/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Standrew: Przychody niższe niż w ubiegłym roku

Standrew

Autor: oprac. red
Źródło: Standrew
Data: 2020-08-18


Standrew, tartak specjalizujący się w produkcji tarcicy liściastej oraz elementów meblowych i podłogowych, w pierwszym półroczu 2020r. zanotował spadek przychodów ze sprzedaży.

Standrew: Przychody niższe niż w ubiegłym rokuStandrew: Przychody niższe niż w ubiegłym rokuFot. Standrew

W pierwszym półroczu 2020r. Standrew SA uzyskał przychody ze sprzedaży w wysokości 7,425 mln zł (2019: 9,779 mln zł). Jak informuje zarząd spółki, spadek sprzedaży związany jest z sytuacją na rynku i licznymi ograniczeniami wprowadzonymi na początku II kwartału 2020 roku w wyniku pandemii COVID-19.

W II kwartale 2020 roku sprzedaż spółki wyniosła 3,345 mln zł. To znacznie mniej niż w II kwartale 2019 roku (4,897 mln zł). Spadek przychodów przyczynił się do pogorszenia wskaźników rentowności. Zysk netto za I półrocze wyniósł 100,8 tys. zł (2019: 271,8 tys. zł).

Obecna sytuacja spółki w stosunku do marca-kwietnia uległa znacznej poprawie, ale w dalszym ciągu nie wróciła do pełnej stabilizacji. Według komunikatu wydanego przez zarząd spółki, osiągnięcie wyników ze sprzedaży na ubiegłorocznym poziomie jest utrudnione, z uwagi na wciąż odczuwalne skutki dotychczasowych zawirowań na rynku oraz niepewną przyszłość związaną z dalszym rozwojem epidemii. Rozwój pandemii wpływa na ograniczenie działań od strony odbiorców. Kontrahenci zamawiają mniejsze ilości towarów. W niektórych przypadkach dochodzi do czasowego wstrzymania zamówień. Spółka napotkała również utrudnienia w odbiorze surowca drzewnego w Lasach Państwowych.

Standrew skorzystał z wsparcia tarczy antykryzysowej, otrzymując zwolnienia lub odroczenia związane z zapłatą składek na ZUS, US jak również uzyskała środki finansowe z tytułu subwencji pochodzącej od Polskiego Funduszu Rozwoju. Dzięki wsparciu można było przeznaczyć środki na pokrycie poniesionych strat. Środki kierowano na dopłaty do wynagrodzeń czy regulowanie zobowiązań z jednostkami Lasów Państwowych.

W I kwartale 2020r. przystąpiono do drugiego etapu wdrożenia systemu STAN-PRO polegającego na rozbudowie modułu produkcyjnego mającego na celu automatyzację stanowisk pracy. W pierwszym
etapie spółka zrealizowała część inwestycji, polegającej na wdrożeniu modułu gospodarki magazynowej i modułu zakupu surowca z Lasów Państwowych. Na dzień publikacji raportu, wedle najlepszej wiedzy zarządu spółki, realizacja powyższych projektów nie jest zagrożona w związku z trwającym stanem epidemii.

W II kwartale Standrew kontynuował realizację drobnych modernizacji rozpoczętych w poprzednich okresach. Mimo trudnej sytuacji rynkowej realizowana była również budowa kolejnego kompleksu suszarniczych składającego się z 4 komór wraz z placem magazynowo-manewrowym. Obecnie trwają prace wykończeniowe i instalacyjne. Spółka przewiduje ich zakończenie w II kwartale 2020 roku. Inwestycja pozwoli na osiągnięcie oszczędności kosztów suszenia tarcic, które w obecnej chwili po części są wykonywane w zewnętrznych firmach jako usługi.

W I kwartale przystąpiono do drugiego etapu wdrożenia, tj. systemu STAN-PRO polegającego na rozbudowie modułu produkcyjnego mającego na celu automatyzację stanowisk pracy. W pierwszym etapie spółka zrealizowała część inwestycji, polegającej na wdrożeniu modułu gospodarki magazynowej i modułu zakupu surowca z Lasów Państwowych. Na dzień publikacji raportu, wedle najlepszej wiedzy zarządu spółki, realizacja powyższych projektów nie jest zagrożona w związku z trwającym stanem epidemii.

W nawiązaniu do informacji dotyczącej wypowiedzenia umowy o dofinansowanie dla projektu "Wdrożenia na rynek tarcicy dębowej Hard Wood Top® wykorzystującej technologię HyPerFL", w związku z trwającym stanem epidemii koronawirusa COVID-19, spółka nie podjęła w II kwartale 2020r. czynności związanych z wdrożeniem opracowanej technologii. Zarząd firmy będzie podejmował dalsze decyzje dotyczące tego projektu, w zależności od kształtowania się koniunktury gospodarczej w kraju oraz sytuacji finansowej spółki.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA