/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
WYDARZENIA

DREMA 2020 - zaskakująca dla wszystkich

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2020-10-15


36. edycja Międzynarodowych Targów Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA, które odbyły się w połowie września były zaskakujące dla wszystkich. Z racji pandemii tegoroczne targi przejdą do historii jako wyjątkowe wydarzenie.

DREMA 2020 - zaskakująca dla wszystkichDREMA 2020 - zaskakująca dla wszystkichFot. D.Jabłoński

Okoliczności roku 2020, który mija pod znakiem pandemii COVID-19 sprawiają, że DREMA 2020 stała się wyjątkowym wydarzeniem, któremu z zainteresowaniem przyglądało się wielu obserwatorów. Wrześniowe targi branży drzewnej to nie tylko pierwsze duże wydarzenie eventove, jakie odbyło się w Polsce po ogłoszeniu w końcu marca biznesowego lockdownu.

Wygląda na to, że DREMA jest też jedną z dwóch znaczących w branży maszyn do obróbki drewna imprez jakie odbyły się w tym roku na świecie (po ogłoszeniu pandemii). Wszystko wskazuje też, że przynajmniej do końca marca przyszłego roku, żadna duża impreza międzynarodowa nie będzie miała miejsca.

Organizując targi DREMA 2020, Grupa MTP musiała wziąć pod uwagę wiele czynników. Podstawowym było oczywiście bezpieczeństwo uczestników. Po trzech tygodniach jakie minęły od wydarzenia, można przyjąć, że odpowiednio przygotowana przestrzeń wystawowa, automatyczny pomiar temperatury osób wchodzących na teren targów, częsta dezynfekcja, stosowanie środków ochrony osobistej okazały się wystarczające. Jest jasne, ze dla bezpieczeństwa istotne było również zachowanie uczestników. Dla tego tak ważne było, że zarówno ze strony wystawców, jak i odwiedzających, na tegoroczną DREMĘ przybyły te osoby, które podejmując decyzję o uczestnictwie znały ryzyko i potrafiły je swoim postępowaniem ograniczyć.

DREMA 2020 okazała się zaskoczeniem dla wszystkich. Organizatorzy targów znaleźli się w nietypowej sytuacji. Do ostatnich dni przed ich rozpoczęciem nie wiedzieli kto będzie w nich uczestniczył. Decyzje podejmowane przez wystawców o tym czy w nich uczestniczyć, czy też lepiej zrezygnować z udziału - podejmowane były do samego końca. Ostatecznie na liście wystawców znalazło się ok. 100 podmiotów - czyli sporo mniej, niż jeszcze miesiąc wcześniej spodziewali się organizatorzy.

-Nie robiliśmy żadnych problemów wystawcom, którzy mimo wcześniejszych deklaracji udziału ostatecznie składali rezygnację - mówi Andrzej Półrolniczak, dyrektor targów DREMA. -Było dla nas jasne, że bezpieczeństwo jest najważniejsze - dodaje. Z drugiej strony, ostatni uczestnicy zgłaszali się zaledwie tydzień przed rozpoczęciem targów.

Mała ilość wystawców, to coś co w pierwszym momencie negatywnie zaskakiwało przybywających na targi gości. Praktyczny brak stoisk na otwartej przestrzeni (zaledwie 2 firmy) i ich niewielkie powierzchnie (w porównaniu z przednimi edycjami Dremy) sprawiały, że wchodzący na teren targów czuli się zdezorientowani i zawiedzeni. Z drugiej strony osoby, które przybyły na targi w konkretnym celu, w rozmowach z nami zauważało, że dzięki mniejszej intensywności wydarzenia udało się im często znacznie więcej dowiedzieć i dłużej porozmawiać z wystawcami, co m.in. pozwoli na podjęcie lepszych decyzji co do wyboru potrzebnych im maszyn.Trzecią, kto wie czy nie najbardziej zaskoczoną grupą okazali się wystawcy. Pierwszego dnia targów podczas prowadzonych przez portal Drewno.pl rozmów z wystawcami można było usłyszeć rozczarowanie skalą targów i wątpliwości co do sensu udziału w tegorocznych targach. Te opinie zmieniły się znacznie kiedy poprosiliśmy o podsumowanie Dremy. -Decydując się na udział w targach spodziewaliśmy się znacznie mniejszej ilości zwiedzających - przyznawali kolejni wystawcy. Jak się okazało, ich ilość wcale nie była mała, a jeszcze ważniejszy był fakt, że udało się im doprowadzić do wielu udanych transakcji handlowych. -Duża część odwiedzających nasze stoisko to wiedziało czego chce i rozmowy były bardzo konkretne - powtarza się w przekazywanych nam opiniach.

Zastanawiając się nad przyczyną takiej sytuacji doszliśmy do wniosku, że osoby udające się na targi w tegorocznych warunkach nie robiły tego dla przyjemności, ale z potrzeb biznesowych, a przy braku licznej konkurencji, część klientów decydowała się od razu na wybór oferty, która była dostępna.

-Mimo niesprzyjających okoliczności udało nam się zorganizować owocną i bezpieczną wystawę biznesową. Wielu wystawców podkreślało, że z biznesowego punktu widzenia targi były dla nich bardzo udane - podsumowuje Andrzej Półrolniczak.

DREMA 2020 ponownie była okazją do zapoznania się z potencjałem nowoczesnych rozwiązań technologii do obróbki i przetwórstwa drewna. Szczególną uwagę przykuwały stoiska z produktami nagrodzonymi prestiżowym Złotym Medalem Grupy MTP, cztery kreatywne stoiska uhonorowane wyróżnieniami Acanthus Aureus oraz kilkadziesiąt nowości na rynku.

W gronie laureatów konkursu o Złoty Medal Grupy MTP znaleźli się:
 • ABRYS SysTEM, Oprogramowanie Online do Projektowania i Konfiguracji Mebli, Sprzedaży i Produkcji Sterowanej Zamówieniami/ABRYS Maciej Rezner - zgłaszający i producent;
 • Odpylacz strumieniowy VACO MAX/ NAWARA SERWIS s.c. Marzena i Rafał Nawara - zgłaszający i producent;
 • Ploter frezujący 1325 ATC/ POLSKA GRUPA CNC Damian Laskowski - zgłaszający i producent;
 • Ploter LED-UV EFI PRO 16H/ ATRIUM Centrum Ploterowe Sp. z o.o. - zgłaszający i producent;
 • Zrobotyzowana linia do produkcji mebli na wymiar dla małych i średnich firm/ INFOTEC CNC Sp. z o.o. - zgłaszający i producent;
 • ISKRA - Technologia produkcji mebli/ K&K Katarzyna Brzezińska - zgłaszający i producent;
 • Jednowarstwowy cutter do tkanin Gerber Technology Z1/ INTEX Sp. z o.o. – zgłaszający; Gerber Technology - producent

Statuetkę Acanthus Aureus za najlepsze stoisko otrzymali:
 • WEINIG VERTRIEB UND SERVICE GmbH &Co. KG
 • TECHNODREWNO Sp. z o.o.
 • CEHPOL Poznań Sp. z o.o.
 • INFOTEC CNC Sp. z o.o.
 • FELDER GROUP POLSKA Sp. z o.o.
Tradycyjnie, podczas targów DREMA odbyło się wiele wydarzeń towarzyszących, takich jak strefa Drema Design, strefa Drema Tools na której prezentowano gamą narzędzi, Mistrzostwa Polski we Wbijaniu Gwoździ, Poligon Lakierniczy, wystawa Wyczarowane z Drewna oraz nowość - strefa Drema Hobby.

Zaletą poznańskich targów jest możliwość zobaczenia maszyn w akcji. I tak jak w poprzednich latach, oprócz oferty prezentowanej na indywidualnych stoiskach wystawców, taką możliwość stworzyły specjalne przestrzenie, które na czas trwania targów zamieniły się w pokazowe fabryki, gdzie pokazywane były maszyny w ruchu

Tradycją podczas targów DREMA stały się wydarzenia organizowane przez Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Producentów Mebli we współpracy z Grupą MTP.

Drugiego dnia targów DREMA odbył się V Ogólnopolski Kongres Meblarski. Hasłem tegorocznego kongresu była "Gospodarka post-covid - wyzwania dla polskiej branży meblarskiej". Mimo minorowych nastrojów jakie mieli polscy producenci mebli po wprowadzeniu w Europie lockdownu i konieczności zatrzymania produkcji, obecnie na całym świecie obserwuje się boom na rynku wyposażenia mieszkań. Oznacza to, że przed branżą otwierają się nowe możliwości, które odpowiednio wykorzystane mogą się przełożyć na sukces. W trakcie spotkania poruszono kwestie związane z gospodarką post COVID i zmianą układu sił na światowym rynku meblarskim, budowaniem marki własnej jako elementem budowania przewagi konkurencyjnej na rynkach zagranicznych czy tworzenia alternatywnych kanałów dystrybucji. W kongresie wzięło udział wielu profesjonalistów, którzy z zainteresowaniem wysłuchali wystąpień prelegentów.

Partnerami strategicznymi wydarzenia były firmy Egger, GTV, Western Union International Bank oraz kancelaria Domański Zakrzewski Palinka sp. k.

Z kolei spotkanie Między siłą a wrażliwością – kobiety w świecie mebli miało na celu integrację kobiet pracujących w przemyśle meblarskim i drzewnym. W zorganizowanym po raz drugi wydarzeniu udział wzięło kilkadziesiąt pań, które wykorzystały je do wymiany wiedzy, czerpania wzajemnych inspiracji i nawiązywania cennych kontaktów biznesowych.

W jego ramach organizatorzy przygotowali dwa panele dyskusyjne: „Klucz do sukcesu - kobieta! Jak perspektywa kobiet wpłynęła na zmiany w firmach meblarskich”  z udziałem: Marii Wegner ze Swiss Krono Sp. z o. o., prof. dr hab. Ewy Ratajczak, Przewodniczącej Rady Instytutu Technologii Drewna i Katarzyny Krok z Idesin M Siwek Sp. J. oraz „Różnorodność rodzi postęp - kobiety w branży meblarskiej”, w którym udział wzięły: Anna Jósiak, Complet Chmielewscy Sp. J .; Danuta Pawlik, Schattdecor Sp. z o.o.; Sylwia Oleńska, SGGW, Magdalena Szraga, Black Red White SA.

Pozytywnie przyjęta przez uczestniczki została także prelekcja Agaty Polak z Grupy Kapitałowej VOX pt. "Jak wolność wspiera pracę zespołową? Jak wartości wspierają organizację?" poświęcona budowaniu kultury organizacyjnej opartej na wartościach.

Partnerami strategicznymi wydarzenia były Swiss Krono i Western Union.


Kolejna edycja targów DREMA planowana jest na 14-17. września 2021 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Kongres Europejskiej Federacji Producentów Maszyn do Obróbki Drewna EUMABOIS, który 18. września obradował online, zatwierdził listę światowych wystaw poświęconych maszynom do drewna oficjalnie rekomendowanych w 2021 roku. DREMA ponownie znalazła się w tym gronie 14 kluczowych i najbardziej prestiżowych wystaw.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz