/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
TARTACZNICTWO

Biofactory: Spadek przychodów i strata finansowa w efekcie kryzysu wywołanego przez pandemię

Biofactory

Autor: oprac. red
Źródło: Biofactory
Data: 2020-08-04


O blisko 1/4 spadły w II kwartale br. przychody Biofactory z Biecza w porównaniu z rokiem ubiegłym. Niższa sprzedaż pociągnęła za sobą znaczące pogorszenie wyników finansowych.

Biofctory: Spadek przychodów i strata finansowa w efekcie kryzysu wywołanego przez pandemięBiofctory: Spadek przychodów i strata finansowa w efekcie kryzysu wywołanego przez pandemięFot. Biofactory

Biofactory SA (dawniej BieczDrew) jest spółką notowaną na rynku NewConnect. Firma zajmuje się produkcją tartaczną. W swoim tartaku przerabia drewno iglaste i liściaste kupowane w Polsce i na Słowacji. W 2019r. firma uzyskała zysk netto w wysokości 462 tys. zł przy przychodach na poziomie 13,434 mln zł. Zatrudnia 58 osób.

W pierwszej połowie 2020r. przychody Biofactory spadły do poziomy 5,371 mln zł (2019: 6,751 mln zł). Starta na działalności operacyjnej wyniosła 48,1 tys. zł (2019: zysk 538,9 tys. zł), a strata netto sięgnęła 238,8 tys. zł (2019: zysk 310,2 tys. zł). W drugim kwartale br. przychody spółki spadły o 23,6% w stosunku do roku ubiegłego.

Gorsze wyniki spowodowane są w dużej mierze kryzysem związanym z pandemią koronawirusa. W związku z profilem produkcji, sytuacja spółki zależy przede wszystkim od popytu na krajowym rynku budowlanym oraz europejskim rynku meblarskim. Zdaniem zarządu w 2020 roku spółka mimo gorszych wyników zachowa płynność finansową i nie planuje istotnie ograniczyć zatrudnienia.

W celu przygotowania przedsiębiorstwa na okres kryzysu podjęto następujące działania:
- pozyskano z Polskiego Fundusz Rozwoju pożyczkę w wysokości 775 tys. zł w ramach tarczy finansowej. Zdaniem zarządu spółka spełni warunki do umorzenia połowy pożyczki (kontynuowanie
działalności, utrzymanie stanu zatrudnienia),
- odroczono spłatę rat kapitałowych kredytów inwestycyjnych na okres 6 miesięcy,
- uzyskano odroczenie składek ZUS na okres 2 miesięcy,
- wynegocjowano obniżkę cen prądu o 6,5%,
- wynegocjowano obniżkę cen drewna ze Słowacji o ok. 5%, począwszy od maja 2020 roku.

Zarząd spółki poinformował o konieczności korekty planów finansowych na 2020r. Zakładany poziom sprzedaży w wysokości 14 mln zł oraz zysk w wysokości 650 tys. zł brutto nie będzie zrealizowany. Ze względu na brak możliwości oceny skali załamania gospodarki i czasu trwania kryzysu zarząd Biofactory nie podaje szacunku przychodu i wyniku finansowego na koniec 2020 roku.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz