/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
CHEMIA DO DREWNA

ZDĄŻYĆ PRZED ZIMĄ! - OCHRONA TARASU DREWNIANEGO

Autor:
Źródło: ICA Polska
Data: 2020-09-30


Drewniane tarasy mogą szybko niszczeć bez odpowiedniej pielęgnacji i regularnej konserwacji. Niezabezpieczone lub zabezpieczone niewłaściwie drewno staje się bardziej podatne na niekorzystne warunki pogodowe. W zależności od umiejscowienia tarasu zaleca się co najmniej raz w roku gruntowne czyszczenie i olejowanie desek.

Fot. ICA Polska

Jeśli się nad tym zastanowić, drewniany taras jest dość mocno eksploatowaną powierzchnią. Duży ruch pieszy i poziome ułożenie, które jest stale narażone na działanie promieni słonecznych i gromadzenie się deszczu na powierzchni, sprawia, że drewno tarasowe jest bardziej wrażliwe na warunki atmosferyczne niż jakikolwiek inny rodzaj konstrukcji drewnianej. Zebrana wilgoć z kolei przyciąga pyłki i zarodniki grzybów, które mogą odbarwić drewno. Jeśli taras ma cieszyć Nasze oko, posłużyć jak najdłużej i oprzeć się ciężki zimowym warunkom warto poświęcić mu trochę czasu.

KAŻDE OSIĄGNIĘCIE ZACZYNA SIĘ OD DECYZJI BY ZACZĄĆ

Przygotowując się do jesiennych porządków i zabezpieczenia tarasu, zwróć szczególną uwagę na stan techniczny i wygląd konstrukcji. Dokonaj napraw tak szybko, jak to możliwe. W razie potrzeby wymień zgniłe deski, aby uniknąć konieczności wymiany całej powierzchni. Regularna konserwacja powinna również obejmować dokręcanie luźnych desek lub balustrad. W tym zadaniu doskonale sprawdzi się niezawodna Wkrętarka firmy Festool. (link) Kluczem do pięknego i trwałego rezultatu jest dokładne wyczyszczenie drewnianego tarasu z brudu, pleśni czy mchu. Jeśli czyszczenie nie zostanie wykonane, olej nie będzie mógł wniknąć głęboko w drewno, a zamiast tego utworzy nową warstwę oleju na powierzchni brudu i wcześniej stwardniałego oleju. Pamiętaj! Jeżeli powłoka ochronna tarasu uległa uszkodzeniu, trzeba usunąć resztki starego preparatu.

Fot. ICA Polska

CZYM I DLACZEGO - OLEJOWANIE

Gdy powierzchnia drewna wyschnie, możemy przystąpić do olejowania. Olej do tarasów nakładaj pędzlem, wałkiem lub miękką, czystą szmatką wzdłuż włókien drewna. Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta. Proces ten uszczelni nasz taras przed wilgocią, przed deszczem i rosą a także ochroni przed słońcem. Wszystkie te zagrożenia mogą naprzemiennie powodować rozszczelnienie i kurczenie się drewna a co za tym idzie wypaczanie, pękanie i szarzenie. Wybierając olej do tarasów warto zwrócić uwagę na jego właściwości. Powinien być odporny na działanie zmiennych warunków atmosferycznych oraz promieniowanie UV, chronić przed zabrudzeniami i plamami. Dobrze, aby w swoim składzie zawierał również szlachetne składniki np. olej tungowy, który znajduje się w Oleju do tarasów marki Colorit Drewno.

PRZEZORNY ZAWSZE UBEZPIECZONY

Z poniższymi krokami można uniknąć wielu problemów.

  1. Nie zatrzymuj brudu. Jeśli masz donice na kwiaty na tarasie, umieść je na podwyższeniu. Donice mają zazwyczaj otwory drenażowe, które pozostawiają wilgoć uwięzioną między doniczkami a powierzchnią tarasu.
  2. Jeśli masz grill, zawsze używaj podkładki - plamy tłuszczu są zazwyczaj jednymi z najtrudniejszych do usunięcia.
  3. Regularnie zamiataj swój taras. Pozbądź się wszelkiego brudu i gruzu, zanim spadną pierwsze płatki śniegu. Upewnij się, że spomiędzy desek tarasu zostały usunięte wszystkie liście, igły sosny lub inne organiczne materiały.
  4. Regularnie czyścić i uszczelniać. Przynajmniej co 1 do 2 lat należy profesjonalnie wyczyścić i uszczelnić swój taras, aby chronić go przed niekorzystnymi warunkami.
  5. Dbaj o meble tarasowe. Postaraj się zabezpieczyć meble przed nadejściem zimy. Zdejmij wszystkie poduszki, aby zapobiec rozwojowi pleśni i włóż je do suchych plastikowych toreb. Ustaw wszystkie krzesła i stoły w jednym rogu tarasu - najlepiej w miejscu, które w sezonie będzie minimalnie narażone na wilgoć i śnieg.
  6. Jedną z prostych strategii ochrony tarasu zimą jest przykrycie go plandeką. Zapobiegnie ona przedostawaniu się wilgoci i śniegu do drewna i zmniejsza możliwość wypaczenia. Przymocuj plandekę do tarasu za pomocą gwoździ lub haczyków, aby wytrzymała podmuchy wiatru. Jeśli Twoje meble tarasowe są również wykonane z drewna, pamiętaj, aby przykryć je również dla ochrony.

Poświęcając czas na przygotowanie tarasu przed nadejściem zimy, ograniczysz gromadzenie się wilgoci i wyeliminujesz wszelkie istniejące wcześniej problemy, które w przeciwnym razie pozostałyby niewykryte pod warstwą śniegu.

Liczba wyświetleń: 3975


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA