/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Rośnie białoruski eksport przemysłu drzewnego

Belta

Autor: oprac. red
Źródło: Belta
Data: 2020-06-03


Białoruś odchodzi od eksportu surowca drzewnego na rzecz wyrobów z drewna. W ciągu pięciu lat eksport białoruskiego przemysłu drzewnego został podwojony osiągając poziom 2,3 mld USD.

Rośnie białoruski eksport przemysłu drzewnegoRośnie białoruski eksport przemysłu drzewnegoFot. Belta

Dzięki szeroko zakrojonemu, specjalnemu programowi modernizacji przemysłu drzewnego oraz zagranicznym inwestycjom w tej branży, ilość surowca drzewnego przetwarzanego na Białorusi od 2015r. wzrosła z ok. 10 mln m3 do 15,7 mln m3. W tym samym czasie eksport wyrobów przemysłu drzewnego podwoił się, osiągając wartość 2,3 mld USD, a jego udział w całkowitym eksporcie Białorusi wzrósł o 60% - z 4,3% do 6,9%.

Wśród poszczególnych sektorów warto zwrócić uwagę na eksport paneli drewnopochodnych, który w latach 2015-2019 podwoił się, osiągając poziom 529 milionów dolarów. Eksport mebli wzrósł o 70% do 572 milionów USD. Eksport produktów przemysłu celulozowo-papierniczego wzrósł o 120% do 268 milionów USD.

Silny wzrost produkcji i eksportu przekłada się na udział sektora drzewnego w PKB Białorusi: z 2,4% w 2015r. do prawie 4,6% w 2019r. Tak silny rozwój branży realizowany jest m.in. dzięki specjalnemu wsparciu państwa.

Jednym z głównych państwowych przedsiębiorstw w branży drzewnej jest Bellesbumprom. To wyspecjalizowane agencja handlowa zajmująca się m.in. eksportem produktów wytwarzanych przez państwowe przedsiębiorstwa tego sektora. Główne grupy towarowe Bellesbumpromu to płyty drewnopochodne (27,8%), meble (21%), papier i karton (14,7%), sklejka (11%) i celuloza (9,1%). Jak informują władze zarządu struktura eksportu zmieni się w 2020 roku. Udział celulozy wzrośnie znacznie, ponieważ Bellesbumprom zamierza wyeksportować celulozę o wartości ponad 100 milionów dolarów. Rozwija się także geografia eksportu celulozy. Oprócz Chin i Rosji Bellesbumprom rozpoczął wysyłkę celulozy do Włoch, Turcji, Japonii i Pakistanu. Większość białoruskiej celulozy zostanie wywieziona do Chin.

W ciągu ostatnich kilku lat przedsiębiorstwom wchodzącym w skład Bellesbumpromu udało się rozszerzyć geografię eksportu, między innymi dzięki zmianom technologicznym i staraniom na rzecz poprawy jakości towarów. Obecnie za granicę wysyłają one około 70% całkowitej produkcji.

Bellesbumprom stopniowo rozszerza swoją obecność w Chinach, Iranie, Węgrzech, Czechach, Serbii, Włoszech, Chorwacji i penetruje nowe rynki, w tym Wietnam, Ghanę, Irak, Indonezję i Filipiny. Realizowana sprzedaż zagraniczna rozłożona jest równomiernie między Eurazjatycką Unię Gospodarczą (34,8%), Unię Europejską (35,4%) i kraje odległe (29,8%). W 2019r. agencja wyeksportowała towary do 69 krajów.

Bellesbumprom ciężko pracuje, aby zwiększyć dostępność swoich produktów również na rynku krajowym. W ciągu ostatnich pięciu lat produkcja substytutów produktów pochodzących z importu wzrosła ponad dwukrotnie, osiągając 1,9 miliarda rubli białoruskich. Wartość produkcji sprzedanej na rynku wewnętrznym w ostatnich pięciu latach to ok. 570 mln USD.

Jak poinformowano, białoruskie przedsiębiorstwa przemysłu drzewnego zwiększyły liczbę pracowników o ponad 2300 w ciągu ostatnich pięciu lat lat. Średnia pensja w Bellesbumpromie w 2019r.wynosiła blisko 940 rubli białoruskich, o 41,2% więcej niż w 2015r.

W pierwszym kwartale 2020r. przedsiębiorstwa Bellesbumprom wykazały stałą dodatnią dynamikę osiągniętych wyników. Ich produkcja przemysłowa wyniosła 110% w porównaniu ze styczniem-marcem 2019r. Tempo wzrostu przychodów ze sprzedaży na pracownika przekroczyło 111%. Eksport wzrósł o 5% do 147 milionów USD. Niestety do końca marca przedsiębiorstwa zaczęły odczuwać negatywne trendy na rynkach zagranicznych z powodu pandemii Covid-19. Biorąc pod uwagę obecną sytuację związaną głównie z ograniczeniem lub wstrzymaniem zakupów ze strony zagranicznych klientów, przedsiębiorstwa Bellesbumprom zrewidowały swoje harmonogramy produkcji - głównie w kierunku przyspieszenia przestojów technologicznych i inwestycyjnych - planowanych zwyczajowo w trzecim kwartale roku.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz