/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
BUDOWNICTWO DREWNIANE

Steico uruchomiło III linię prefabrykacji budynków drewnianych

Steico

Autor: oprac. red
Źródło: Steico
Data: 2020-08-26


Steico zakończyło w Czarnkowie inwestycję związaną z budową kolejnej, trzeciej linii prefabrykacji elementów budynków w technologii szkieletu drewnianego.

Steico uruchomiło III linię prefabrykacji budynków drewnianychSteico uruchomiło III linię prefabrykacji budynków drewnianychFot. Steico

Steico zakończyło w Czarnkowie inwestycję związaną z budową kolejnej, trzeciej linii do prefabrykacji elementów budynków w technologii szkieletu drewnianego. Z wykonanych w Czarnkowie elementów prefabrykowanych, jeszcze w tym roku w dużych miastach w Polsce, w ekspresowym tempie zostanie zmontowanych kilka obiektów przychodni medycznych. Realizacja tego ambitnego projektu będzie możliwa dzięki uruchomieniu w zakładzie STEICO w Czarnkowie trzeciej linii do prefabrykacji. Zdaniem firmy, branża budownictwa drewnianego w Polsce już teraz rośnie w tempie 30% rocznie i nie wyklucza dalszych inwestycji.

Decyzję o wejściu w działalność związaną z prefabrykacją elementów budynków szkieletowych Steico podjęło trzy lata temu. U jej podłoża leżał prognozowany wówczas wzrost zamówień publicznych na budynki wykonywane w tej technologii. Producent kompleksowego systemu drzewnych materiałów konstrukcyjnych i izolacyjnych dla budownictwa drewnianego postanowił zająć się usługami komplementacji elementów do produkcji dla swoich partnerów, czyli procesem prefabrykacji gotowych ścian, stropów i dachów.

W ciągu trzech lat, które były potrzebne na realizację procesu inwestycyjnego, sytuacja na rynku całkowicie się zmieniła - skala zamówień publicznych wynosi zaledwie ok. 20 budynków rocznie, czyli 10% tego, czego oczekiwano. Mimo to w Czarnkowie uruchomiona została właśnie trzecia linia do prefabrykacji i podobnie jak dwie poprzednie, już pracuje przy pełnym obłożeniu.

To efekt niesamowitego rozwoju rynku komercyjnego. Aż 80% zamówień, realizowanych w nowoczesnym zakładzie w Czarnkowie na dwóch liniach automatycznych i jednej manualnej, dotyczy domów indywidualnych. Gotowe do montażu elementy, są przygotowywane zarówno na zlecenie partnerów wykonawczych, współpracujących z firmą Steico, jak i deweloperów, którzy realizują inwestycje polegające na budowie domów bliźniaczych i szeregowych.

Nowoczesna linia zamontowana w nowo wybudowanej hali w Czarnkowie, wyposażona m.in. w sterowane numerycznie centrum firmy Weinmann, pozwala na szybkie i precyzyjne wykonywanie elementów ścian, stropów i dachów. 

-To, że uruchomiliśmy trzecią linię produkcyjną wynika z tego, że zamówień jest cały czas więcej, niż wynosi nasz potencjał produkcyjny. W przypadku materiałów drewnopochodnych dla budownictwa szkieletowego odnotowaliśmy wzrost rok do roku o około 35%. W przypadku prefabrykacji nie mamy jeszcze punktu odniesienia dla własnych linii, natomiast dynamika polskiego rynku prefabrykowanego budownictwa drewnianego szacowana jest na poziomie kilkadziesiąt procent - mówi Marcin Zboroń, dyrektor ds. rozwoju i kontaktów biznesowych w Steico sp. z o.o.

Moce produkcyjne zakładu prefabrykacji w Czarnkowie pozwalają wyprodukować gotowe elementy do zrealizowania rocznie ok. 350 budynków wolnostojących o powierzchni użytkowej ok. 130 m2. Dodatkowo, na linii ruchomej, tzw. motylkowej, obsługiwanej manualnie, można wykonać ok. 500 kompletnych dachów o powierzchni ok. 300 m2. Od grudnia będą również realizowane inwestycje z kompletną stolarką budowlaną, czyli z zamontowanymi drzwiami i oknami.

Nowa linia oparta jest o rozwiązania firmy WeinmannNowa linia oparta jest o rozwiązania firmy WeinmannFot. Steico

Jedno z najnowszych zleceń realizowanych przez Steico dotyczy wykonanie prefabrykowanych elementów, z których zrealizowane zostaną budynki placówek medycznych. Inwestor, doświadczony przedsiębiorca z branży budowlanej, od początku był przekonany do atutów prefabrykowanego budownictwa drewnianego. Kluczowym argumentem okazała się jedna z najważniejszych zalet technologii – krótki czas realizacji ambitnego projektu.

-Ma to związek z sytuacją epidemiologiczną. Inwestor zdecydował, że jest to ostatni moment, kiedy taką sieć przychodni należałoby w Polsce uruchomić. Dzięki temu, że budynki będą realizowane w systemie prefabrykacji, jest szansa, że jesienią, kiedy spodziewana jest druga fala epidemii, będą już funkcjonowały 2–3 obiekty. Docelowo przewidziane jest 15 budynków na terenie całego kraju - informuje Marcin Zboroń.

Prefabrykacja nie tylko zwiększa wydajność procesu inwestycyjnego, usprawniając prace budowlane, ale pozwala wdrożyć nowoczesne rozwiązania i spełnić niezbędne wymogi czy to w zakresie energooszczędności i komfortu użytkowników, czy trwałości, bezpieczeństwa a nawet specyficznych wymogów stawianych wyspecjalizowanym obiektom.

-System dla przegród zewnętrznych i przegród dachowych, opracowany przy zaangażowaniu naszych technologów wspólnie z inwestorem, wymagał takich rozwiązań, aby przy zapewnieniu pełnej szczelności budynku, zachowały one równocześnie parametry otwartości dyfuzyjnej - tłumaczy Zboroń. -Czyli, żeby budynki mogły oddychać, żeby mogły funkcjonować przez cały rok przy niskich i wysokich temperaturach, zapewniając odpowiedni klimat wewnątrz, a jednocześnie, aby niesprzyjające środowisko wewnątrz budynku, wynikające z jego specyfiki, nie wpływało na jego trwałość i jakość.

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz