/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
MEBLARSTWO

Jan Szynaka został Konsulem Honorowym Republiki Białorusi

Autor: oprac. red
Źródło: Grupa Meblowa Szynaka
Data: 2020-08-05


30. lipca 2020 roku w Ambasadzie Białorusi w Warszawie odbyła się uroczystość, podczas której Jan Szynaka, prezes Grupy Meblowej Szynaka, objął urząd Konsula Honorowego Republiki Białorusi w Olsztynie.

Jan Szynaka został Konsulem Honorowym Republiki BiałorusiJan Szynaka został Konsulem Honorowym Republiki BiałorusiFot. Grupa Meble Szynaka

Podczas ceremonii ambasador Republiki Białorusi Władimir Czuszew wręczył Konsulowi Honorowemu Janowi Szynace flagę narodową Republiki Białorusi, listy komisyjne i pieczątkę konsularną. Dyrektor Departamentu Wschodniego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej Jan Hofmokl wręczył nominowanemu „Exequatur", czyli zgodę państwa przyjmującego na wykonywanie przez określoną osobę funkcji kierownika urzędu konsularnego państwa wysyłającego.

Uzasadniając nominację Jana Szynaki na urząd Konsula Honorowego Republiki Białorusi, ambasador Czuszew podkreślił, że sąsiedzkie położenie geograficzne Białorusi i Polski oraz wielowiekowa wspólna historia naszych krajów bezwarunkowo przemawiają za potrzebą zacieśniania współpracy międzypaństwowej. Polskie firmy dzięki wysokiej jakości swoich produktów i usług zasłużyły na dobrą reputację na Białorusi. Zdaniem ambasadoraObecna współpraca między krajami nie osiągnęła jeszcze dostatecznego poziomu i należy ją rozwijać zarówno w sferze gospodarczej, przygranicznej, kulturalnej, politycznej, naukowej czy społecznej.

-Prezes Jan Szynaka jako jeden z największych inwestorów na Białorusi jest przyjacielem naszego kraju, który obejmując tę zasłużoną funkcję przyjmuje na siebie ogrom obowiązków wynikających z pełnienia urzędu Konsula Honorowego Republiki Białoruś w Olsztynie. Pragnę z tego miejsca przekazać Panu Konsulowi życzenia sukcesów we wszystkich przedsięwzięciach w wykonywaniu powierzonej odpowiedzialnej i zaszczytnej funkcji, która będzie się przyczyniać do rozwoju i wzmocnienia stosunków między Republiką Białoruś i Rzeczypospolitą Polską - mówił Władimir Czuszew.

-Funkcja Konsula Honorowego jest dużym wyzwaniem dla mnie osobiście ale także dla polskich przedsiębiorców. Dzisiaj duży rozwój gospodarki i współpracy między Białorusią i Polską pokazuje jak bliska jest nam idea współdziałania jak możemy się nawzajem uzupełniać, jak możemy rozwijać i otwierać wzajemne rynki zbytu. Bardzo ważną sprawą jest fakt jak wielu Polaków żyje i funkcjonuje na Białorusi. Dla nich współpraca z polskim Konsulem Honorowym, który otwiera okno gospodarcze Białorusi w Europie, daje wielką szansę rozwoju narodu białoruskiego w Polsce i w Europie. To jest odnowienie tego co przez wiele lat zostało zaniedbane. Dzisiaj dużo mówi się o współpracy, przyjaźni polsko-białoruskiej jednak nikt do końca nie wie jak dużo zostało polskości i polskich elementów historycznych na Białorusi. To jest warte przypomnienia wszystkim Polakom - powiedział Jan Szynaka.

Konsul Honorowy Jan Szynaka będzie prowadził działalność w okręgu konsularnym, w skład którego weszły województwa Warmińsko-Mazurskie, Pomorskie i Kujawsko-Pomorskie.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz