/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
HISTORIA

Meble projektu Hansa Poelziga wróciły do Wrocławia

Autor: oprac. red
Źródło: Muzeum Architektury we Wrocławiu
Data: 2020-09-18


Do Muzeum Architektury we Wrocławiu trafiły meble zaprojektowane przez Hansa Poelziga – najwybitniejszego architekta działającego we Wrocławiu w początkach XX wieku.

Meble projektu Hansa Poelziga wróciły do WrocławiaMeble projektu Hansa Poelziga wróciły do WrocławiaFot. Muzeum Architektury we Wrocławiu

W lutym br. Muzeum Architektury we Wrocławi uzyskało informacje, że rodzina zmarłego w 2016 roku w Nowym Jorku Profesora Fritza Sterna, chce przekazać meble zaprojektowane przez Hansa Poelziga najwybitniejszego architekta działającego we Wrocławiu w początkach XX wieku, do zbiorów muzealnych w Europie.

-Natychmiast uznaliśmy, że jest to niepowtarzalna szansa wzbogacenia naszych zbiorów o obiekty o nieocenionej wartości artystycznej i historycznej, i że należy dołożyć wszelkich starań, by powróciły do miejsca swojego powstania - Wrocławia - informują wrocławscy muzealnicy.

Główną sprawczynią sukcesu wrocławskiego muzeum jest profesor Hanna Červinkova, to dzięki jej znajomości z synem i córką profesora Sterna - Frederickiem Sternem i Katherine Stern-Brennan, udało się przekonać właścicieli do przekazania tych mebli właśnie do Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Hans Poelzig (ur.1869r. w Berlinie) to niemiecki architekt wczesnego modernizmu, również scenograf teatralny i filmowy. Był jednym z głównych działaczy Werkbundu, powstałej w 1907r. organizacji skupiającej architektów, artystów i inżynierów związanych z budownictwem, której działalność miała znaczący wpływ na rozwój architektury modernistycznej w Niemczech i krajach ościennych. Jest twórcą wielu projektów znajdujących się dziś na terenie Niemiec, Dolnego Śląska czy Wielkopolski. m.in. Pawilonu Czterech Kopuł i Pergoli znajdujących się przy Hali Stulecia we Wrocławiu, biurowca IG Farben we Frankfurcie nad Menem (obecnie w budynku mieści się Uniwersytet im. Goethego), czy ekspresjonistycznej przebudowy Teatru Wielkiego w Berlinie (rozebranego w 1988r.). Był twórcą scenografii do słynnego filmu w reżyserii Paula Wegenera i Carla Boese Golem (1920r.).

W latach 1900-1916 był wykładowcą Państwowej Akademii Sztuki i Rzemiosła Artystycznego we Wrocławiu. W okresie od 1903-1916 pełnił funkcję jej dyrektora. Uczelnia, która uzyskała w 1913 status akademii królewskiej, stała się jedną z najbardziej postępowych w Niemczech.

W późniejszym czasie Poelzig był m.in. wykładowcą Pruskiej Akademii Sztuki w Berlinie i profesorem Wyższej Szkoły Technicznej w Berlinie-Charlottenburgu. 1. stycznia 1933r. został rektorem zjednoczonych uczelni artystycznych, jednak już 10. kwietnia został usunięty z tego stanowiska przez nazistów. Zmarł 14. czerwca 1936 podczas przygotowań do wyjazdu na emigrację do Ankary (Turcja) gdzie zaproponowano mu profesurę.

Meble projektu Hansa Poelziga wróciły do WrocławiaMeble projektu Hansa Poelziga wróciły do WrocławiaFot. Muzeum Architektury we Wrocławiu

Meble, które trafiły do Muzeum Architektury zostały zaprojektowane przez Hansa Poelziga w 1905 roku dla wrocławskiego profesora medycyny Oskara Briegera. Żydowska rodzina Briegerów była związana z Wrocławiem i Uniwersytetem Wrocławskim od wielu pokoleń, jednak ze względu na represje nazistów w 1938r. wyemigrowała do USA i osiedliła się w Nowym Yorku. To wtedy meble trafiły za ocean.

Z kompletu zaprojektowanego przez Hansa Poleziga do Wrocławia wróciły czterodrzwiowa szafa z przeszklonymi skrajnymi drzwiami, komoda, mała kanapa, zestaw wypoczynkowy: sofa, fotel, krzesła z poręczami i dwa stoły różnej wielkości, oraz krzesła do jadalni i ośmioboczne siedzisko. Meble wykonano z drewna bejcowanego na ciemny kolor. Oprócz sofy i krzeseł, wszystkie dekorowane są motywem geometrycznych płycin.

Meble, stanowiące kompletne wyposażenie salonu, są prawdopodobnie jedynymi zachowanymi do dzisiaj przedmiotami sztuki użytkowej zaprojektowanymi przez Poelziga i choćby z tego powodu są bardzo cenne, szczególnie dla zbiorów muzeum.

Meble te nigdy nie były prezentowane na żadnej z wielu wystaw poświęconych Hansowi Poelzigowi. Ich fotografie zostały po raz pierwszy zamieszczone w katalogu wystawy monograficznej pt. „Hans Poelzig we Wrocławiu architektura i sztuka 1900–1916” przygotowanej przez Muzeum Architektury w 2000 roku.

Zgodnie z umową podpisaną z darczyńcami, meble zostaną w Muzeum Architektury zaprezentowane publiczności. Muzeum planuje w maju 2021 roku zorganizowanie wystawy, która stanie się okazją do przypomnienia twórczości Hansa Poelziga oraz przedstawienia wspaniałych wrocławskich rodzin Briegerów oraz Sternów, które mimo wymuszonej emigracji z Wrocławia nigdy nie przestały czuć związku z miastem.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA