/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Klon: II kwartał 2020 pod wpływem koronawirusa

Klon

Autor: oprac. red
Źródło: Klon
Data: 2020-08-18


W drugim kwartale 2020 roku spółka Klon SA specjalizująca się w produkcji tarcicy, płyt klejonych i elementów meblowych, wykazała stratę w wysokości 154,7 tys. zł. Rok wcześniej spółka w tym samym czasie miała 319,1 tys. zł zysku netto.

Klon: II kwartał 2020 pod wpływem koronawirusaKlon: II kwartał 2020 pod wpływem koronawirusaFot. Google

Przychody ze sprzedaży Klon SA w pierwszej połowie 2020 roku wyniosły 9,455 mln zł (2019: 11,187 mln zł). W II kwartale sprzedaż spadła do poziomu 4,118 mln zł wobec 5,503 mln zł rok wcześniej. Zysk na działalności operacyjnej w pierwszym półroczu spadł do 369 tys zł (2019: 1,106 mln zł). W okresie kwiecień-czerwiec wyniósł on 126 tys. zł wobec 544 tys. Rok wcześniej. Na poziomie wyniku netto spółka zanotowała w ciągu sześciu miesięcy stratę 103 tys. zł (2019: zysk 547 tys. zł). Wynik II kwartału 2020r. to strata w wysokości 154 tys. zł (2019: zysk 330 tys. zł).

Wyniki finansowe uzyskane przez spółkę Klon są w całości zdeterminowane czynnikami wynikłymi z problemów gospodarczych spowodowanych COVID 19. W drugiej połowie marca br. zamówienia krajowe na tarcicę z branży meblowej spadły do zera. Zamówienia eksportowe przestały wykazywać tendencję wzrostową i zatrzymały się na poziomie z poprzednich miesięcy. W kwietniu i maju br. zamówienia krajowe pojawiały się sporadycznie ze względu na fakt, że znaczna część firm meblarskich zadysponowała całkowite postoje i zaprzestanie produkcji. Z kolei kooperanci zagraniczni rozpoczęli renegocjacje cenowe co doprowadziło do przywrócenia cen z roku 2019.

Na sytuację spółki wpłynął również działania Lasów Państwowych. Pomimo pierwotnych deklaracji o nie naliczaniu kar za nieodebranie zamówionego drewna oraz nie naliczaniu odsetek za opóźnienia do dnia dzisiejszego nie wdrożyły tych obietnic.

W maju i czerwcu spółka obniżyła o 30% ilości przetartego drewna. Jak informuje zarząd Klon SA, mimo trudności nie dokonano zwolnień pracowników. Firma zmuszona była jednak rozpisać ponad połowie załogi przymusowe urlopy wypoczynkowe pracownikom. Jednocześnie spółka skorzystała z grantów przysługujących z ramach tarczy antykryzysowej.

Od połowy lipca firma obserwuje zwiększone zainteresowanie tarcicą na rynku krajowym. Po zwyczajowym postoju remontowym w sierpniu zarząd firmy ma nadzieję na powrót do poziomów produkcji sprzedaży sprzed ograniczeń epidemicznych.

Klon SA jest spółką zależną Mera SA.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz