DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Grajewo prognozuje wzrost zysku

PAP

Autor:
Źródło: PAP
Data: 2004-05-25


Producent płyt meblowych oraz oklein Pfleiderer Grajewo prognozuje, że przychody ze sprzedaży w 2004 r., w porównaniu z 2003 r., wzrosną o 15 proc. do około 634 mln zł, a zysk netto o 36 proc. do około 84 mln zł - poinformowała spółka w prospekcie emisyjnym akcji serii D.

W 2003 roku Grajewo miało 61,8 mln zł zysku netto i 552,8 mln zł przychodów ze sprzedaży.

Spółka poinformowała na wtorkowej konferencji, że z emisji 1,6 mln akcji serii D planuje pozyskać od 270 do 290 mln zł.

"Środki te chcemy przeznaczyć głównie na budowę fabryki w Rosji oraz na przejęcie spółki Pfleiderer Prospan" - powiedział Paweł Wyrzykowski, prezes Pfleiderer Grajewo.

Od 85 do 130 mln zł pochodzących z emisji akcji Grajewo chce przeznaczyć na sfinansowanie budowy fabryki płyt wiórowych w Rosji, w regionie Nowogrodu Wielkiego. Całkowita wartość inwestycji w Rosji wyniesie około 70 mln euro.

"Zakład rozpocznie produkcję pod koniec 2005 r. i osiągnie pełną zdolność produkcyjną w 2007 r." - powiedział Wyrzykowski.

Według planów roczne przychody rosyjskiej fabryki wyniosą około 75-80 mln euro.

Od 85 do 140 mln zł środków z emisji przeznaczone ma być na odkupienie od Skarbu Państwa i od Pfleiderer Holzwerkstoffe akcji spółki Pfleiderer Prospan.

Zgodnie z tymi planami w pierwszej kolejności Grajewo kupi 40,11 proc. Prospanu od niemieckiej spółki za około 112 mln zł, później natomiast będzie chciało odkupić akcje tej spółki od Skarbu Państwa.

"Kupno akcji Prospanu od Pfleiderer i Skarbu Państwa umożliwi przejęcie pełnej kontroli nad tą spółką. Planowane utworzenie grupy kapitałowej Pfleiderer Grajewo pozwoli na uporządkowanie struktury własności" - powiedział Wyrzykowski.

Około 40 mln zł z emisji zostanie przeznaczone na rozbudowę linii produkcyjnej płyt wiórowych.

Zapisy na 1,6 mln akcji serii D Pfleiderer Grajewo SA, w przypadku inwestorów indywidualnych będą przyjmowane od 1 do 7 czerwca. Zapisy na akcje sprzedawane inwestorom instytucjonalnym potrwają od 8 do 9 czerwca.

Spółka zamierza zaoferować w transzy instytucjonalnej 1.450.000 akcji, natomiast w transzy detalicznej 150.000 akcji serii D.

Oferującym akcje jest CA IB Securities.

Obecnie Pfleiderer Holzwerkstoffe ma 78,09 proc. kapitału Grajewa. Po emisji, oraz po planowanym umorzeniu około 600.000 akcji, udział niemieckiego inwestora spadnie do 60,27 proc.

Pfleiderer Grajewo szacuje, że ma około 34 proc. udział w krajowym rynku płyt wiórowych surowych i płyt laminowanych.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz