DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Grajewo - raport analityczny BDM SA

Autor:
Źródło: BDM SA
Data: 2004-06-17


W raporcie z 7 czerwca br. analitycy BDM wydali dla Pfleiderer Grajewo rekomendację "kupuj" przy kursie docelowym 219 zł za akcję.

Pfleiderer Grajewo S.A. należy do czołowych producentów płyt wiórowych i oklein w Polsce. 78% akcji Spółki należy obecnie do niemieckiego inwestora strategicznego koncernu Pfleiderer AG, który jest liderem branży wyrobów drewnopochodnych w Europie. Pfleiderer posiada także kontrolę nad firmą Pfleiderer Prospan z Wieruszowa. Powiązania pomiędzy spółkami powodują, że Grajewo nie konsolidowało do tej pory wyników Prospanu.

Po emisji struktura Grupy Pfleiderer w Polsce ma się uprościć, Prospan będzie konsolidowany, udział inwestora branżowego w Grajewie spadnie do 60%, a free float Spółki znacznie wzrośnie. Strategia budowy Grupy Pfleiderer Grajewo zakłada odkupienie akcji Prospanu od niemieckiego inwestora strategicznego oraz Skarbu Państwa. Sfinansowaniu tych operacji mają częściowo posłużyć środki z emisji akcji serii D. środki z emisji mają również posłużyć częściowemu sfinansowaniu budowy fabryki płyt w Rosji w rejonie Novgorodu oraz mają być przeznaczone na inwestycje w zakładzie w Grajewie (m.in. inwestycja w wydłużenie ciągu produkcyjnego płyty surowej). Brakujące środki, które oceniamy na niecałe 250 mln PLN Grajewo pozyska z kredytów bankowych. Na tym etapie Spółka nie jest zadłużona w bankach i ma duże możliwości finansowania w ten sposób.

Zarówno Grajewo jak i Propsan są w dobrej sytuacji finansowej. Spodziewamy się, że w tym roku Grajewo wypracuje 82 mln PLN zysku netto przy przychodach na poziomie 646,7 mln PLN, a Prospan zamknie ten rok przychodami na poziomie 418,9 mln PLN i 58 mln PLN zysku netto. Zysk ten będzie zniekształcony jednorazową transakcją sprzedaży akcji Grajewa. Według naszych szacunków wynik netto skorygowany o tą transakcję wyniesie 47 mln PLN. Po emisji zwiększy się znacznie free float akcji Spółki i istnieją szanse na wejście Grajewa do WIG 20. Nawet jeśli się to nie stanie, Grajewo będzie zaliczane do grupy dużych, płynnych spółek produkcyjnych takich jak Dębica, świecie czy Kęty.

Wyceniliśmy Spółkę metodą DCF i porównawczą. Wycena DCF dała wartość jednej akcji po emisji i umorzeniu 557 tys. akcji na poziomie 219 PLN, natomiast na podstawie wyceny porównawczej otrzymaliśmy 227 PLN. Za cenę ostateczną traktujemy niższą z tych wartości, a więc 219 PLN za sztukę. Jako, że jest to 19% więcej niż wynosi obecna wycena rynkowa wydajemy rekomendację KUPUJ.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz