/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
Felder Group Polska na targach DREMA 2020

Od projektu aż po montaż mebli

Felder Group Polska

Autor: Felder Group Polska
Źródło: Felder Group Polska
Data: 2020-09-08


Nowoczesny producent mebli zastanawia się jak w najszybszy sposób wykonać np. szafkę kuchenną zachowując jednocześnie idealną dokładność. Naprzeciw wychodzi mu rozwiązanie FORMAT-4, które wykorzystuje zawansowane obrabiarki oraz intuicyjne w obsłudze oprogramowanie. Jego zadaniem jest wspomaganie produkcji mebla, od jego projektu aż po montaż. Aby to osiągnąć wystarczy spiąć w sieci oprogramowanie F4design z obrabiarkami FORMAT-4, co zostanie zaprezentowane na żywo podczas targów DREMA na stoisku firmy Felder.

Fot. FELDER

Oprogramowanie Format-4 F4design prowadzi krok po kroku od samego projektu mebli

Produkcja mebla na indywidualne zamówienie rozpoczyna się już podczas pierwszego spotkania z klientem. To wówczas producent ma pierwszy kontakt z oprogramowaniem Format-4 F4design. Osoba przyjmująca zamówienie w trakcie rozmowy z  klientem wprowadza zarys mebla lub całego zestawu. Na żywo projektuje meble oraz pomieszczenie, aby klientowi pokazać wizualizację. Wprowadzanie zmian i uwag w czasie rzeczywistym oszczędza czas na kolejne wizyty i pozwala dopasować meble do oczekiwań odbiorcy. Może również skorzystać z biblioteki gotowych korpusów lub parametrycznie tworzyć nowe obiekty. Do zaakceptowanego projektu w szybki sposób zostają dodane parametry technologiczne, tak ważne do poprawnego zmontowania mebla. 

Oprogramowanie prowadzi krok po kroku, pozwalając na wybór odpowiedniej długości prowadnic, automatycznie dopasowanej do głębokości korpusu, wprowadza łączniki na odpowiedni wymiar, dobiera ich rozstaw tak, aby konstrukcja była poprawna i możliwa do zmontowania.

W tym momencie istnieje możliwość skorzystania z bazy znanych producentów lub wprowadzenia własnego typu okucia czy połączenia. W celu zminimalizowania błędów praca cały czas odbywa się na tym samym projekcie, który został stworzony na spotkaniu z klientem.

Koniec projektowania nie oznacza jednak rozstania z programem. W tym momencie stworzona konstrukcja zostaje „rozbita” na elementy składowe po to, aby za jednym kliknięciem otrzymać listę formatek do optymalizacji cięcia, wygenerować programy nc, które w dalszej części będą przekazane do przelotowego centrum numerycznego Format-4 creator 950 premium. Na tym etapie oprogramowanie zadba o przygotowanie listy elementów potrzebnych do zmontowania mebli oraz pozwoli na stworzenie rzutów mebla ułatwiających montaż końcowy.

Przemysłowa pilarka panelową Mayer Kappa Automatic 100 dysponująca wysokością cięcia 95 mm umożliwia rozkrój kilku płyt w pakietachPrzemysłowa pilarka panelową Mayer Kappa Automatic 100 dysponująca wysokością cięcia 95 mm umożliwia rozkrój kilku płyt w pakietachFot. FELDER

Przemysłowa pilarka panelową Mayer Kappa Automatic 100 dysponująca wysokością cięcia 95 mm umożliwia rozkrój kilku płyt w pakietach

W momencie, kiedy z biura przechodzi się na halę produkcyjną operatorowi nadal towarzyszy oprogramowanie. Wygenerowana wcześniej lista formatek zawiera nie tylko informacje o długości czy szerokości elementu, ale również ważne dane związane z całym procesem technologicznym, takie jak: rodzaj materiału, informacje o okleinowanej krawędzi czy też o przyporządkowanej obróbce CNC lub zleceniodawcy.

Te wszystkie informacje i jeszcze wiele dodatkowych zostają „zaszyfrowane” w kodach kreskowych oraz przedstawione w postaci rysunku oraz tekstu na etykietach, które umieszcza się na przyciętych formatkach. Ich drukowanie odbywa się z wykorzystaniem drukarki podłączonej do przemysłowej piły poziomej Mayer kappa automatic 100, na której pilarza dokonuje rozkroju płyty zgodnie z optymalizacją przeprowadzoną przez oprogramowanie, pozwalającą zaoszczędzić na materiale i skrócić czas rozkroju.

Inwestycja w przemysłową pilarkę panelową Mayer kappa automatic 100 dysponująca wysokością cięcia 95 mm umożliwia rozkrój kilku płyt w pakietach, co znaczenie skraca czas cięcia. Masywne dwupalcowe chwytaki dają pilarzowi pewność, że materiał jest silnie trzymany i precyzyjnie prowadzony do momentu osiągnięcia zadanego wymiaru z dokładnością do 0,1 mm. Aby sprostać tym wymogą pilarka posiada na wyposażeniu jakościowy, główny silnik produkcji niemieckiej o mocy 12KM. 3 stoły z poduszką powietrzną o długości 2300 mm i szerokości 600 mm ułatwiają operatorowi manewrowanie ciężkimi płytami, zaś wymiar 3200 x 3200 jest odpowiedni do ciętej płyty, przy czym sama maszyna zajmuje niespełna 27m2 powierzchni.

Dla wymagającego użytkownika okleiniarka tempora 60.12 e-motion posiada w standardzie szybko wymienny zbiornik klejowy, który daje możliwość pracy z klejami różnego rodzaju lub koloru.Dla wymagającego użytkownika okleiniarka tempora 60.12 e-motion posiada w standardzie szybko wymienny zbiornik klejowy, który daje możliwość pracy z klejami różnego rodzaju lub koloru.Fot. FELDER


Dla wymagającego użytkownika okleiniarka tempora 60.12 e-motion posiada w standardzie szybko wymienny zbiornik klejowy, który daje możliwość pracy z klejami różnego rodzaju lub koloru.

Etykiety w dalszym procesie technologicznym jakim jest okleinowanie dokładnie informują, która krawędź, jakim rodzajem okleiny ma zostać oklejona na okleiniarce FORMAT-4 tempora 60.12 e-motion. To pozwala wykluczyć błędy i zredukować odpady materiału. Zastosowana okleiniarki z pakietem sterowania motorycznego e-motion daje możliwość operatorowi sterowania maszyną z dotykowego ekranu. Wybór programów bezpośrednio z panelu sterującego daje pewność ustawień z dokładnością 0,1mm. Nieskończona ilość programów pozwala na zapisanie w pamięci konkretnych ustawień, które wywoływane są za naciśnięciem jednego klawisza – operator przy pomocy etykiety wybiera ustawiania.

Prędkość pracy maszyny 12 lub 20 m/min można dopasować do własnych możliwości oraz założonej wydajności. Zastosowanie 2-silnikowego agregatu zarabiania naroży pozwala na wybór naroża, którego krawędź ma zostać zaokrąglona oraz wprowadza płynność obróbki.  3 agregaty na finiszu cyklina płaska, profilowa oraz polerka pozwalają osiągnąć perfekcyjne wykończenie oklejonych krawędzi. Dla wymagającego użytkownika okleiniarka tempora 60.12 e-motion posiada w standardzie szybko wymienny zbiornik klejowy, który daje możliwość pracy z klejami różnego rodzaju lub koloru.

Elektrowrzeciono w CNC 950 premium FORMAT-4 o mocy 12 kW daje szerokie spektrum zastosowań zarówno do obróbki płyty, jak i do drewna litego

Oklejone formatki trafiają do kolejnej obrabiarki, a mianowicie centrum przelotowego creator 950 premium FORMAT-4. Tutaj etykieta z kodem kreskowym, po sczytaniu przez skaner wyszukuje i uruchomia program idealnie dopasowany do danego elementu. To dzięki oprogramowaniu F4design maszyna wie dokładnie gdzie wykonać nawierty konstrukcyjne, wyciąć rowki, wyfrezować otwory. Wyeliminowanie pomyłek, skrócenie procesu wyszukiwania odpowiedniego programu obróbczego oraz precyzja znacznie podnoszą efektywność. Załadunek elementów odbywa się od frontu, a wyładunek już obrabianego elementu może odbyć się od tyłu. Masywne, 2 łapki szybko i bezpiecznie przesuwają elementy o wadze do 120 kg.

Elektrowrzeciono o mocy 12 kW daje szerokie spektrum zastosowań zarówno do obróbki płyty, jak i do drewna litego. Możliwość zastosowania agregatów kątowych poszerza możliwości przelotowego centrum creator 950 premium FORMAT-4. W zależności od konfiguracji maszyna może posiadać 4-miejscowy magazynek narzędziowy oraz głowicę wiercącą DH25. Prezentowany model wyposażony zostanie w automat kołkujący, co czyni go jeszcze bardziej wszechstronnym.   

Elektrowrzeciono w CNC 950 premium FORMAT-4 o mocy 12 kW daje szerokie spektrum zastosowań zarówno do obróbki płyty, jak i do drewna litegoElektrowrzeciono w CNC 950 premium FORMAT-4 o mocy 12 kW daje szerokie spektrum zastosowań zarówno do obróbki płyty, jak i do drewna litegoFot. FELDER

Mając już powiercone formatki wystarczy spojrzeć na etykietę i połączyć je ze sobą jak klocki czy też spakować i dołączyć schemat montażu. Właśnie dzięki oprogramowaniu F4design ma się pewność, że to  co zaprojektowała 1 osoba jest czytelne dla wszystkich biorących udział w procesie wytwarzania mebla.

Zapraszamy na targi DREMA w Poznaniu 

DREMA Pawilon 5 stoisko 63.

Więcej informacji na temat prezentowanych maszyn >>>


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz