/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
MEBLARSTWO

Projekty BaltSe@nioR oraz BaltSe@nioR 2.0 wyróżnione przez Instytucję Zarządzającą Programu INTERREG Region Morza Bałtyckiego

WLiTD UP w Poznaniu

Autor: Beata Fabisiak, Anna Gałyga
Źródło: WLiTD UP w Poznaniu
Data: 2020-10-15


Projekty BaltSe@nioR oraz BaltSe@nioR 2.0, koordynowane przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, zostały wybrane jako wzorcowe przykłady prezentujące, w jaki sposób młodzi Europejczycy z różnych krajów regionu Morza Bałtyckiego mogą uczyć się od siebie, by projektować lepszą przyszłość dla Europy i jej obywateli.

Projekty BaltSe@nioR oraz BaltSe@nioR 2.0 wyróżnione przez Instytucję Zarządzającą Programu INTERREG Region Morza BałtyckiegoProjekty BaltSe@nioR oraz BaltSe@nioR 2.0 wyróżnione przez Instytucję Zarządzającą Programu INTERREG Region Morza BałtyckiegoFot. Dainius Vyatas

Obniżony komfort życia seniorów

Tylko 4% polskich firm ma w swojej ofercie produkty tworzone z myślą o seniorach, podczas gdy wśród firm niemieckich, będących respondentami naszych badań wskaźnik ten wynosi 25%. Projektantom i przedsiębiorcom niejednokrotnie brakuje kompleksowej wiedzy o potrzebach i oczekiwaniach seniorów, przez co tracą możliwość produkcji mebli przystosowanych do wymagań tego dynamicznie rozwijającego się segmentu klientów.

-Blisko 20% ludności Unii Europejskiej ma 65 lat lub więcej, a wskaźnik ten w dalszym ciągu wzrasta. Proces starzenia się europejskich społeczeństw stanowi ogromne wyzwanie zarówno społeczne, jak i gospodarcze. Wiele państw UE nigdy wcześniej nie miało do czynienia z tak dużą zmianą w strukturze wiekowej społeczeństwa. Żyjemy dłużej, ale niestety nie wszyscy żyjemy komfortowo. Z badań przeprowadzonych w ramach projektu BaltSe@nioR wynika na przykład, że odsetek seniorów mieszkających samotnie, którzy nie mają mebli kuchennych dostosowanych do swoich potrzeb, waha się od ponad 50% w Polsce i Niemczech do około 35% w Szwecji. Wielu seniorów mieszkających w regionie Morza Bałtyckiego odczuwa obniżony komfort życia i zmniejszoną niezależność funkcjonowania w gospodarstwie domowym. Stwarza to olbrzymi rynek zbytu, tym bardziej, że luka na rynku mebli dostosowanych do potrzeb seniorów jest bardzo duża - mówi dr Beata Fabisiak z Katedry Meblarstwa Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UP w Poznaniu, koordynator projektów BaltSe@nioR oraz BaltSe@nioR 2.0.

Innovation Camp - Dania 2018Innovation Camp - Dania 2018Fot. Dainius Vyatas

Przyszłość w rękach młodego pokolenia

-W ramach naszego konsorcjum projektowego zadaliśmy więc sobie pytanie co by było, gdyby młode pokolenie projektantów, technologów drewna i producentów mebli zaczęło współpracować z ekspertami w dziedzinie nauk społecznych i medycznych, by poznać proces starzenia i dzięki temu lepiej zrozumieć seniorów? Co by było, gdyby młodzi projektanci i technolodzy drewna wspólnie z ekspertami z zakresu ICT umieli wykorzystać tę wiedzę do zaprojektowania inteligentnych mebli, zwiększających komfort i bezpieczeństwo funkcjonowania seniorów w domu? - opowiada dr Beata Fabisiak.

-Dzięki projektowi BaltSe@nioR umożliwiliśmy studentom z krajów regionu Morza Bałtyckiego wejście na rynek pracy z ogromnym zasobem nowej wiedzy i umiejętnościami korzystania z metod kreatywnego projektowania, a także inspirującą wizją tego, jak przekształcić wyzwanie związane ze starzeniem się europejskich społeczeństw w nową szansę biznesową. Zbudowaliśmy międzynarodową bazę wiedzy o seniorach będących coraz liczniejszą grupą klientów. Nasza Wirtualna Biblioteka (www.baltsenior.com) stanowi kompleksowy zbiór wyników badań, podręczników, publikacji i narzędzi wspierających proces projektowania. Wiedzę tą wykorzystaliśmy na warsztatach projektowych, w trakcie których zachęciliśmy do wspólnej pracy młodych profesjonalistów i studentów oraz firmy i naukowców z zakresu projektowania, technologii drewna, robotyki i ICT - kontynuuje Fabisiak

Wizualizacja przyjaznej seniorom i studentom przestrzeni otwartej tworzonej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu w ramach projektu BaltSe@nioR 2.0Wizualizacja przyjaznej seniorom i studentom przestrzeni otwartej tworzonej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu w ramach projektu BaltSe@nioR 2.0Fot. WLiTD UP w Poznaniu

Od wiedzy do praktyki

Młodzi profesjonaliści, wyposażeni w wiedzę i umiejętność międzynarodowej współpracy, reprezentujący różne dyscypliny, pracowali nad nowatorskimi koncepcjami mebli. Najbardziej niezwykłe z nich integrują inteligentne rozwiązania informatyczne, które zwiększają bezpieczeństwo seniorów, np. krzesło ReAble z czujnikami wspomagającymi zdalne monitorowanie rehabilitacji.

W ramach projektu BaltSe@nioR łącznie ponad 400 studentów i młodych profesjonalistów z Danii, Estonii, Finlandii, Niemiec, Łotwy, Litwy, Polski, Norwegii i Szwecji zdobyło wiedzę o seniorach jako klientach. W trakcie kilkunastu krajowych i międzynarodowych warsztatów zdobywali wiedzę, jak znajdować kreatywne rozwiązania w projektowaniu odpowiadającym na wyzwania współczesnego świata. Przetestowane w trakcie warsztatów metody są obecnie częścią procesów edukacyjnych na uczelniach partnerskich w Estonii, na Łotwie oraz w Polsce - na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

Przy wsparciu świata nauki oraz 40 przedsiębiorstw, w ciągu 3 lat trwania projektu, młodzi profesjonaliści stworzyli 17 prototypów mebli, udowadniając, że interdyscyplinarna wiedza o seniorach w połączeniu z kreatywnymi metodami projektowania może dać pozytywny impuls do rozwoju innowacyjności w regionie Morza Bałtyckiego.

-Jesteśmy dumni, że dzięki dzieleniu się z młodym pokoleniem wiedzą na temat seniorów i umieszczeniem ich potrzeb w obszarze zainteresowania praktyki biznesowej wywarliśmy trwały wpływ na branżę meblarską w regionie Morza Bałtyckiego. Młodzi profesjonaliści mogą teraz projektować lepiej i mądrzej. Jako przedsiębiorcy są w stanie zdobyć przewagę konkurencyjną, zapewniając w przyszłości seniorom bezpieczniejsze domy w regionie Morza Bałtyckiego i nie tylko - mówi dr Beata Fabisiak.

Fot. Interreg Baltic Sea Region Programme

Wielkie marzenia z Interreg

-Finansowanie z programu Interreg pozwoliło nam marzyć o osiąganiu jeszcze bardziej ambitnych celów: w projekcie BaltSe@nioR 2.0, w którym uczestniczą przedsiębiorstwa, uczelnie wyższe, jednostki administracji publicznej i organizacje pozarządowe z 9 krajów, wspieramy instytucje publiczne w przekształceniu miejsc takich jak teatry czy parki, w miejsca przyjazne seniorom, w których będą się oni czuć bezpiecznie i komfortowo, mogąc swobodnie budować relacje z młodszymi pokoleniami. Jedno z takich miejsc powstaje na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu - informuje dr Fabisiak.

"Projekty BaltSe@nioR oraz BaltSe@nioR 2.0 są współfinansowane z funduszy Unii Europejskiej w ramach programu INTERREG Region Morza Bałtyckiego."


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA