/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
TECHNOLOGIE

Jak powstają maszyny do przerobu drewna produkowane przez firmę Amix

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2020-12-18


Polska branża przetwórstwa drewna to silna gałąź polskiego przemysłu. Co roku firmy zajmujące się przerobem drewna przerabiają ok. 35 mln m3 tego surowca. Wykorzystują do tego maszyny i urządzenia produkowane zarówno przez międzynarodowych potentatów, jak i mniejsze krajowe zakłady. Jednym z krajowych wytwórców maszyn do obróbki drewna jest firma AMIX z siedzibą w Pierzynach Małych w woj. łódzkim.

Amix został założony przez Piotra Wieczorka w 2004 roku i od początku zajmował się wytwarzaniem części oraz podzespołów maszyn i urządzeń przeznaczonych dla małych i średnich przedsiębiorstw z różnych branż. Duże zainteresowanie klientów z sektora drzewnego spowodowało, że z czasem AMIX wyspecjalizował się w produkcji maszyn i urządzeń przeznaczonych do obróbki drewna.

Dziś firma posiada ugruntowaną pozycję na rynku. Maszyny oferowane przez AMIX to oryginalne i nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne, które opracowywane są we własnym biurze konstrukcyjnym. Wszystkie urządzenia trafiające do klientów posiadają wymagane atesty i certyfikaty bezpieczeństwa CE. Główną ofertę stanowią maszyny wykorzystywane do przerobu drewna w tartakach, urządzenia do produkcji palet oraz drewna kominkowego. Łącznie to ponad 30 różnych typów urządzeń. Rocznie firma wytwarza ok. 150 traków taśmowych i kilkadziesiąt innych maszyn. Najczęściej zamawianymi produktami są traki taśmowe PT100 oraz traki i pilarki tarczowe.

Urządzenia wyprodukowane przez AMIX trafiają przede wszystkim na rynek krajowy, jednak około 30% produkcji wysyłane jest po za granice Polski. Eksport realizowany jest m.in. na Węgry, Rumunię, Słowację, Łotwę, Białoruś oraz do Niemiec i Francji, część maszyn trafia także do krajów skandynawskich.

W jaki sposób powstają urządzenia firmy AMIX?

Zróżnicowane potrzeby klientów sprawiają, że większość urządzeń przygotowywanych jest pod indywidualne zamówienia. Dlatego praca nad zleceniem klienta zaczyna się od uzgodnienia oczekiwań i wymagań jakie spełniać ma zamawiane urządzenie.

Po ustaleniu parametrów maszyny swoją pracę rozpoczyna biuro konstrukcyjne. To tutaj powstaje projekt, który obejmuje szczegółowe informacje technologiczne i jest podstawą do rozpoczęcia produkcji. Stąd na poszczególne działy produkcyjne trafia odpowiednia dokumentacja oraz pliki dla urządzeń sterowanych numerycznie.

Zdecydowana większość elementów maszyn powstaje na miejscu. Podczas ich wytwarzania wykorzystywane są zarówno tradycyjne obrabiarki do metalu, jak i nowoczesne urządzenia CNC. Z dostarczonych do zakładu stalowych płyt i profili wycinane są elementy składowe ram i korpusów maszyn. Po wstępnym przygotowaniu trafiają one do spawalni, gdzie łączone są w podstawowe części składowe budowanych urządzeń.

Następnym etapem produkcji jest malowanie zespawanych korpusów i ram. Stal najpierw jest oczyszczana, a następnie trafia do lakierni.

Produkcja maszyn w fabryce AMIX realizowana jest wielotorowo. Dlatego równolegle do powstających korpusów maszyn, na innych działach produkcyjnych wytwarzane są inne części urządzeń, takie jak wały, tuleje, koła pasowe czy zębate. Powstają one na wieloczynnościowych obrabiarkach CNC. Część operacji wykonywana jest za pomocą konwencjonalnych tokarek i frezarek.

Pomalowane korpusy oraz wyprodukowane części trafiają na halę montażu. To tutaj ostatecznie powstają maszyny, które trafiają do klientów. Warto zauważyć, że jednocześnie powstaje tu kilka urządzeń.
Na tym etapie specjaliści zatrudnieni w firmie łączą wyprodukowane w fabryce elementy, a następnie wyposażają je w systemy napędu i sterowania. Ich dostawcami są wiodący, głównie polscy producenci. Na koniec wyprodukowane maszyny są testowane i przygotowywane do transportu.

W wielu przypadkach AMIX dostarcza swoim klientom kompletne linie produkcyjne, zapewniając również montaż i przeszkolenie użytkowników maszyn.

Ważnym zagadnieniem w przypadku zakupu maszyn jest serwis posprzedażowy. Aby zapewnić maksymalnie, krótki czas reakcji na zgłoszenia, AMIX utrzymuje m.in. odpowiednie stany magazynowe części zamiennych. Pozwala to na błyskawiczną reakcję w przypadku zgłoszenia klienta.

Wciąż rosnąca wielkość produkcji firmy wskazują, że maszyny produkowane przez AMIX spełniają oczekiwania klientów, którzy często wracają z kolejnymi zamówieniami.

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem urządzenia, zapraszamy do kontaktu. Informacje kontaktowe znajdziesz w opisie do tego filmu lub na stronie www.amix-wieczorek.pl


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz