/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
BUDOWNICTWO DREWNIANE

Niemiecka branża domów prefabrykowanych spodziewa się wzrostu

Autor: oprac. red
Źródło: BDF
Data: 2020-10-14


Pomimo pandemii koronawirusa, niemiecki rynek domów prefabrykowanych z drewna utrzymuje się na rekordowym poziomie. Firmy skupione Bundesverband Deutscher Fertigbau (BDF) - niemieckim, federalnym stowarzyszeniu budownictwa prefabrykowanego, spodziewają się, że w 2020r. liczba wyprodukowanych w tej technologii domów będzie wyższa niż przed rokiem.

Niemiecka branża domów prefabrykowanych spodziewa się wzrostuNiemiecka branża domów prefabrykowanych spodziewa się wzrostuFot. BDF / Emiliyan Frenchev

Po dobrych wynikach osiągniętych na niemieckim rynku w 2019r., producenci domów prefabrykowanych spodziewają się w tym roku dalszego wzrostu sprzedaży. Według aktualnej prognozy BDF sprzedaż będzie wyższa o około 5% i sięgnie poziomu ponad 3,2 mld euro. Firmy skupione w stowarzyszeniu nie tylko dobrze oceniają obecną sytuację biznesową, ale są pozytywnie nastawione do dalszej perspektywy. 86% ankietowanych producentów mówi o obecnie dobrej sytuacji biznesowej, a 14% ocenia ją jako zadowalającą. W ciągu najbliższych sześciu miesięcy 78% firm spodziewa się, że sytuacja biznesowa pozostanie taka sama, 4% - że gorsza, a 18%, że będzie lepsza.

Od stycznia do lipca 2020r. liczba wydanych w Niemczech pozwoleń na budowę domów jedno- i dwurodzinnych sięgnęła 60.922. Z tej liczby 13.370 budynków powstanie z prefabrykatów. Oznacza to, że udział tej technologii w tego typie budownictwie sięga 21,9%. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku liczba pozwoleń na budowę wzrosła łącznie o 2,6%, podczas gdy budownictwo prefabrykowane wzrosło aż o 9,6%.

-Liczymy, że w 2020 roku udział w rynku sięgnie około 22%. Oznacza to, że znacząco podniesiemy ubiegłoroczny rekord wszechczasów wynoszący 20,8% - komentuje Hans Volker Noller, prezes Bundesverband Deutscher Fertigbau. -W tym miejscu należy podkreślić, że pozwolenia na budowę nie oznaczają zakończenia budowy - dodaje prezes BDF.

Większość domów prefabrykowanych w Niemczech jest produkowana i budowana przez 49 producentów będących członkami BDF. Wśród nich znajduje się m.in. polski Danwood. Zwiększona liczba zamówień przełoży się na wzrost zatrudnienia. Producenci domów skupienie w stowarzyszeniu w 2020r. zwiększą zatrudnienie o około 300 osób więcej w po®równaniu z rokiem poprzednim. Łączna liczba pracowników w firmach BDF prawdopodobnie wzrośnie o 2% do około 14 700.

Producenci domów prefabrykowanych spodziewają się w tym roku dalszej wysokiej sprzedaży w branży. Według aktualnej prognozy BDF wzrośnie o około 5% do ponad 3,2 mld euro. Firmy BDF nie tylko oceniają obecną sytuację biznesową, ale także perspektywy jako pozytywne niemal bez wyjątku: 86% ankietowanych mówi o obecnie dobrej sytuacji biznesowej. 14% ocenia to jako zadowalające. W ciągu najbliższych sześciu miesięcy 78% spodziewa się, że sytuacja biznesowa pozostanie taka sama, 4% gorsza, a 18% jeszcze lepsza gospodarka.

Bundesverband Deutscher Fertigbau istnieje od 1961 roku i obecnie stowarzysza 49 producentów domów prefabrykowanych o konstrukcji drewnianej. Oprócz tego z BDF związanych jest ok. 90 członków wspierających, głównie partnerów dostarczających produkty dla tej branży.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA