/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
OKNA I DRZWI

Branża stolarki otworowej zamknie I półrocze 2020 ok. 10% spadkiem produkcji

Autor: oprac. red
Źródło: Centrum Analiz Branżowych
Data: 2020-07-29


Najnowsze dane z rynku okien i drzwi wskazują na mocne odbicie po załamaniu rynku z powodu lock-downu bedącego efektem pandemii koronawirus. Według szacunków Centrum Analiz Branżowych produkcja i sprzedaż branży stolarki otworowej w pierwszym półroczu 2020r. była o ok. 9-10% niższa niż w roku ubiegłym.

Branża stolarki otworowej zamknie I półrocze 2020 ok. 10% spadkiem produkcjiBranża stolarki otworowej zamknie I półrocze 2020 ok. 10% spadkiem produkcjiFot. D.Jabłoński

Eksperci z CAB szacują, że w pierwszych pięciu miesiącach 2020 roku produkcja stolarki w Polsce była w zaledwie o 10 proc. niższa niż w okresie styczeń-maj roku 2019. Z kolei w czerwcu branża odnotowała wzrost sprzedaży na poziomie 20% w stosunku do maja.

-Firmy z branży stolarki zaskakująco dobrze radziły sobie w pierwszym półroczu 2020 roku. Nawet w kwietniu sprzedaż zmalała tylko o 22%. rok do roku, co w przypadku branży, która ponad połowę eksportuje, mogło wydawać się nierealne - ocenia Maksymilian Miros, analityk CAB. -Mimo pandemii eksport trzymał się mocno. Pomimo spadku sprzedaży do Wielkiej Brytanii oraz Włoch o 40-50%, do Francji o 32%., na rynku niemieckim odnotowano spadek jedynie o 13,7%., a poza UE nasze firmy odnotowały nawet aż 68% wzrost - dodaje Miros.

Według szacunków w minionym miesiącu do 86% wzrosło wykorzystanie mocy produkcyjnych. To pozytywna informacja również dla danych dotyczących zatrudnienia. Z badań Centrum Analiz Branżowych wynika, że 19% przedsiębiorstw zatrudnia więcej osób niż przed pandemią (na koniec maja deklarowało tak 6% ankietowanych, a na koniec kwietnia 2%.). Ponadto aż 98% firm nie planuje zwolnień w lipcu.

Dobre wieści dla branży stolarki otworowej płyną również na najbliższe miesiące. W czerwcu liczba pozwoleń na budowę mieszkań w Polsce wzrosła o 19,1% rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosty są jeszcze większe - wyniosły one blisko 39%. Dobra koniunktura zapowiada się również na rynku europejskim, w wielu krajach powstają programy renowacji budynków mające poprawić ich standard energetyczny. To zapowiedź masowej wymiany okien i drzwi.

Polska jest jednym z europejskich liderów w produkcji okien i drzwi. W ostatnich latach zajmowała pierwsze miejsce w rankingu europejskich eksporterów stolarki otworowej.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA