/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
USŁUGI LEŚNE

UOKIK prowadzi postępowania w sprawie zmowy podczas przetargów na usługi leśne

UOKIK

Autor: oprac. red
Źródło: UOKIK
Data: 2020-09-17


Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi dwa postępowania antymonopolowe przeciwko firmom świadczącym usługi leśne. Chodzi o podejrzenie zmowy firm startujących w przetargach organizowanych przez Nadleśnictwo Niedźwiady. Przedsiębiorcom grozi za to kara do 10% rocznego obrotu.

UOKIK prowadzi postępowania w sprawie zmowy podczas przetargów na usługi leśneUOKIK prowadzi postępowania w sprawie zmowy podczas przetargów na usługi leśneFot. D.Jabłoński

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął dwa postępowania antymonopolowe w związku z podejrzeniem zawarcia zmów przetargowych przez przedsiębiorców z województwa pomorskiego zajmujących się gospodarką leśną. Próbowali oni w niedozwolony sposób wpłynąć na wyniki postępowania przetargowego organizowanego przez Nadleśnictwo Niedźwiady w Przechlewie (RDLP Szczecinek).

-Podejrzewamy, że przedsiębiorcy, których oferty mogły zostać uznane za najkorzystniejsze celowo ich nie uzupełniali w żądanym przez zamawiającego zakresie, aby doprowadzić do wyboru droższej. Przedsiębiorcy, którym postawiliśmy zarzuty zawarcia niedozwolonego porozumienia mogli współpracować ze sobą również na etapie przygotowywania ofert, co jest niedozwoloną praktyką. Każdy uczestnik przetargu powinien ustalać swoja ofertę i strategie działania samodzielnie. Wszcząłem w tej sprawie postępowania antymonopolowe, które mogą zakończyć się nałożeniem kary w wysokości do 10% rocznego obrotu przedsiębiorców - mówi Tomasz Chróstny.

W pierwszym z badanych przetargów o zmowę podejrzewane są spółki: Leśnik „T” Mariusz Czekieryło, Usługi Transportowo-Leśne „TRANS-MAR” Marek Stasiak oraz firma Usługi Wielobranżowe Józef Czekieryło. Natomiast w drugim: Anna Włodarczyk Usługi Leśne, Ryszard Maksym Radosław Maksym Firma Usługowa s.c. oraz Leśnik „T” Mariusz Czekieryło.

Warto wspomnieć, że przedsiębiorcom nie udało się zawrzeć umów. Odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej wniósł inny oferent, który zarzucił pozostałym wykonawcom zmowę przetargową. Na skutek odwołań oba przetargi zostały unieważnione przez Nadleśnictwo.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Pytanie [2]

A kiedy Urząd zajmie się działaniem monopolistycznym LP polegającym na ograniczaniu podaży drewna w celu utrzymania ceny?

Andrzej [23]Odpowiedz na ten komentarz2020-09-24 16:02:38

Zgłoś nadużycie

Brawo!!!

Za celną ripostę !

Producent palet [8]Odpowiedz na ten komentarz2020-09-25 09:23:32

Zgłoś nadużycie

Pewnie trzeba zrobić zgłoszenie. Sami z siebie raczej LP nie ruszą

Robert [29]Odpowiedz na ten komentarz2020-09-25 10:11:41

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA