/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
BHP

Seria pożarów w zakładach zajmujących się obróbką drewna

Drewno.pl

Autor: oprac. pks
Źródło: Drewno.pl
Data: 2020-12-15


Okres jesienno-zimowy niestety tradycyjnie wiąże się ze zwiększoną ilością pożarów w tartakach i stolarniach. W minionym tygodniu doszło do przynajmniej kilku tego typu zdarzeń. Straty poniesione w ich wyniku liczone są w milionach złotych.

Seria pożarów w zakładach zajmujących się obróbką drewnaSeria pożarów w zakładach zajmujących się obróbką drewnaFot. Zrzutka.pl

8. grudnia doszło do pożaru stolarni w Ścinawie Polskiej (pow. oławski, woj. dolnośląskie). Błyskawicznie rozprzestrzeniający się ogień pochłonął budynek, w którym znajdowały się pomieszczenia magazynowe, w których są składowane materiały produkcyjne, gotowe produkty i maszyny stolarskie. Dodatkowo w obiekcie znajdowały się oleje i chemia do impregnacji drewna oraz butle z gazem.. trakcie działań strażacy zabezpieczeni sprzętem ochrony układu oddechowego, wynieśli z budynku 6 butli na gaz propan-butan oraz butlę z tlenem do cięcia palnikiem. Z budynku ewakuowano także mienie - maszyny stolarskie i agregat prądotwórczy. Z garażu wyprowadzono samochód osobowy. Działania strażaków wewnątrz obiektu zostały jednak natychmiast przerwane, kiedy doszło do eksplozji. Jak poinformowali strażacy podczas akcji były problemy pozyskaniem wody. Wprawdzie w pobliżu miejsca akcji znajdowały się dwa hydranty, ale jeden był nieczynny, a w drugim ciśnienie wody było bardzo niskie. Łącznie w akcji trwającej całą noc wzięło udział 48 strażaków PSP i OSP oraz 20 samochodów, w tym 5 ciężkich i samochód cysterna CSCs.

W wyniku pożaru kompletnie zniszczona została stolarnia wraz z wyposażeniem, którą właściciel prowadził od 30 lat. Straty oszacowano na kilkaset tysięcy złotych. Na portalu Zrzutka.pl prowadzona jest akcja wsparcia https://zrzutka.pl/k4ybgj.

Również 8. grudnia miał miejsce pożar stolarni w Opolu. Ogień objął pomieszczenie produkcyjne oraz magazyn, w którym składowano materiały drewniane. Pożar wybuchł o godzinie 10:00, właściciel obiektu samodzielnie ewakuował się przed przybyciem strażaków. Do akcji skierowano 7 zastępów strażaków. Po opanowaniu pożaru, przystąpiono również do prac wyburzeniowo-rozbiórkowych celem właściwego zabezpieczenia nadpalonej konstrukcji obiektu.

W nocy z 8. na 9 grudnia w Wólce Zychowej (pow. konecki woj. świętokrzyskie) spłonęły trzy budynki gospodarcze wraz z dobudowaną wiatą, samochód osobowy oraz kilka maszyn pracujących w przydomowym tartaku. Z ogniem walczyło w sumie sześć jednostek straży pożarnej.

9. grudnia nad ranem doszło do pożaru w stolarni w Kościelisku (pow. tatrzański, woj. małopolskie). Ogień udało się ugasić, nim zdążył się rozprzestrzenić. Pożar był ukryty, ogień nie wyszedł na zewnątrz, ale towarzyszyło mu duże zadymienie. W akcji wzięły udział dwa zastępy strażaków. Jak poinformowali to już drugi pożar w tym miejscu.

Tego samego dnia wieczorem doszło do pożaru na terenie stolarni w Ostródzie (woj. warmińsko-mazurskie). Ogień pojawił się w składzie opału. W działaniach wzięło udział 5 zastępów strażaków.

W piątek 11. grudnia strażacy otrzymali wezwanie do pożaru w tartaku w miejscowości Rogienice Wielkie (pow. kolneński, woj. podlaskie). Na miejscu okazało się, że zapaliła się ładowarka. Pożar został szybko ugaszony, dzięki czemu udało się uniknąć jego rozprzestrzenienia się na budynki tartaku i skład drewna. W akcji wzięło udział 6 zastępów strażaków.

14. grudnia doszło do pożaru fabryki mebli w Bisztynku koło Bartoszyc. Zawiadomienie wpłynęło do strażaków około 12:40. Z informacji lokalnych mediów wynika, że żywioł pojawił się najpierw w namiocie, w którym składowano materiały łatwopalne. Następnie ogień zajął halę produkcyjną. Spłonęła także naczepa samochodu ciężarowego, załadowana gotowymi meblami przeznaczonymi do sprzedaży. Około 30 pracowników opuściło fabrykę przed przyjazdem straży pożarnej. W akcji trwającej ponad 9 godzin uczestniczyło 15 zastępów straży pożarnej. Właściciel fabryki ocenił starty na co najmniej 1,5 mln zł.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz