/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
TECHNOLOGIA

Oklejanie formatek bez straty czasu

Felder Group Polska

Autor:
Źródło: Felder Group Polska
Data: 2020-11-25


Czas, który w nowoczesnych zakładach meblarskich w znacznym stopniu decyduje o ekonomiczności produkcji, stał w centrum uwagi w trakcie projektowania przez austriackiego producenta Felder KG okleiniarek z serii tempora F400 marki FormaT4, w których oklejanie obrzeżami odbywa się szybko, prosto i wydajniej.

Okleiniarki z serii tempora F400Okleiniarki z serii tempora F400Fot. Felder Group Polska

Okleiniarki z serii tempora F400 wyróżniają się dopracowanymi agregatami roboczymi, nowoczesnym designem i masywnym korpusem. Dostępne są w dwóch wersjach jako tempora 45.03 oraz tempora 45.03L, która w standardzie posiada już agregat zaokrąglania naroży. Standardowo obie wersje zaopatrzone są w sterowanie m-motion bądź opcjonalnie x-motion PLUS, które gwarantują powtarzalność dokładności oraz pozwalają błyskawicznie ustawiać agregaty pod stosowany rodzaj obrzeża i w ten sposób znacznie skrócić czas przezbrajania.

Przy temporach F400 na uwagę zasługuje intuicyjne w obsłudze sterowanie z możliwością połączenia sieciowego i kolorowym monitorem dotykowym o przekątnej 10,4 cala lub 16 cali przy wyposażeniu x-motion PLUS, z przedstawionymi graficznie agregatami. Umożliwia ono ustawianie parametrów okleiniarki, aktywację pracy agregatów oraz ich włączanie i wyłączanie. Pozwala na ustawianie temperatury kleju i automatyczną jej redukcję w trybie spoczynku oraz wybór długości pozostawianego naddatku obrzeża z przodu i z tyłu formatek. Za sprawą sterowania operator informowany jest o wykonaniu potrzebnej konserwacji lub otrzymuje komunikaty o błędach. Poza tym może wyświetlić sobie całościowy przebieg metrów bieżących oklejonych na maszynie formatek, jak i skorzystać z licznika metrów bieżących pod konkretne zlecenie, który może kasować. Wersja x-motion PLUS  dodatkowo oferuje precyzyjną regulację sterowanego pozycyjnie i ustawianego motorycznie agregatu frezującego naddatek obrzeża.

Stabilny korpus okleiniarek tempora F400 wykonany ze stali zaopatrzony jest w wysuwaną podporę o szerokości 450 mm, która ułatwia oklejanie większych elementów. Belka dociskowa z dwoma przesuniętymi rzędami rolek, gwarantuje równomierne rozłożenie nacisku na formatki, przesuwanych z prędkością 9 m/min przy pomocy gąsienicy łańcuchowej z gumowymi nakładkami, zapewniającymi formatką optymalną przyczepność. Dodatkowym ułatwieniem przy podawaniu formatek może być dostępna w opcji pneumatyczno-mechaniczna blokada, uniemożliwiająca przedwczesne wsuwanie następnej formatki oraz przedłużony liniał doprowadzający formatki i wkładka dla stołu.

Doprowadzenie obrzeży do płyt o grubości 45 mmDoprowadzenie obrzeży do płyt o grubości 45 mmFot. Felder Group Polska

Agregat frezowania wstępnego, w który standardowo wyposażone są okleiniarki tempora F400, posiada dwa, przeciwbieżnie obracające się frezy diamentowe, napędzane przez dwa niezależne silniki, każdy o mocy 0,75 kW. Głowice diamentowe powodują wyrównywanie krawędzi płyt i wyeliminowanie wyrw w materiale. Frezowanie nadmiaru materiału dodanego przy cięciu wstępnym zostaje przejęte przez agregat frezujący, precyzyjnie formatujący do wymiaru końcowego.

Zespół klejowy zawiera pokryty teflonem zbiornik kleju o pojemności 1,5 kg, przeznaczony na kleje typu PUR lub EVA, który nagrzewa się w ciągu 12-15 minut, umożliwia bardzo szybki rozruch maszyny i gotowość do pracy, z precyzyjną regulacją i kontrolą pracy grzałki.  Nanoszenie kleju jest realizowane wałkiem, Pojemność zbiornika pozwala na pokrycie klejem około 375 m.b. obrzeży o grubości płyty 19 mm. Doposażenie w zespół odprowadzania kleju pozwala przyspieszyć i ułatwia proces czyszczenia przy zmianie kleju.

Zespół klejowy - krótki czas rozgrzewania, szybka gotowość do pracyZespół klejowy - krótki czas rozgrzewania, szybka gotowość do pracyFot. Felder Group Polska

Na zespół dociskowy składa się jeden wałek aluminiowy pokryty teflonem, dociskający obrzeże do płyty pod kątem 90° oraz wałek stożkowy. W zależności od obrzeża siłę docisku można ustawić ręcznie, ale szybko i dokładnie wykorzystując do tego próbkę stosowanego obrzeża. Do zespołu dociskowego obrzeża z rolki o grubości od 0,4–3 doprowadzane są przez system podawczy, który jest zsynchronizowany z prędkością posuwu, dzięki czemu nie dochodzi do ześlizgnięcia się obrzeża na formatce. Za odcinanie wstępne obrzeża odpowiedzialne są z kolei nożyce gilotyny.

Piłkowy agregat obcinający dba o ostateczne obcięcie obrzeża na początku i końcu formatki. Zaopatrzony jest w dwie tarcze pił, a prowadzony jest na oszlifowanym wałku stalowym z łożyskiem liniowym i napędzany przez silnik o mocy 0,15 kW, z przetwornicą częstotliwości, z prędkością obrotową 12000 obr./min gwarantując doskonałe wyniki obcinania, a prowadzenie liniowe zapewnia najwyższą precyzję. Agregat piłkowy pozwala na obcinanie obrzeża na początku formatki pod kątem 10° lub tylko z tyłu, albo z przodu i z tyłu. Niezależna regulacja kopiałów zapewnia oddzielne ustawianie naddatku obrzeża z tyłu, jak i z przodu płyty.

Frezowaniem nadmiaru obrzeży z góry i z dołu formatki zajmuje się wielofunkcyjny agregat frezujący, służący do frezowania na równo z płaszczyzną formatek lub na okrągło, jak również fazowanie cienkich obrzeży. Składa się z dwóch niezależnych zespołów frezujących z silnikami z przetwornicami częstotliwości. Konstrukcyjnie zoptymalizowane osie regulacji pod grubość obrzeży i rodzaj profilu gwarantują szybkie ustawienia. W zależności od wyposażenia, wielofunkcyjny agregat frezujący można pozycjonować ręcznie lub motorycznie z panelu obsługi.

Efektywność obróbki zwiększa agregat zaokrąglania naroży dostępny w wersji tempora 45.03L, eliminujący pracochłonne poprawki przy oklejonych formatkach. Agregat obrabiający naroża może być wykorzystywany przy formatkach i płytach soft- i postformingowych, oklejonych obrzeżami o grubości 0,4–3,0 mm i wysokości 45 mm, przy prędkości posuwu 9 m/min. Masywna konstrukcja z żeliwa szarego, prowadnice liniowe i frezy diamentowe ze sprzęgłem rozruchowym gwarantują długotrwałą precyzję. Sterowanie agregatem odbywa się z panelu sterowania.

Okleiniarki tempora F400 wyposażone są w agregat cykliny profilowej, która sprawia, że dzięki wchodzącym pod lekkim kątem nożom cykliny, usunięte zostają wszelkie ślady wgłębień, powstałe w trakcie frezowania i osiąga się pierwszorzędny efekt.

Następnym w kolejności jest agregat polerki, który składa się z dwóch niezależnych bawełnianych tarcz, poruszanych silnikami elektrycznymi. Zadaniem zespołu polerującego jest oczyszczanie i polerowanie górnej i dolnej krawędzi klejonego obrzeża.    

Natomiast dostępny opcjonalnie agregat cykliny płaskiej gwarantuje perfekcyjną powierzchnię formatek. Nóż cykliny płaskiej, wchodzi w materiał pod lekkim kątem i likwiduje pozostałości po kleju na fudze w miejscu sklejenia. Jest to kolejny krok do idealnego produktu końcowego.

Dostępne na życzenie spryskiwacz i środki wspomagające dbają o perfekcyjny wygląd oklejonych formatek, bez poprawek. Dzięki dyszom, ze sterowanym włączaniem do nanoszenia środka antyadhezyjnego dla klejów PUR, albo środka chłodzącego z działaniem antystatycznym i poślizgowego - dla delikatnych obrzeży, jak również środka czyszczącego, zapewnia idealnie czyste formatki. W celu lepszej przyczepności obrzeży przy zimnych formatkach można także zainstalować lampę grzewczą na podczerwień. Wysokiej jakości lampa kwarcowa, ze sterowanym włączaniem, ogrzewa krawędź formatek przed agregatem nanoszącym klej i zapewnia pewne zespolenie obrzeży, szczególnie z zimnymi formatkami.

Każdy agregat obrabiający obrzeże (obcinający na wymiar, frezujący naddatek góra-dół, cyklina profilowa) oraz agregat frezowania wstępnego posiada osłonę odprowadzającą wióry, zapewniając czystość w maszynie i na warsztacie. Podłączenie maszyny do istniejącej instalacji odciągowej jest bardzo łatwe, gdyż maszyna została wyposażona w przyłącze o średnicy Ø120 dla agregatów plus 1xØ80 dla agregatu frezowania wstępnego.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz