/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PAPIER I CELULOZA

Arctic Paper: Ponad 8 mln zł dotacji z NCBR na opracowanie i wdrożenie nowej technologii

Arctic Paper

Autor: oprac. red
Źródło: Arctic Paper
Data: 2020-09-25


Zarząd Arctic Paper SA poinformował o podpisaniu przez spółkę zależną - Arctic Paper Kostrzyn SA umowy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju o dofinansowanie projektu pn. "Opracowanie i wdrożenie technologii produkcji wysokobarierowego biodegradowalnego papieru opakowaniowego" w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Arctic Paper: Ponad 8 mln zł dotacji z NCBR na opracowanie i wdrożenie nowej technologiiArctic Paper: Ponad 8 mln zł dotacji z NCBR na opracowanie i wdrożenie nowej technologiiFot. Arctic Paper

Celem projektu realizowanego przez Arctic Paper jest opracowanie i wdrożenie technologii produkcji nowego produktu, jakim będzie wysokobarierowy biodegradowalny papier opakowaniowy. Firma ma nadzieję, że innowacja produktowa pozwoli na wprowadzi do segmentu papierów opakowaniowych produktów charakteryzujących się wysokimi właściwościami barierowymi oraz nadających się do biodegradacji w połączeniu z zachowaniem własności wysokiej jakości zadruku. Dzięki temu oferta Arctic Paper poszerzyć się ma o gamę papierów opakowaniowych o specjalnych właściwościach. SPółka liczy również na poprawę osiąganych marży.

Całkowita wartość netto projektu wynosi 20,224 mln zł. Maksymalna wartość dofinansowania z NCBR to 8,343 mln zł. Pozostałe nakłady związane z realizacją projektu Arctic Paper Kostrzyn pokryje ze środków własnych.

Okres kwalifikowalności kosztów dla projektu rozpoczyna się w dniu 1. września 2020 roku i zakończy w dniu 31. maja 2023 roku. Arctic Paper Kostrzyn zobowiązał się również zapewnić trwałość efektów projektu finansowanego z udziałem środków pochodzących z funduszy strukturalnych przez okres 5 lat od dnia jego zakończenia. Spółka zobowiązana jest też do osiągnięcia założonych celów i wskaźników określonych we wniosku o dofinansowanie, a także do realizacji pełnego zakresu rzeczowego projektu oraz wdrożenia wyników badań przemysłowych i prac rozwojowych w okresie 3 lat od zakończenia realizacji projektu, zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie.

Sektor papierów opakowaniowych jest jednym z głównych kierunków rozwoju jakie planuje w najbliższych latach Arctic Paper. Spółka chce, aby udział sprzedaży tego typu produktów wzrósł z obecnych 3% do ok. 20% jej przychodów.

Arctic Paper Kostrzyn, jest największym w Polsce producentem papieru offsetowego i drugim co do wielkości producentem papieru graficznego. Po niedawnym zakończeniu sfinansowanej przez EBOR inwestycji w maszynę papierniczą MP1, zakład zwiększył swoje roczne moce produkcyjne do 315.000 ton. Arctic Paper Kostrzyn jest największą z trzech papierni Grupy Arctic Paper.

W ubiegłym roku Arctic Paper Kostrzyn podpisał umowę z NCBR na dofinansowanie innego projektu, o całkowitej wartości ponad 40 mln zł. Na "Opracowanie i wdrożenie technologii produkcji wysokogatunkowych papierów graficznych o zwiększonej nieprzezroczystości i sztywności zginania przy zmniejszonym udziale włókien drewna przy pomocy polimerowego crosslinker'a", spółka otrzymała dotację w wysokości ok. 16,4 mln zł.

Liczba wyświetleń: 1525


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA