DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Nowy zakład Barlinka

DREWNO.PL

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: DREWNO.PL
Data: 2004-06-03


28 maja br. Barlinek SA, największy w Polsce i jeden z największych w Europie producent podłóg drewnianych, dokonał uroczystego otawarcia nowego zakładu produkującego deskę barlinecką. Zwiększenie mocy produkcyjnych pozwoli na podwojenie produkcji i zatrudnienie 200 nowych pracowników.<

Uroczyste otwarcie<br>nowego zakładuUroczyste otwarcie<br>nowego zakładu

Klienci doceniają wysoką jakość produktów i szeroką ofertą, z których Barlinek SA zawsze był znany. Miarą uznania firmy jest obecność na silnie konkurencyjnych rynkach zagranicznych, gdzie kierowane jest obecnie 60 % produkcji. Chcąc w pełni odpowiadać na zapotrzebowania klientów firma podejmuje nieustannie nowe inwestycje zwiększające elastyczność produkcji i pozwalające na wprowadzanie nowego asortymentu. Zaawansowanie technologiczne nowego zakładu odpowiada innym tego typu zakładom na świecie.

Nowy zakład wybudowany został na dotychczasowym terenie zakładu w Barlinku k. Gorzowa Wlkp. Hale produkcyjne i klimatyzowane magazyny zajmujące ponad 11.000 m2 wyposażone zostały w najnowocześniejsze maszyny i urządzenia do produkcji podłog warstwowych. Wartość inwestycji wyniosła ok. 105 mln zł.

Linia wyposażona została w zespół komór suszarniczych, samodzielną lakiernię, nowoczesny system obróbczy, a także linię do pakowania wyrobu. Wysoką kompatybilność i niezawodność całego systemu produkcyjnego zapewnia jeden dostawca wszystkich maszyn i urządzeń - Kraft Maschinenbau GmbH. Spośród nich szczególnie można wyróżnić system WoodEye - zaawansowane narzędzie kontroli i klasyfikacji jakościowej drewna. Czujnik systemu daje całkowitą pewność pomiaru różnic w odcieniu i barwie lamelek bez spowalniania tempa produkcji. Warta uwagi jest również dodatkowa linia obróbki powierzchni, która umożliwia bez spadku na wydajności linii, produkowanie desek o strukturyzowanej powierzchni oraz jej barwienie, co w połączeniu może dać efekt tzw. deski postarzanej. Dzięki pełnej automatyzacji tego procesu, Barlinek SA będzie mógł zaoferować ten produkt szerszej grupie odbiorców. Zrealizowana inwestycja jest również efektem konsekwentnej polityki ekologicznej firmy. Zastosowane instalacje odpylania i wentylacyjna mają nie tylko wpływ na higienę i bezpieczeństwo pracy, ale również są oszczędne energetycznie. Nowo otwarty zakład sytuuje Barlinek S.A w ścisłym gronie najlepszych producentów podłóg w Europie i na świecie.

Nowe produkty pojawią się niebawem w stałej w stałej ofercie. Będą wśród nich również nowe sposoby wykończenia warstwy wierzchniej podłogi: pokrycie lakierem o wysokiej odporności na ścieranie, olejowanie przezroczyste, olejowanie z podbarwieniem w wielu barwach czy woskowanie. Nowością będzie również deska o owalnym wykończeniu brzegu. Obecnie firma posiada 4 linie produkcyjne o zróżnicowanej wydajności. Dzięki temu może elastycznie podejmować produkcję różnorodnych wyrobów zarówno pod względem technologicznym jak i gatunkowym. Np. bez spadku wydajności możliwe jest jednoczesne produkowanie desek dwu-, trzy i czterolamelowych. Taki system w pełni odpowiada potrzebom rynkowym, gdzie rośnie zapotrzebowanie na produkty wyjątkowe, indywidualne, dostosowane do specyficznych upodobań i gustów i duże znaczenie ma szybkość reakcji na zmieniające się trendy we wzornictwie

Wzrost mocy produkcyjnych zakładu będzie stopniowy. W roku 2004 osiągnie on 2,9 mln metrów kwadratowych, a po uzyskaniu pełnych mocy produkcyjnych w 2005 roku: 4,3 mln m2. Dla porównania w 2003 roku wyprodukowano 1,6 mln m2 deski barlineckiej.

Dzięki nowej linii produkcyjnej Barlinek SA ma możliwość produkcji 4.3 mln m2 deski barlineckiej rocznie. Inwestycja została podjęta na skutek rosnącego zapotrzebowania rynku. Już w tej chwili obecna sieć dystrybucji w kraju i za granicą daje gwarancje sprzedaży na poziomie maksymalnych mocy produkcyjnych. Sprzedaż wyrobów Barlinka prowadzona jest w ponad 200 Autoryzowanych Salonach Sprzedaży oraz w sieciach supermarketów budowlanych na terenie całego kraju. Deska barlinecka znana jest nie tylko w Polsce. Obecnie firma przeznacza na eksport 70% produkcji deski barlineckiej (do 21 krajów na trzech kontynentach). Plany eksportowe, związane z uruchomieniem nowego zakładu, zakładają zwiększenie sprzedaży za granicę do 75%. - Nawet w przypadku załamania sprzedaży na polskim rynku jesteśmy w stanie wypełnić te lukę poprzez eksport - mówił Mariusz Gromek, Przewodniczący Rady Nadzorczej spółki. Przyszłość jednak zdaniem zarządu firmy wygląda optymistycznie, rynek podłóg drewnianych będzie rozwijał się bardzo dynamicznie. - Oceniamy jego przyrost na poziomie 20-30% rocznie - prognozował Mariusz Gromek.

Wzrost produkcji pociąga za sobą konieczność zwiększenia zakupów surowca. Na tym trudnym dla wielu firm, zmonopolizowanym przez Lasy Państwowe rynku, firma czuje się pewnie: - Współpraca z Lasami jest dobra, Barlinek posiada wieloletnie umowy na dostawę surowca - mówi Paweł Wrona, Prezes Barlinek SA.

Barlinek, jako jedna z niewielu w Europie, koncentruje cały proces produkcji podłóg w jednym miejscu. Po uruchomieniu nowego zakładu Barlinek SA stanie się jednym z trzech największych producentów podłóg drewnianych w Europie i jednym z pięciu na świecie.

Barlinek SA jest znany z produkcji podłóg drewnianych: deski barlineckiej, parkietów klasycznych i mozaikowych, podłóg litych. Produkuje również materiały do montażu, pielęgnacji i renowacji podłóg drewnianych (produkty Barkiet-System), podłogę sportową (Barkiet Sport), a także okleiny drewniane (11 mln m2/rok) oraz pelet - ekologiczne biopaliwo. Wizytówką firmy jest deska barlinecka - trzywarstwowa deska podłogowa ze szlachetnych gatunków drewna polskiego i gatunków egzotycznych. Jest to łatwa w montażu podłoga drewniana, od 2003 roku produkowana ze złączem barclick. To nowa filozofia montażu - bez używania kleju.

Barlinek S.A. został sprywatyzowany w 1999 roku, od tego czasu inwestycje spółki wyniosły ok. 200 mln zł, a wydajność produkcji przypadająca na jednego pracownika wzrosła siedmiokrotnie. Dzięki nowoczesnj technologii wskaźnik reklamacji produktów Balinka spadł w tym czasie z ok. 3% do poziomu 0,4%. W 2003r. spółka osiągnęła sprzedaż na poziomie 155 mln zł i osiągnęła zysk netto w wysokości 15,8 mln zł. Rok 2004 chce zamknąć sprzedażą w wysokości 250 mln zł i zyskiem w kwocie 35 mln zł. Firma podtrzymuje ogłoszoną wcześniej chęć zadebiutowania na giełdzie, jednak został on przesunięty w czasie. Za taką decyzją przemawiał szereg czynników, główne z nich to nowe plany inwestycyjne oraz szybko wzrastająca wartość spółki - zapadła bowiem decyzja o budowie kolejnego zakładu Barlinka o wydajności 2,5 mln m2 rocznie. Fabryka powstanie w ciągu dwóch lat. Nie zdecydowano jeszcze o jego lokalizacji, być może powstanie on za granicą.

Nowy zakład Barlinka (Zdjęcia: 5)

Uroczyste otwarcie<br>nowego zakładuBudynki nowego<br>zakładuNowa linia<br>produkcyjnaUrządzenie WoodEyeSprzedaż deski<br>barlineckiej

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz