/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
MATERIAŁY DREWNOPOCHODNE

Nowy zarząd Stowarzyszenia Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce

SPPD w Polsce

Autor:
Źródło: SPPD w Polsce
Data: 2020-09-10


4. września 2020 walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce wybrało nowe zarząd organizacji na kadencję 2020-2023.

Nowy zarząd Stowarzyszenia Producentów Płyt Drewnopochodnych w PolsceNowy zarząd Stowarzyszenia Producentów Płyt Drewnopochodnych w PolsceFot. SPPD w Polsce

55. Walne zgromadzenie SPPDwP odbyło się w Kędzierzynie-Koźlu. Nowym Prezydentem Stowarzyszenia został Jędrzej Kasprzak z firmy SWISS KRONO sp. z o.o., wiceprezydentami zostali Bartosz Bezubik - prezes Zakładów Przemysłu Sklejek Biaform SA, Mariusz Kosień – prezes Bydgoskich Zakładów Sklejek "SKLEJKA - MULTI" S.A. i Janusz Zowade – prezes firmy Silekol Sp. z o.o. Sekretarzem została prof. UPP dr hab. Dorota Dziurka – z Katedry Tworzyw Drzewnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Prace nowego zarządu będą w dużej mierze kontynuacją działań prowadzonych w poprzedniej kadencji. SPPD stawia sobie za cel przywrócenie partnerskich relacji z głównym dostawcą surowca dla branży - Lasami Państwowymi. Branża produkcji sklejek od lat boryka się z brakiem dostępności surowca, a branża płyt drewnopochodnych w ostatnim okresie ma problem ze zbyt wysokimi cenami drewna w kraju.

Kolejnym ważnym aspektem działalności nowego zarządu będzie kontynuacja prac nad przygotowaniem spójnego prawa w zakresie uznawania pozostałości z produkcji płyt jako produkt uboczny. Obecnie obowiązujące przepisy nie są jednakowo interpretowane przez urzędy.

Stowarzyszenie od lat walczy przeciw subwencjonowanemu spalaniu drewna. W tym roku po raz kolejny rząd zmienił definicję „drewna energetycznego”. Zmiana ustawy o OZE jaka wchodzi w życie z dniem 1. października może to spowodować podwyżkę cen drewna średniowymiarowego, głównie ze względu na to, że przy jego zakupie przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają subwencję w postaci „zielonych certyfikatów”.

Ważną tematem są rosnące wymagania w zakresie bezpieczeństwa substancji stosowanych do produkcji płyt, zmiany ich klasyfikacji, a także zaostrzające się przepisy w zakresie emisyjności płyt.

Od kilku lat SPPD stawia sobie za cel poprawę bezpieczeństwa pracy. Te działania będą również kontynuowane.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA