/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
MEBLARSTWO

Rząd niespodziewanie zamknął sklepy meblowe

Drewno.pl

Autor: oprac. red
Źródło: Drewno.pl
Data: 2020-11-09


W piątek 6. listopada, wieczorem (godz. 18.45), opublikowane zostało rozporządzenie Rady Ministrów, zgodnie z którym w okresie od 7. do 29. listopada zamknięte zostały salony meblowe o powierzchni przekraczającej 2000 m2. Decyzja zaskoczyła branżę meblarską.

Rząd niespodziewanie zamknął sklepy mebloweRząd niespodziewanie zamknął sklepy mebloweFot. D.Jabłoński

W projekcie rozporządzenia sklepy meblowe były na liście wyjątków, które mogą działać pomimo obostrzeń - podobnie jak sklepy budowlane. -My proponowaliśmy (Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii - red.), aby sklepy meblowe były dostępne, Ministerstwo Zdrowia uważało, że one stwarzają spore zagrożenie rozprzestrzeniania się wirusa. Przeważyło zdanie resortu zdrowia - powiedział wicepremier Jarosław Gowin w w programie Tłit WP.

Ostatecznie rząd nie zgodził się na otwarcie sklepów meblowych. Oznacza to, że duże sklepy meblowe znajdujące się w galeriach i parkach handlowych lub takie, które same mają powierzchnię ponad 2 tys. m2 muszą być zamknięte od 7. do 29. listopada. Tym samym nie mogą działać np. sklepy Agata Meble, IKEA czy część salonów Black Red White.

W mniejszych sklepach, o powierzchni ponad 100 m2, istnieje limit jednego klienta na 15m2. W sklepach mających 100 m2 lub mniej, limit wynosi jeden klient na 10 m2 (dotąd było to pięć osób na kasę).


Apel branży meblarskiej

W związku z niespodziewanym dopisaniem w ostatniej chwili sklepów meblowych do listy podmiotów handlowych objętych urzędowym zakazem pracy prezesi pięciu największych polskich firm z branży meblarskiej zwrócili się z apelem o przywrócenie możliwości handlu w sklepach sprzedających meble.

W związku z dopisaniem w ostatniej chwili do listy podmiotów handlowych objętych urzędowym zakazem pracy sklepów meblowych jako Prezesi 5 największych polskich firm z branży meblarskiej zrzeszonych i niezrzeszonych w Ogólnopolskiej Izbie Gospodarczej Producentów Mebli: Forte S.A, Agata S.A., Grupa Meblowa Szynaka, Black Red White S.A., Meble Wójcik Sp. z o.o. pragniemy zwrócić Pana uwagę na sytuację, w jakiej ponownie w krótkim czasie po wiosennym lockdown’ie znalazła się jedna z najważniejszych branż polskiej gospodarki – przemysł meblarski.

Zamknięcie sklepów meblowych bezpośrednio i w bardzo krótkim czasie przełoży się na problemy sprzedażowe i straty polskich producentów mebli i całej branży. W ponad 90-procentach oferta handlowa w sklepach meblowych pochodzi od polskich producentów mebli i to głównie oni będą poszkodowani w wyniku podjętej decyzji. Chcielibyśmy podkreślić, że branża meblarska jest jedną z największych w Polsce, bazującą na polskim kapitale i zatrudniającą ponad 180 tys. pracowników.

Wiele sklepów meblowych oraz producentów mebli do tej pory nie odrobiło strat z wiosennego lockdown`u i notuje obecnie znacznie gorsze wyniki finansowe. Dodatkowo branża boryka się z notorycznym brakiem komponentów do produkcji oraz wysoką absencją wśród pracowników (zachorowania, kwarantanny), co pogarsza jej sytuację. Kolejne tygodnie bez możliwości sprzedaży spowodują falę upadłości wśród przedsiębiorstw z branży meblarskiej (handel i produkcja), co będzie skutkować również zwolnieniami pracowników i zwiększonym bezrobociem oraz odłożeniem w czasie lub zaniechaniem inwestycji liczonych w setkach milionów złotych.

Jesteśmy pewni, że otwarte sklepy meblowe nie zwiększają ryzyka transmisji wirusa Covid19. Salony meblowe to zazwyczaj bardzo duże powierzchnie wystawiennicze, w których nie jest generowany duży ruch klientów. Wprost przeciwnie ruch klientów i obsługi jest wielokrotnie mniejszy niż na przykład w hipermarketach spożywczych czy też sklepach budowlanych. W sklepach meblowych utrzymywane są pełne zasady bezpieczeństwa sanitarnego, a jeśli jest potrzeba ich wzmocnienia, dostosujemy się do dodatkowych wymagań GIS.

Doświadczenia z wiosennego lockdown’u pokazały również, że meble w minimalnym stopniu sprzedają się w kanale e-commerce. Sprzedaż internetowa nie jest obecnie dla branży meblarskiej alternatywą wobec handlu tradycyjnego w sklepach stacjonarnych.

W związku z powyższym apelujemy do Pana Premiera o niezwłoczne przywrócenie możliwości handlu w sklepach meblowych. Z wyrazami szacunku, w imieniu przedstawicieli branży meblarskiej

Pismo zostało skierowane do: Andrzeja Dudy - Prezydenta RP, Mateusza Morawieckiego - Prezesa Rady Ministrów, Jarosława Gowina - Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii, Elżbiety Witek - Marszałek Sejmu RP, Tomasza Grodzkiego - Marszałka Senatu RP, oraz do posłów na Sejm RP.

Rozmowy bez konkretów

W poniedziałek 9. listopada, Jarosław Gowin uczestniczył w telekonferencji z przedstawicielami branży meblarskiej. -Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii prowadzi rozmowy z branżą meblarską, by dopracować protokoły sanitarne i wyjść naprzeciw oczekiwaniom branży meblarskiej, ponownie otwierając sklepy meblarskie - poinformował Gowin.

Według informacji meblarzy, branża przedstawiła propozycje zwiększenia bezpieczeństwa sanitarnego w swoich sklepach. Zaproponowano:

  • podwyższenie limitu klientów w sklepach - jeden klient na 20 metrów kw. (dziś to jeden klient na 15 metrów kw.)
  • dezynfekcja najczęściej dotykanych miejsc w sklepie co godzinę, np. kasy, terminale płatnicze.
  • zwiększenie liczby stanowisk do dezynfekcji rąk w sklepie dla klientów - dwa stanowiska na 500 metrów kw.
  • monitorowanie przestrzegania zasad sanitarnych przez klientów (dezynfekowanie dłoni i noszenie maseczek). Wyznaczenie w sklepie osoby do pilnowania zasady DDM - dystans, dezynfekcja, maseczki.

Niestety rozmowy nie zakończyły się konkretami. Zdaniem uczestników podczas spotkania nie zostały podjęte żadne decyzje, a o możliwych rozwiązaniach Jarosław Gowin ma rozmawiać z premierem Mateuszem Morawieckim.

W późniejszej rozmowie z Radiem ZET Jarosław Gowin zapowiedział jednak, że będzie rekomendował rządowi ponowne otwarcie sklepów meblowych.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz