jej ramach otrzymujesz dostęp do serwisu technicznego, który rozwiąże Twoje problemy w przypadku usterki czy awarii. Pomoc dostawcy może również obejmować inne obszary związane z zakupem i obsługa maszyny stolarskiej. Otrzymujesz dostęp do instrukcji obsługi lub też uzyskasz wsparcie w zakresie dofinansowania sprzętu, także w formie wygodnego dla firmy leasingu. Wszystkie te usługi znajdziesz w EMI – firmie, która od około 20 lat zaopatruje małe i duże stolarnie w używane maszyny do drewna.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz