/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
LEŚNICTWO

Czeski rząd wypłaca rekompensaty prywatnym właścicielom lasów

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2020-10-05


Czeskie Ministerstwo Rolnictwa wypłaci prywatnym właścicielom lasów rekompensaty za szkody w drewnie spowodowane przez gradację kornika w 2019r. Dzięki temu będą oni w stanie realizować konieczne zalesienia w celu odnowy zniszczonych lasów.

Czeski rząd wypłaca rekompensaty prywatnym właścicielom lasówCzeski rząd wypłaca rekompensaty prywatnym właścicielom lasówFot. D.Jabłoński

Łączna wartość środków przeznaczonych przez czeski rząd na rekompensaty za szkody w lasach prywatnych to 4,0 mld CZK (ok. 50 mln euro).

Wstępna kwota wypłaty była wyliczona na 398 CZK/m³ (ok. 15 euro /m³), jednak w związku z liczbą złożonych wniosków (blisko 11.000) i ich wartością, która łącznie przekroczyła 5,33 mld CZK została ona obniżoną o 25%.

-Łączna ilość wniosków objęła szkody odpowiadające 13,4 mln m3 drewna - powiedział Vojtěch Bílý rzecznik prasowy Ministerstwa Rolnictwa. -Wszystkie wnioski otrzymane od niepaństwowych właścicieli lasów zostaną zmniejszone o taki sam procent, aby rekompensaty otrzymali wszyscy wnioskodawcy

-W tym roku po raz pierwszy czeski rząd umożliwił ubieganie się rekompensaty również przedsiębiorstwom i jednostkom państwowym oraz organizacjom dotowanym przez państwo, z wyłączeniem parków narodowych. Podmioty te mogą składać wnioski o rekompensatę do połowy października 2020 r.

W 2019 roku pozyskanie drewna w Czechach sięgnęło 32,6 mln m 3 drewna bez kory, co oznacza historyczny rekord. 95% pozyskanego drewna związane było z wycinką incydentalną związana głownie z usuwaniem drzew zaatakowanych przez kornika drukarza.

Rok wcześniej, w 2018r., pozyskano w Czechach 25,7 mln m3 drewna. Oznacza to drastyczny wzrost ilości. Przed gradacją kornika w Czechach pozyskiwano ok. 15-16 mln m3 drewna rocznie.

Wielkość pozyskania drewna świerkowego prokornikowego [tys. m3]Wielkość pozyskania drewna świerkowego prokornikowego [tys. m3]Fot. Instytut Badawczy Leśnictwa i Łowiectwa VÚLHM

Rosnąca skala wycinki pociąga oczywiście wzrost ilości nasadzeń związanych z odtwarzaniem wyciętych lasów. Powierzchnia odnowień wyniosła w ubiegłym roku 33.894 ha, w stosunku do roku 2018 wzrosła o 8574 ha.

Sytuacja znajduje oczywiście odzwierciedlenie w wynikach ekonomicznych właścicieli lasów. Znaczna nadpodaż drewna spowodowała, że na rynku gwałtownie spadły ceny drewna iglastego. Wyniki ekonomiczne wszystkich kategorii właścicieli lasów (państwowych, komunalnych i prywatnych) w 2019 roku były najgorsze w historii. Średni wynik ekonomiczny w 2019r. wyniósł 651 CZK na 1 ha lasu, i zmniejszył się o 129 CZK rok do roku i aż o 2060 CZK w porównaniu z rokiem 2017. Bez rządowych dopłat do gospodarki leśnej wynik ekonomiczny wszystkich właścicieli lasów mógłby być negatywny i nie mieliby oni środków finansowych na dokonanie niezbędnych, ponownych zalesień.

Średnie cen kłód tartacznych świerk III klasa A / B Średnie cen kłód tartacznych świerk III klasa A / B Fot. Ministerstwo Rolnictwa Republiki Czeskiej

Lasy państwowe w Czechach stanowią 54,09%, (z czego 44,71% znajduje się pod zarządem LČR s.p. (Lasy Czeskiej Republiki), pozostałe niecałe 10% to między innym lasy pod zarządem wojska, parki narodowe i inne.) 17, 17% to lasy miejskie i gminne, 5% należy do związków wyznaniowych. Lasy należące do osób prywatnych stanowią 19,27%, do osób prawnych 3,27%, do spółdzielni i stowarzyszeń leśnych 1,19%.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Dopłaty

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem od przelewów, jest gwarancja dostępu do sadzonek, sfinansowanie przygotowania gleby pod nasadzenia i obowiązkowy nadzór nad tymi działaniami, tak aby w jak najbardziej efektywny sposób wydać dostępne środki.
Jestem ciekaw czy efekt będzie: słaby, bardzo słaby, czy też bardzo słaby przez ch.
Suma wygląda efektownie, ale druga sprawa to czy ludzie/spółki w odpowiedni sposób z tego skorzystają.
Rozdawnictwo, dopłaty, rekompensaty zapewne odbiją się na inflacji: wzrostem cen produktów/usług i nowymi podatkami.

Negatywnie odbieram też finansowanie niedbalstwa w pielęgnacji Czeskich Lasów w latach poprzedzających tą katastrofę.

Szymon [8]Odpowiedz na ten komentarz2020-10-11 13:58:13

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA