/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
MATERIAŁY DREWNOPOCHODNE

Płyty i sklejki Westag & Getalit od JAF - rozwiązania dużego formatu

JAF Polska

Autor: JAF Polska Sp. z o.o. – www.jaf-polska.pl
Źródło: JAF Polska
Data: 2020-06-04


Wielkoformatowe płyty oraz sklejki to profesjonalny sposób na szalunki wielokrotnego użytku. W tej dziedzinie prym wiedzie niemiecki producent Westag & Getalit, którego asortyment od lat niesie wsparcie dla placów budowy na całym świecie. Jego oficjalnym dystrybutorem na terenie kraju jest JAF Polska.

Płyty i sklejki Westag & Getalit od JAF - rozwiązania dużego formatuPłyty i sklejki Westag & Getalit od JAF - rozwiązania dużego formatuFot. JAF Polska Sp. z o.o.

Na budowie liczy się czas, który zawsze jest na wagę złota - dosłownie i w przenośni. Niezależnie od specyfiki realizowanego projektu, nie ma miejsca na niepotrzebne poprawki i przestoje. Kolejnym wspólnym mianownikiem prac budowlanych są fundamenty, od których w uproszczeniu zaczyna się każda inwestycja. Jednak na tym rola betonu zazwyczaj się nie kończy, gdyż w nowoczesnym budownictwie lejemy go wszędzie. Produkty używane do szalowania muszą być więc zgodne z obowiązującymi normami budowlanymi oraz wymaganiami dla poszczególnych klas betonu. Jednak to nie wszystko, co wystarczy o nich wiedzieć, żeby roboty szły szybko i zgodnie z planem.

Płyty i sklejki Westag & Getalit od JAF - rozwiązania dużego formatuPłyty i sklejki Westag & Getalit od JAF - rozwiązania dużego formatuFot. JAF Polska Sp. z o.o.

Im większa, tym lepsza

Westag & Getalit to płyty ściśle dopasowane do szalunkowej budowy systemowej. Przeznaczone zarówno do tradycyjnych szalunków, jak i np. betonu architektonicznego. Do wyboru mamy płyty pokryte obustronnie filmem (fenolowym lub melaminowym), z indywidualnie przygotowanymi nadrukami np. reklamowymi, powierzchnią antypoślizgową, metryczną siatką, różnorodnymi strukturami, wykrojami, otworami oraz frezowaniami. Rdzeń może być wykonany z zagęszczonej płyty wiórowej, 3-warstwowej płyty stolarskiej, sklejki liściastej oraz specjalnych płyt drzewnych. Odporne na wilgoć, a nawet alkalie. Zależnie od typu - nadają się aż do ok. 60 przełożeń.

Płyty i sklejki Westag & Getalit od JAF - rozwiązania dużego formatuPłyty i sklejki Westag & Getalit od JAF - rozwiązania dużego formatuFot. JAF Polska Sp. z o.o.

Największy atut płyt do szalowania tkwi w rozmiarze. Standardowe formaty wynoszą zazwyczaj 1250x2500 mm lub 1500x3000 mm. Dla porównania wielkoformatowe płyty produkcji Westag & Getalilt AG dostępne są w rozmiarze 5500x2000 mm, a nawet 6000x2500 mm. Docenimy je zwłaszcza przy dużych elementach. Dzięki rozwiązaniom wielkiego formatu jesteśmy w stanie efektywnie budować na dużą skalę. Większa płyta to oczywiście mniejsza ilość pracy, a zarazem lepszy efekt końcowy m.in. dzięki ograniczonej liczbie łączeń. Niezastąpione na ściany, filary, czy też prefabrykaty np. do balkonów. Płyty wielkoformatowe to duże ułatwienie dla profesjonalnych odbiorców - podpowiada Iza Jarosik z JAF Polska.

Nie bez znaczenia dla trwałości jest gramatura filmu na powierzchni płyt. W standardowych sklejkach spotykamy zwykle 120 g/m². W produktach Westag & Getalit mamy już do czynienia z grubościami rzędu 200g; 300g; 550g. Dzięki temu są znacznie trwalsze oraz przekładają się na lepszą powierzchnię betonu.

Płyty i sklejki Westag & Getalit od JAF - rozwiązania dużego formatuPłyty i sklejki Westag & Getalit od JAF - rozwiązania dużego formatuFot. JAF Polska Sp. z o.o.

Którą płytę wybrać

Wielkoformatowe płyty szalunkowe nadają się do wszelkich prac budowlanych - naziemnych, jak i podziemnych. Wybierać możemy spośród aż 12 rodzajów:

Największym powodzeniem cieszą są warianty Westespan i Phenox. To korzystne cenowo płyty szalunkowe do gładkich bezfugowych powierzchni betonowych. Westaspan wg. normy DIN18020/3 wers 4/5, a Phenox wg. wersów 5/6. Do matowych i gładkich prefabrykatów z betonu o podwyższonych wymaganiach sprawdza się płyta Magnoplan (DIN18020/3 wers 7). Natomiast na ramy stołów szalunkowych przeznaczona jest płyta Bonaboard.

Bardzo ceniony jest Betoplan, czyli topowej jakości płyta do powierzchni betonowych wysokiej klasy (SB 3/4), m.in. betonu architektonicznego. Duża liczba przełożeń́ owocuje matową i równą̨ taflą betonu. Płyta obciążalna w kierunku podłużnym, jak i poprzecznym. Doskonałe rozwiązanie na estetyczne elementy widoczne.

Ciekawą propozycją jest też Struktorospan, który pozwala odcisnąć na betonie charakterystyczną strukturę drewna. W ten sposób otrzymujemy powierzchnię wizualnie przypominającą szerokie na 10 cm deski. Jednolitą i wolną od zapiaszczeń. W asortymencie są też płyty Betosieb. Przydatne wszędzie tam, gdzie wymagana jest powierzchnia o zwiększonej przyczepności np. w obiektach sportowych na schody trybun. - mówi Grzegorz Skarżyński, ekspert JAF Polska.

Niezależnie od potrzeb, warto pamiętać o jeszcze jednej kwestii — kolorze. Po pierwsze: jasna powierzchnia płyt minimalizuje nagrzewanie się płyt od słońca, co w niektórych przypadkach może skończyć się miejscowym zabarwieniem powierzchni betonu. Po drugie: na jasnych matowych płytach lepiej widać wszelkie oznaczenia naniesione ołówkiem.

Kto dba, ten ma

Żywotność płyt zależy od ich starannego użytkowania, prawidłowego składowania i bieżącej konserwacji. Przede wszystkim należy przechowywać je w suchym oraz zacienionym miejscu, ułożone na równych kantówkach. Na zewnątrz przydatna będzie izolacyjna folia ochronna, aby uniknąć kumulowania się wilgoci i pary. Powierzchnię płyt trzeba zawsze oczyścić przed betonowaniem. Natomiast krawędzie i miejsca po obróbce należy ponownie zabezpieczyć. Łączenia płyt uszczelnimy taśmą̨ Westafill, a powierzchowne uszkodzenia możemy naprawić dedykowaną masą szpachlową tej samej marki. Dbałość o stan powłoki foliowej jest kluczowym warunkiem uzyskania idealnie gładkiej tafli betonu, a zarazem długiego i wielokrotnego użytkowania.

Szczegółowe informacje i ceny wielkoformatowych płyt szalunkowych Westag & Getalit AG dostępne u oficjalnego dystrybutora - firmy JAF Polska.

--------------------------------------

JAF Polska Sp. z o.o. – www.jaf-polska.pl

JAF działa na rynku od ponad siedmiu dekad i posiada swoje oddziały w wielu lokalizacjach na terenie prawie dwudziestu krajów. Działalność w Polsce firma rozpoczęła w 2008 roku. Jest dystrybutorem hurtowym drewna i innych materiałów, a ponad 70-letnia tradycja Grupy JAF w sprzedaży drewna, rozwinięta sieć placówek i ogromna różnorodność produktów stawia JAF na pozycji jednego z liderów tej branży.

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA