/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
MATERIAŁY OPAŁOWE

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o OZE zmieniającą definicję drewna energetycznego

Drewno.pl

Autor: oprac. red
Źródło: Drewno.pl
Data: 2020-08-31


25. sierpnia 2020r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację w sprawie ustawy z dnia 16 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii dotyczącą definicji drewna energetycznego.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o OZE zmieniającą definicję drewna energetycznegoPrezydent podpisał nowelizację ustawy o OZE zmieniającą definicję drewna energetycznegoFot. D.Jabłoński

Ustawa lobbowana przez Lasy Państwowe wprowadza definicję drewna energetycznego odbiegającą od definicji tego drewna określonej w art. 2 pkt 7a ustawy z dnia 20. lutego 2015r. o odnawialnych źródłach energii. Nowe przepisy wchodzą w życie z dniem 1. października 2020r.

Zgodnie z dodanym do ww. ustawy art. 184f, za drewno energetyczne uznaje się:

  1. surowiec drzewny niebędący drewnem tartacznym i skrawanym, stanowiącym dłużyce, kłody tartaczne i skrawane oraz niebędący materiałem drzewnym powstałym w wyniku procesu celowego rozdrobnienia tego surowca drzewnego;
  2. produkty uboczne będące efektem przetworzenia surowca drzewnego, niezanieczyszczone substancjami niewystępującymi naturalnie w drewnie;
  3. odpady, będące efektem przetworzenia surowca drzewnego, niezanieczyszczone substancjami niewystępującymi naturalnie w drewnie, zagospodarowane zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z odpadami.

Według Ministerstwa Środowiska, które wystąpiło z projektem zmian w ustawie, jej celem jest wprowadzenie rozwiązania zapewniającego ciągłość zrównoważonej gospodarki leśnej na czas trwania stanu epidemii COVID-19 oraz po tym stanie. Przepis art. 184f ma charakter epizodyczny i utraci moc obowiązującą z dniem 31. grudnia 2021r.

Jednocześnie ustawa przewiduje regulacje umożliwiające wykorzystanie produktów ubocznych i odpadów powstałych w procesie obróbki drewna oraz wykorzystanie na cele energetyczne drewna poużytkowego.

Zgodnie z przedmiotową ustawą, w okresie od dnia jej wejścia w życie do dnia 31. grudnia 2021r. do drewna energetycznego w rozumieniu art. 184f ustawy z dnia 20. lutego 2015r. o odnawialnych źródłach energii nie stosuje się przepisów wydanych na podstawie art. 119a tej ustawy (przepisów rozporządzenia określającego szczegółowe cechy jakościowo-wymiarowe drewna energetycznego).
Ponadto, ustawa zawiera przepisy przejściowe rozstrzygające o znaczeniu i cechach jakościowo-wymiarowych drewna energetycznego, z którego została wytworzona w określonym czasie energia elektryczna.

Liczba wyświetleń: 2476


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA