/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
MEBLARSTWO

Sektor produkcji mebli: W trzy miesiące od depresji do euforii

Autor:
Źródło: PKO BP
Data: 2020-08-10


Departament Analiz Ekonomicznych PKO Bank Polski przygotował analizę sektorową przemysłu meblarskiego, z której wynika, że firmy produkujące meble po katastrofalnym kwietniu w kolejnych miesiącach zanotowały szybkie odbicie.

Sektor produkcji mebli: W trzy miesiące od depresji do euforiiSektor produkcji mebli: W trzy miesiące od depresji do euforiiFot. PKO BP

U progu kryzysu wyniki finansowe firm meblarskich były stosunkowo dobre. Wprawdzie w I kw. 2020r. przychody firm średnich i dużych były o 1,1% niższe r/r, a stopa zysku netto obniżyła się do 4,4% (-1,3 pp r/r;), ale wciąż była wyraźnie wyższa niż w przemyśle ogółem (2,3%).

W II kw. bieżącego roku produkcja sprzedana mebli podlegała gwałtownym zmianom: od głębokiego załamania w kwietniu (-50,4% r/r) do bardzo dobrych wyników w czerwcu (+19,3% r/r), znacznie lepszych od oczekiwań. W rezultacie w II kw. 2020r. produkcja sprzedana była o 19,0% r/r niższa, co sugeruje głęboki spadek przychodów branży.

Fot. PKO BP

Oznacza to, że branża meblarska zanotowała spektakularne odbicie aktywności, po głębokim załamaniu w kwietniu. Obecnie nastroje firm z sektora produkcji mebli są najlepsze wśród branż przemysłowych. Wzrostowi sprzedaży w trwającym kwartale nie powinno zaszkodzić ani niższe tempo oddawania mieszkań do użytku, ani rosnące obawy o drugą falę epidemii w Europie.

Fot. PKO BP

Firmy meblarskie, szczególnie duże, są uzależnione od eksportu. Bezpośrednia sprzedaż zagraniczna stanowi ok. 2/3 ich przychodów. W I kw. 2020r. wartość eksportu mebli (CN 9401-9403) z Polski spadła o 6,5%. Oznacza to, że związane z COVID-19 załamanie w drugiej połowie marca było gwałtowne. Jednak już wcześniej eksport stopniowo hamował (styczeń-luty br. zaledwie +0,1% r/r wobec +4,1% r/r w IV kw. 2019r.). Spadek eksportu prawdopodobnie był najgłębszy w kwietniu (-52,6% r/r wg wstępnych danych), że w maju i czerwcu nastąpiło silne odbicie eksportu i w rezultacie w II kw. br. mógł on być o 17-27% niższy r/r.

Fot. PKO BP

 

Analitycy PKO BP spodziewają się, że wyniki eksportu mebli w III. 2020r. będą dobre, być może nawet wyższe r/r, mimo dużego ryzyka drugiej fali epidemii w Europie.

Konsumenci spędzają we własnych mieszkaniach znacznie więcej czasu niż przed kryzysem - w większym stopniu w domu pracują, uczą się i przygotowują posiłki. Mają również więcej czasu na remonty i wymianę wyposażenia oraz prawdopodobnie wolne środki zaoszczędzone w związku z rezygnacją z wielu aktywności (podróże, kultura, rekreacja, gastronomia itp.).

Na wyniki producentów mebli pozytywnie wpływa również wyraźne osłabienie złotego. Negatywnie na sprzedaż krajową może wpłynąć mniejszy popyt na meble do wyposażenia nowych mieszkań - w II kw. 2020r. liczba mieszkań oddanych do użytku była tylko o 0,8% wyższa r/r (vs 4,4% r/r w I kw. 2020r.).

Fot. PKO BP

 

Branża meblarska byłą jedną z najwcześniej i najsilniej dotkniętych konsekwencjami kryzysu COVID-19. Jednak odbicie koniunktury było również szybkie i silne. Zaskakująco dobre były wyniki produkcji sprzedanej w czerwcu (+19,3% r/r). Nastroje w branży w lipcu były najlepsze w przemyśle. W badaniu firmy B+R Studio w kwietniu br. oczekiwano spadku przychodów sektora o 35%, a w lipcu już tylko o 6%.

Rodzące się obawy o drugą falę epidemii w Europie mogą w najbliższych tygodniach jeszcze bardziej napędzić sprzedaż mebli. Problemy mogą natomiast mieć producenci kontraktowi, szczególnie dla gastronomii, zakwaterowania i biur. Większe obawy o wyniki branży może budzić IV kw. 2020r. w przypadku ewentualnej silnej drugiej fali epidemii.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA