/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
MEBLARSTWO

IKEA uruchomiła nowy magazyn tranzytowy w Jarostach

IKEA

Autor:
Źródło: IKEA
Data: 2020-08-14


W Centrum Dystrybucyjnym IKEA w Jarostach k. Piotrkowa Trybunalskiego (woj. łódzkie) powstał nowy magazyn tranzytowy o powierzchni 12,5 tys. m2, który podniósł zdolności operacyjne obiektu. Już teraz Centrum obsługuje sklepy IKEA na jedenastu rynkach, w tym w Polsce, Czechach, Słowacji, Litwie czy Rumunii. Kolejne dwa rynki zostaną włączone w obsługę przez Centrum Dystrybucji IKEA w Jarostach w perspektywie kolejnych miesięcy.

IKEA uruchomiła nowy magazyn tranzytowy w Jarostach IKEA uruchomiła nowy magazyn tranzytowy w Jarostach Fot. IKEA

W magazynie IKEA w Jarostach k. Piotrkowa Trybunalskiego prowadzone są dwa rodzaje operacji logistycznych - dystrybucja do klientów zlokalizowanych w Polsce oraz dystrybucja do sieci sklepów. Jest to jedno z największych centrów dystrybucji IKEA na świecie, które odpowiada za dostawę mebli oraz artykułów wyposażenia wnętrz do 28 lokalizacji IKEA na 11 rynkach. Nowa hala tranzytowa jest kolejnym etapem rozwoju sieci logistycznej IKEA w Polsce, wspierając łańcuch dostaw IKEA w tej części Europy.

Nowa jakość obsługi

Nowo otwarty magazyn będzie służył do przeładunków i krótkoterminowego przechowywania „dostaw tranzytowych”, czyli skonsolidowanych przesyłek, które wymagają przeładownia i wysłania do sklepów w ciągu 24 godzin. Magazyn ma 180 metrów długości i 67 metrów szerokości. Jest wyposażony w 36 standardowych doków oraz 24 doki z długim najazdem. Dzięki takiej infrastrukturze Centrum Dystrybucji jest gotowe na załadunki i rozładunki naczep standardowych oraz naczep niskopodwoziowych typu MEGA. Duża liczba doków oraz lustrzany układ stref magazynowych pozwoliły zwiększyć przepustowość tranzytu w Jarostach do 1,8 miliona m3 rocznie - oznacza to, że dzięki nowej części magazynowej przepustowość Centrum Dystrybucji IKEA w Jarostach wzrosła aż dwukrotnie.

-Dodatkowa przestrzeń oraz układ nowego budynku z pewnością zwiększy dostępność produktów IKEA oraz skróci czas realizacji przeładunków. Naszym celem jest poprawa naszej produktywności, obniżenie kosztów oraz przede wszystkim, zwiększenie jakości obsługi sklepów IKEA na wszystkich rynkach, które wspieramy. W związku z rozwojem IKEA jako biznesu wielokanałowego oraz rosnącym oczekiwaniem klientów, aby zachować wysoki poziom wolumenu i możliwość dostarczania towarów do lokalizacji w krótkim czasie, potrzebowaliśmy dodatkowej przestrzeni, stąd decyzja o rozbudowaniu istniejącego magazynu - mówi Rafał Nowak, Lider Projektu Centrum Dystrybucyjnego.

IKEA uruchomiła nowy magazyn tranzytowy w Jarostach IKEA uruchomiła nowy magazyn tranzytowy w Jarostach Fot. IKEA

Inwestycja w zrównoważony rozwój

IKEA nieustannie rozwija swoją działalność, zmierzając w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, przeciwdziałając zmianom klimatu i jednocześnie wywierając pozytywny wpływ na społeczności. Kluczowe zobowiązania, jakie IKEA przyjęła, to między innymi redukcja emisji gazów cieplarnianych, ograniczenie śladu węglowego na skalę szerszą niż wyłącznie w obrębie swojej działalności, a także dążenie do osiągnięcia 100% wykorzystania energii odnawialnej w całym łańcuchu wartości w perspektywie do 2030 roku.

W 2019 roku IKEA po raz pierwszy w historii odnotowała spadek emisji CO2 w globalnym łańcuchu dostaw o ponad 4%, a długoterminowym celem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 15% do około 21 milionów ton ekwiwalentów CO2 do 2030 roku.

Nowy budynek tranzytowy został zrealizowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz certyfikacją BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method), która jest obecnie jedną z najczęściej stosowanych metod oceny budynków w Europie pod kątem rozwiązań jakościowych i ekologicznych. Ponadto, ogrzewanie hali oparte jest na geotermalnych pompach ciepła, a w toaletach zastosowano spłukiwanie szarą wodą.

Jeszcze w tym roku na terenie centrum powstanie również farma fotowoltaiczna o mocy 770 kWP, która będzie największą inwestycją w obszarze zrównoważonego rozwoju w Jarostach w ostatnich latach.

Jednocześnie globalnym celem firmy jest realizowanie wszystkich dostaw do klientów po 2025 z wykorzystaniem samochodów elektrycznych lub innych zeroemisyjnych rozwiązań.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz