/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
OCHRONA DREWNA

I Sympozjum Ochrony Drewna z Kurt Obermeier

Kurt Obermeier GmbH&Co.KG

Autor: Artur Baturo
Źródło: Kurt Obermeier GmbH&Co.KG
Data: 2004-07-17


W dniach 18 - 19. czerwca 2004r. odbyło się w Wąsowie I Sympozjum Ochrony Drewna z Kurt Obermeier GmbH&Co.KG poświęcone problemom ciśnieniowej impregnacji drewna. Impregnacja ciśnieniowa drewna jest zjawiskiem w Polsce coraz bardziej powszechnym. W ostatnich latach nastąpił dynamiczny rozwój zakładów zajmujących się produkcją programu ogrodowego. Polskie firmy zaopatrują większość krajów Europy Zachodniej w impregnowane ciśnieniowo wyroby drewna ogrodowego.<

Uczestnicy sympozjumUczestnicy sympozjum

Firma Kurt Obermeier, obecna na polskim rynku środków ochrony drewna od ponad dziesięciu lat, zorganizowała po raz pierwszy spotkanie, w którym wzięli udział zaproszeni użytkownicy środków ochrony drewna, naukowcy oraz przedstawiciele firmy Obermeier. Spotkaniu przewodniczył mgr. inż. A. Baturo odpowiedzialny za sprzedaż środków Obermeiera w Polsce.

Firma Obermeier od ponad pięćdziesięciu lat zajmuję się środkami ochrony drewna. Produkcja środków ochrony drewna odbywa się w siedzibie firmy w Bad Berleburgu na najnowocześniejszej w Europie linii do produkcji solnych środków impregnacyjnych. W ofercie Obermeiera oprócz środków do impregnacji ciśnieniowej i zanurzeniowej - KORASIT® znajduje się cała gama produktów impregnacyjno-dekoracyjnych na bazie rozpuszczalników organicznych - KORANOL® oraz na bazie wodnej - KORALAN®. Ofertę uzupełniają środki zwalczające owady i grzyby oraz różnego rodzaju środki dodatkowe, np. pasty barwiące. O tych i wielu innych szczegółach związanych z firmą Kurt Obermeier można było się dowiedzieć z pierwszego referatu wygłoszonego przez A. Baturo.

Prof. K. Lutomski mówił o niektórych problemach impregnacji drewna metodami ciśnieniowymi, szczególną zwracając uwagę na to, że przestrzeganie podstawowych parametrów technologicznych impregnacji drewna metodami ciśnieniowymi, zasad dotyczących przygotowania i stanu drewna przed jego nasycaniem, do czego należy wilgotność materiału, to poza wysoką jakością używanych środków, elementarne warunki dobrych wyników pracy nasycalni.

Prof. K. Krajewski mówił na temat poligonowych badań środków ochrony drewna w kontakcie z gruntem, przedstawiając rys historyczny tego typu badań, współczesną metodykę i możliwości przeprowadzania badań, a także ich wpływ na ocenę skuteczności środków ochrony drewna i możliwości interpretacji wyników.

Dr G. Cofta skupił się na przybliżeniu zagadnienia pleśnienia drewna impregnowanego, wskazując na przyczyny i możliwości przeciwdziałania temu zjawisku.

Ostatni referat wygłosił Dr Jüngel z firmy Kurt Obermeier na temat zagadnień kontroli jakości impregnacji ciśnieniowej, przedstawiając różne systemy w krajach Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem znaku jakości RAL przyznawanego w Niemczech.

Najbardziej ożywiona dyskusja odbyła się po wygłoszeniu referatu Dr Jüngla, a wywołało ją następujące pytanie "Czy chromowe środki ochrony drewna pozostaną jeszcze długo na rynku, czy raczej ich stosowanie w najbliższej przyszłości zostanie ograniczone lub zabronione?"
Wyczerpująca odpowiedź Dr Jüngla brzmiała następująco: "Odpowiedzialną za te w części kontrowersyjne dyskusje na temat chromu jest przede wszystkim tzw. Dyrektywa biocydowa 98/8/EG Europejskiego Parlamentu i z nią związane konsekwencje. Celem tej dyrektywy jest między innymi uregulowanie stosowania w ochronie drewna produktów biocydowych. W pierwszym kroku do wczesnej jesieni 2006 wszystkie dotychczasowe substancje czynne w środkach ochrony drewna zostaną na nowo ocenione. Tylko pozytywnie ocenione substancje czynne zostaną dopuszczone do obrotu. Ponieważ związki chromu w stosowane w środkach ochrony drewna nie są substancjami czynnymi, tylko zaledwie substancjami pomocniczymi przy utrwalaniu w drewnie, w tej fazie dyrektywa biocydowa nie znajduje zastosowania dla związków chromu. Tutaj są zgodni zarówno producenci środków ochrony drewna, jak i użytkownicy, naukowcy oraz władze. Dopiero w drugim kroku nastąpi ocena produktów biocydowych, tzn. właściwych środków ochrony drewna. Nastąpi to dopiero w końcu roku 2008, przy czym nie należy tu oczekiwać negatywnej oceny chromowych środków, a raczej większych zaleceń dotyczących bezpieczeństwa dla producentów i użytkowników. Zatem należy być pewnym, że przynajmniej średniookresowo środki ochrony drewna zawierające związki chromu pozostaną na rynku."

Po części referatowej w trakcie wieczoru grillowego uczestnicy sympozjum prowadzili ożywione dyskusje i wymieniali się własnymi doświadczeniami, tak, aby jak najpełniej wykorzystać możliwości takiego spotkania. Organizatorzy spotkania z firmy Kurt Obermeier GmbH&Co.KG zapewniali, że Sympozja będą w przyszłości kontynuowane.

I Sympozjum Ochrony Drewna z Kurt Obermeier (Zdjęcia: 3)

Uczestnicy sympozjumDr. G.Cofta mówił jak<br>przeciwdziałać pleśnieniu<br>drewna impregnowanegoA.Baturo prezentuje środki ochrony drewna Kora&reg;

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz