/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Fabryka Konstrukcji Drewnianych: Wzrost zysku w pierwszym półroczu 2020r.

Autor: oprac. red
Źródło: Fabryka Konstrukcji Drewnianych
Data: 2020-08-20


Fabryka Konstrukcji Drewnianych zanotowała w pierwszym półroczu 2020r. niewielki spadek sprzedaży, ale zdecydowania poprawiła zyski.

Fabryka Konstrukcji Drewnianych: Wzrost zysku w pierwszym półroczu 2020r.Fabryka Konstrukcji Drewnianych: Wzrost zysku w pierwszym półroczu 2020r.Fot. FKD

Skonsolidowane przychody Fabryki Konstrukcji Drewnianych SA w I półroczu 2020r. Wyniosły 4,690 mln zł (2019: 5,051 mln zł). Niższy poziom sprzedaży to efekt słabszego I kwartału roku, i nie jest związany z pandemią COVID-19. W II kwartale br. sprzedaż grupy sięgnęła. 2,095 mln zł i był a wyższa niż w ubiegłym roku (2019: 2,035 mln zł).

Za 6 miesięcy br. zysk z działaności operacyjnej wyniósł 961 tys. zł (2019: strata 10 tys. zł), a zysk netto 61 tys. zł (2019: strata 430 tys. zł).

-W okresie tzw. lockdown’u przedłużeniu uległo szereg procedur i działań administracyjnych. Większość kontraktów Grupy FKD realizowana jest z podmiotami publicznymi. W związku z tym wydłużeniu uległy terminy odbiorów prac oraz tempo ogłaszania nowych przetargów. Utrudniona była współpraca z niektórymi kontrahentami oraz wydłużeniu uległy prace na budowach. Oceniamy, że powyższe zdarzenia mają charakter jednorazowy. W dłuższej perspektywie trudno jest ocenić wpływ pandemii na działalność spółki. Z jednej strony spadły ceny na niektóre materiały budowlane oraz spadła presja na wzrost płac. Z drugiej strony rośnie ryzyko, że w przypadku trudnej sytuacji budżetowej nakłady inwestycyjne na budowę dróg mogą zostać obniżone - czytamy w komentarzu zarządu Grupy FKD.

Głównym przedmiotem działalności grupy jest budowa magazynów soli drogowej. Zarząd spółki dąży jednak do dywersyfikacji przychodów i zmniejszenia wagi przychodów z tego segmentu działalności. Docelowo planowane jest uzyskanie struktury sprzedaży zgodnie z poniższym schematem:

  • 35% z budowy magazynów soli. Zgodnie z nowym podejściem do realizowanych kontaktów spółka podwyższyła cenę budowy magazynów i współpracuje tylko ze sprawdzonymi płatnikami. Zarząd Grupy ocenia, że rynek magazynów soli będzie atrakcyjny przez najbliższe 10 lat w związku z realizowanymi budowami dróg ekspresowych i autostrad.
  • 25% z budowy wielkogabarytowych konstrukcji drewnianych. W tym segmencie głównie znajdują się zadaszenia budynków w konstrukcji drewnianej, baseny, hale produkcyjne oraz zadaszenia marketów i galerii handlowych.
  • 17% z produkcji galanterii ogrodowej. FKD posiada 100% udziałów w Drewex sp. z o.o. , która specjalizuje się w tym segmencie produkcji. Zakład produkcyjny w Mieszkowicach daje duże możliwości produkcyjne w szczególności w zakresie galanterii ogrodowej, linia produkcyjna tego zakładu jest ukierunkowana głownie na wielkoseryjną produkcję płotów, palisad oraz domków narzędziowych i
    wiat garażowych.
  • 8% z produkcji drewna klejonego i KVH. Spółka ma ogromne możliwości produkcyjne w szczególności w zakresie drewna klejonego, wynoszące ponad 5000 m3 rocznie. Linia produkcyjna umożliwia klejenie drewna konstrukcyjnego o długości do 40 metrów i wysokości 2,25 metra. Takie parametry techniczne posiada oprócz FKD zaledwie jedna firma w Polsce.
  • 15% z produkcji drewnianych szkieletowych domów jednorodzinnych. Domy szkieletowe to jeden z segmentów, który Grupa FKD chce mocno rozwijać. Coraz szersze zainteresowanie budownictwem szkieletowym wskazuje, że to dobry kierunek w szczególności, że ma już doświadczenie w tym segmencie oraz cały niezbędny parka maszynowy i kadrowy.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz