/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
DOM i OGRÓD

Krzesła ogrodowe - co musisz wiedzieć

Autor:
Źródło: SFmeble.pl
Data: 2020-07-22


Dawniej meble ogrodowe uchodziły za rzecz raczej zbyteczną, służącą jedynie do tego, aby było gdzie usiąść. Obecnie przykładamy coraz większą wagę do wyglądu naszego ogrodu, a co za tym idzie nie chcemy, aby meble ogrodowe go szpeciły. Mają dopełniać ogród i tworzyć spójną kompozycję.

Krzesła ogrodowe -  co musisz wiedziećKrzesła ogrodowe - co musisz wiedziećFot. SFmeble.pl

Proste plastikowe krzesła ogrodowe rodem z PRL-u lub taniego baru odchodzą do lamusa. Nadszedł czas na równie piękne meble, co zjawiskowe ogrody. 

  1. Rodzaje krzeseł ogrodowych - jaki materiał wybrać?

  2. Jak dobrać styl i wysokość krzeseł do stołu ogrodowego?

  3. Jak odpowiednio dbać o krzesła ogrodowe?

Rodzaje krzeseł ogrodowych - jaki materiał wybrać?

Zanim przystąpisz do zakupu krzeseł to warto przemyśleć, z jakiego materiału powinny być wykonane. Pamiętając przy tym, aby pasowały do ogólnej koncepcji ogrodu i były wizualnym dopełnieniem aranżacji, a nie szpecącym elementem, który będziesz ukrywać. Na rynku najczęściej spotykamy 4 rodzaje materiałów, z jakich wykonane są krzesła.

  • Krzesła drewniane

  • Krzesła plastikowe

  • Krzesła rattanowe

  • Krzesła metalowe

Krzesła drewniane

Pięknie komponują się z naturą i nawiązują do niej. Wykonane z drewna gwarantują solidność. Jednak mają to do siebie, że należy je konserwować, a w okresie jesienno-zimowym należy przechowywać krzesła w suchym i zadaszonym pomieszczeniu. Nawet te odpowiednio zaimpregnowane z czasem mogą zacząć niszczeć. 

Krzesła plastikowe

Zdecydowanie są lżejsze niż drewniane, mogą być w różnych formach i wariantach. Dzięki temu, że są lekkie są również łatwe do przenoszenia. Nie wymagają konserwacji. Jeśli będą wykonane z solidnego plastiku, to nie ulegną szybko zniszczeniu. Należy jednak pamiętać, że krzesła plastikowe nie będą prezentowały się dobrze w każdej aranżacji ogrodu. Jeśli stawiamy na naturalny ogród, który ma jak najbardziej nawiązywać do matki natury, wybierzmy krzesła drewniane lub rattanowe. Natomiast krzesła plastikowe, których na rynku możemy znaleźć różne modele i wariacje geometryczne sprawdzą się świetnie w ogrodach nowoczesnych. 

Krzesła rattanowe

Krzesła plecione z rattanu to bardzo modny trend w wyposażeniu mebli ogrodowych. Równie, co drewniane przybliżają do natury i pięknie się prezentują. Krzesła rattanowe są dużo lżejsze od drewnianych, a mimo to są solidne. Odpowiednie dbanie o krzesła pozwoli cieszyć się nimi przez długi czas. Rattan jest bardzo wytrzymałym materiałem, który jest odporny na odkształcenia. Jeśli zdecydujemy się na krzesła rattanowe, to musimy wziąć pod uwagę fakt, iż nie są one wytrzymałe jeśli chodzi o warunki pogodowe. Przymrozki, śnieg i deszcze mogą powodować niszczenie krzeseł. Dlatego w tych okresach powinny być one przechowywane w zadaszonym pomieszczeniu. 

Krzesła metalowe

Wydawać by się mogło, że są najlepszą opcją. Odporne na warunki pogodowe, dostępne w różnych kształtach, formach i wymiarach. Jednak są ciężkie i jak na metalowe krzesła przystało zimne w dotyku. Po nagrzaniu przez słońce z kolei mogą być bardzo gorące. Jednak to również nie jest duży minus, bo wystarczy dokupić specjalne poduchy na krzesła. Dla niektórych to cena może być zaporowa, ponieważ niejednokrotnie przewyższa ceny krzeseł drewnianych, czy rattanowych. 

Piękne i jedyne w swoim rodzaju krzesła ogrodowe znajdziesz na stronie https://www.sfmeble.pl/ogrod/meble-ogrodowe/krzesla-ogrodowe.html, gdzie z pewnością dopasujesz model do Twoich oczekiwań. 

Jak dobrać styl i wysokość krzeseł do stołu ogrodowego?

Żeby było nam wygodnie, a odpoczynek przyjemny musimy pamiętać o tym, aby dopasować wysokość krzeseł do stołu ogrodowego. Oczywiście jeśli zdecydujemy się na zakup kompletu mebli ogrodowych, to problem mamy z głowy. Jednak nie zawsze chcemy kupować cały komplet, choćby ze względu na ilość krzeseł, jaką potrzebujemy. Wysokość krzesła ma duże znaczenie dla naszej wygody i powinna być proporcjonalna do wysokości stołu. Najczęściej krzesło powinno mieć ok. 45-50 cm wysokości mierzonej od podłogi do siedziska krzesła i być szerokie na ok. 45 centymetrów. Ważna jest też głębokość krzesła, czyli przestrzeń między osobą siedzącą, a stołem. Standardowo powinna ona wynosić 30 cm. Jest to jednak zależne od naszych indywidualnych preferencji, ponieważ dla niektórych z nas krzesła ogrodowe mogą pełnić funkcję jedynie wypoczynkową. Wtedy nie musimy kierować się wymiarami, aby dopasować je do stołu.

Natomiast jeśli chodzi o styl krzeseł, to powinien być dobrany i współgrać ze stylem reszty mebli ogrodowych i stołem. Jeśli mamy masywny drewniany stół nie będą pasować do niego krzesła o delikatnym kroju i wykonane z lekkiego materiału. Ta zasada oczywiście również działa odwrotnie. Do lekkiego stołu nie będą pasowały masywne krzesła. 

Jak odpowiednio dbać o krzesła ogrodowe?

Jeśli chcemy się cieszyć dobrym stanem krzeseł ogrodowych przez długi czas, to należy o nie dbać. Tak, jak w przypadku krzeseł plastikowych wystarczy przemyć je wilgotną szmatką, tak w przypadku krzeseł drewnianych i rattanowych trzeba wykazać się cierpliwością. Krzesła drewniane i rattanowe powinny być konserwowane, aby zabezpieczyć je przed działaniem czynników zewnętrznych takich jak słońce, deszcz, czy śnieg. Drewniane i rattanowe meble powinny być przechowywane w zadaszonych pomieszczeniach, a na okres jesienno-zimowy dodatkowo impregnowane. Z kolei krzesła metalowe, choć są odporne i nie wymagają tak szczególnej uwagi, jak te z drewna i rattanu to również raz na jakiś czas dobrze by było zaimpregnować je preparatem chroniącym przed korozją. 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA