/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PODŁOGI DREWNIANE

Jaki rodzaj podłogi na ogrzewanie podłogowe? Poznaj 5 możliwości!

Komfort

Autor:
Źródło: Komfort
Data: 2020-07-22


Jeszcze kilkanaście lat temu ogrzewanie podłogowe traktowane było jako ekskluzywne rozwiązanie, na które pozwolić mogli sobie tylko wybrani. Dziś stosuje się je powszechnie i można przypuszczać, że w kolejnych latach będzie ono jeszcze popularniejsze. Ważną kwestią związaną z jego montażem jest jednak wybór odpowiedniej podłogi. Jakie istnieją możliwości w tym zakresie?

Jaki rodzaj podłogi na ogrzewanie podłogowe? Poznaj 5 możliwości!Jaki rodzaj podłogi na ogrzewanie podłogowe? Poznaj 5 możliwości!Fot. REDPIXEL / stock.adobe.com

Ogrzewanie podłogowe – dlaczego warto na nie postawić?

Czy jednak faktycznie gra jest warta świeczki? W końcu wiele osób wciąż twierdzi, że montaż ogrzewania w posadzce to duży błąd i głupia moda. Praktyka pokazuje jednak, że negatywne komentarze często wynikają z braku wiedzy lub typowego strachu przed nowościami – bo w końcu skoro od ponad 100 lat używa się grzejników na ścianach, to po co to zmieniać? Dlatego też warto wiedzieć, jakie konkretnie zalety niesie z sobą ogrzewanie podłogowe.

  1. Uczucie komfortu – omawiane rozwiązanie grzeje powietrze „od spodu”, dzięki czemu mieszkańcy będą odczuwać przyjemne ciepło od podłogi. Dodatkowo unikamy w tym przypadku efektu „gorącej głowy i zimnych stóp”, który jest typowy dla klasycznych systemów ogrzewania.
  2. Niższe wydatki – dobrze zainstalowane systemy podłogowe pozwalają na uzyskanie sporych oszczędności. Wynika to w znacznej mierze ze sposobu ich działania – ciepło rozchodzi się od podłogi, przez co szybciej uzyskujemy uczucie komfortu.
  3. Równomierne oddawanie ciepła – dzięki czemu nie tworzą się „gorące” i „zimne” kąty, a ciepło jest na całej powierzchni pokoju
  4. Estetyka i użyteczność – podłogówka to też brak kaloryferów, które niekoniecznie zdobią pomieszczenie i dodatkowo też zajmują miejsce na ścianie – przez co utrudniają aranżację wnętrz.
  5. Cena – wbrew powszechnemu przekonaniu, ogrzewanie podłogowe nie jest obecnie już tak drogie, jak było jeszcze dekadę temu.

Obiektywnie patrząc, podłogówka jest wiec po prostu bardzo rozsądną opcją. Co jednak jasne, nie wszędzie istnieje możliwość jej montażu, bardziej kłopotliwe mogą okazać się też remonty, choć problemy ze współczesnymi systemami grzejnymi są sporadyczne.

5 typów podłóg pod ogrzewanie podłogowe

Co ciekawe, najwięcej problemów związanych z podłogówką wynikał nie z awarii instalacji, a zastosowania nieodpowiedniej podłogi. Dlatego też tak ważne jest, by jej wybór dokonany był w sposób świadomy. A jakie mamy możliwości?

  1. Płytki – to najbardziej tradycyjne rozwiązanie, które w zasadzie ma same zalety. Płytki i będące ich podstawą odpowiednie kleje doskonale przewodzą ciepło, dzięki czemu pomieszczenia szybko się nagrzewają, a efektywność instalacji jest większa. Ponadto są one też niewrażliwe na zmiany temperatury. Płytki idealnie sprawdzą się w kuchni, łazience, korytarzy czy ewentualnie salonie. Użycie ich jednak w pokoju dziecięcym czy sypialni jest nieco gorszym pomysłem, gdyż są one twarde, a w przypadku wyłączenia ogrzewania – zimne.
  2. Panele – przez wiele lat większość dostępnych produktów raczej słabo nadawała się do podłogówki. Wynikało to z ich małej odporności na zmiany temperatury, wilgotności i kiepskiego przewodnictwa cieplnego. Na szczęście obecnie bez trudu można kupić produkty dobrze sprawdzające się z ogrzewaniem podłogowym, które posiadają odpowiednie atesty i nie będą rodzić problemów użytkowych. Co ważne, odpowiednie parametry mają również liczne panele standard, których ceny są bardzo atrakcyjne. Najlepszym rozwiązaniem będą jednak panele winylowe, oferujące nie tylko odpowiednią wytrzymałość, ale też lepsze przewodnictwo ciepła. W tym miejscu warto też wspomnieć, że w tym przypadku konieczne jest zakupienie odpowiednich podkładów, gwarantujących dobre parametry przewodzenia ciepła.
  3. Deski – posiadają one podobną charakterystykę, co klasyczne panele. Dlatego też producenci zaczęli tworzyć produkty lepiej przystosowane do tego rodzaju ogrzewania, co pozwoliło na wyeliminowanie większości problemów. Mimo to drewno w dalszym ciągu oferuje nieco gorsze parametry niż chociażby płytki czy panele winylowe. Ma jednak szereg innych zalet – chociażby estetycznych, a produkty specjalnie przeznaczone do ogrzewania podłogowego z pewnością nie będą tworzyć problemów – takich jak rozsychanie czy pękanie – i będą dobrze przewodzić ciepło.
  4. Wykładzina – dość powszechne jest twierdzenie, że wykładziny dywanowe w pomieszczeniu wykluczają się z podłogówką. Przekonanie to wywodzi się jednak także z „dawnych czasów”, gdy nie istniały jeszcze odpowiednie produkty. Obecnie coraz więcej wykładzin wytwarzanych jest w taki sposób, by mogły współgrać z ogrzewaniem podłogowym. Mają one specjalne syntetyczne podłoża, które zapewniają lepsze przewodnictwo ciepła. Do ich produkcji nie używa się środków, które pod wpływem temperatury mogłyby być niestabilne. Rozwiązania tego typu będą idealne do sypialni, salonu czy pokoju dziecięcego.
  5. Kamień – to potencjalnie opcja idealna do podłogówki, gdyż zapewnia doskonałe przewodnictwo ciepła. Niestety jednak granitowe czy marmurowe podłogi nie są zbyt popularne z racji bardzo wysokiej ceny oraz problemów użytkowych. Powstają one w chwili, gdy instalacja jest wyłączana – wtedy kamień bardzo szybko staje się nieprzyjemnie zimny.

Gdzie kupować dobre panele, wykładziny i płytki pod ogrzewanie podłogowe?

Jak więc widać, obecnie w zasadzie wszystkie materiały na posadzkę mogą dobrze współgrać z podłogówką. Dlatego też nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaka będzie najlepsza podłoga na ogrzewanie podłogowe. Poszczególne rozwiązania mają swoje mocne i słabe strony. Najpopularniejsze w dalszym ciągu są płytki, które też oferują doskonałe parametry cieplne. Obecnie jednak także panele zyskują na popularności, a te winylowe sprawdzają się wręcz doskonale – i do tego są bardziej uniwersalne. Kluczem do wybrania odpowiedniej opcji jest więc przede wszystkim zwracanie uwagi na jakość i opis producenta. Po prostu do ogrzewania podłogowego trzeba używać tylko produktów do tego przeznaczonych. W przeciwnym przypadku problemy mogą pojawić się bardzo szybko i w praktyce rozwiązać je można tylko poprzez zakup innego rodzaju podłogi. Dlatego też, jeśli nie jesteśmy pewni co do parametrów i przeznaczenia danych paneli, wykładziny czy desek, to warto poprosić o pomoc fachowców z dobrych sklepów z tego typu asortymentem, takich jak chociażby Komfort.pl.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA