/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
LEŚNICTWO

Związek Leśników Polskich w RP przeciwny przesunięciu Lasów Państwowych do ministerstwa rolnictwa

Autor: oprac. red
Źródło: ZLP w RP
Data: 2020-10-13


Związek Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej wystosował do Prezydenta Andrzeja Dudy pismo ze sprzeciwem wobec rozdziału Lasów Państwowych od resortu ochrony środowiska.

Związek Leśników Polskich w RP przeciwny przesunięciu Lasów Państwowych do ministerstwa rolnictwaZwiązek Leśników Polskich w RP przeciwny przesunięciu Lasów Państwowych do ministerstwa rolnictwaFot. Adrian Grycuk / CC BY-SA 3.0 pl

W swoim wystąpieniu leśni związkowcy przypominają, że już w październiku ubiegłego roku zwracali się do Jarosława Kaczyńskiego - Prezesa Prawa i Sprawiedliwości z prośbą o pozostawienie Ministerstwa Środowiska w dotychczasowym kształcie. (W listopadzie 2019r. z Ministerstwa Środowiska wydzielono część kompetencji tworząc Ministerstwo Klimatu, które przejęło też sprawy zlikwidowanego Ministerstwa Energii.)

„Nie zmienia się i nie naprawia czegoś, co dobrze funkcjonuje. Leśnicy podlegający bezpośrednio pod Ministerstwo Środowiska nie wyobrażają sobie inaczej realizowania zasad zrównoważonej gospodarki leśnej i ochrony ojczystej przyrody.” - cytują w piśmie do Prezydenta.

"Pomysły rozdziału kompetencji Ministra Środowiska w zakresie leśnictwa i ochrony przyrody pojawiały się już wcześniej, w roku 2017 oraz w 2019. Jednak obecne plany likwidacji autonomicznego ministerstwa środowiska, rozdziału kompetencji pomiędzy resort rolnictwa i klimatu nie poprzedzone konsultacjami i dialogiem, wzbudziły ogromny niepokój wśród leśników i pracowników parków narodowych" - pisze Jarosław Szałata, Przewodniczący Związek Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej.

"Rozumiemy potrzebę reorganizacji Rządu RP. To decyzja i kompetencje polityków, ale my, polscy leśnicy, jesteśmy przekonani, że rozdział leśnictwa, łowiectwa i ochrony przyrody do różnych resortów wprowadzi chaos kompetencyjny, organizacyjny i prawny."

ZLP w RP to blisko 400 organizacji zakładowych z całego kraju, a prawie 12 000 naszych członków, to leśnicy z Lasów Państwowych, ale także pracownicy i emerytowani pracownicy parków narodowych, szkół leśnych, placówek naukowych i Biura Urządzania Lasu.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Stracona szansa. Odleciałem.

Leśnicy z terenu powinni podczas obecnych protestów powinni stać razem z rolnikami ramię w ramię.
Obecnie kadra zarządzająca Lasami Państwowymi (łącznie z Ministerstwem) jest fatalna.
Jakie doświadczenie miał Michał Woś, albo teraz ma Pan Siarka, czy Pan Kurtyka w dzierżeniu Ministerstwa Środowiska i Klimatu(tfu)/Rolnictwa.
Co Oni wiedzą o gospodarowaniu tak ogromnym majątkiem Polski.
Wszystkie stanowiska, które są powoływane - są obsadzane swoimi ludźmi (zwykłe kolesiostwo).
Tylko konkurs. 0 powoływanych stanowisk. Dlaczego Morawiecki czy Kaczyński narzucają nam swoich kandydatów.
Leśnicy i rolnicy powinni sami wybrać kompatybilne osoby do rządzenia i reprezentowania swoich interesów na poziomie krajowym i międzynarodowym.
Mało tego - Wprowadzenie obowiązku rozliczania za wykonaną pracę.
Tak samo powinno być w innych branżach.

Przedstawiłem nierealny scenariusz.

Szymon [8]Odpowiedz na ten komentarz2020-10-14 13:32:23

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz