/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Sytuacja na krajowym rynku drzewnym coraz trudniejsza. Winny nie tylko koronawirus.

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2020-05-09


Na trudną sytuacja jak ma miejsce na rynku drzewnym wpływają nie tylko ograniczenia spowodowane przez koronawirusa. Spadek popytu na produkty drzewne polskich producentów to również wynik nadpodaży surowca świerkowego w Europie związanego gradacją kornika oraz pokłosie amerykańskich konfliktów handlowych z Chinami i Kanadą.

Sytuacja na krajowym rynku drzewnym coraz trudniejsza. Winny nie tylko koronawirus.Sytuacja na krajowym rynku drzewnym coraz trudniejsza. Winny nie tylko koronawirus.Fot. D.Jabłoński

Z badań kondycji polskich przedsiębiorstw przeprowadzonych na przełomie kwietnia i maja przez Polski Instytut Ekonomiczny i Polski Fundusz Rozwoju wynika, że aż 67% firm odczuwa spadki przychodów w porównaniu z marcem. 12% przedsiębiorstw zredukowało zatrudnienie, a 18% obniżyło płace. Dalsze zwolnienia deklaruje kolejne 12% firm.

Podobnie wygląda położenie przemysłu drzewnego. Ok. 30% firm zanotowało w drugiej połowie marca spadki sprzedaży. Dotknęły one przede wszystkim eksporterów: producentów mebli, firmy działające na rynku programu ogrodowego wynikające oraz inne podmioty, u których rynek eksportowy stanowi znaczący udział. Przychody te spadły w wyniku gwałtownego ograniczenia handlu spowodowanego zamknięciem punktów sprzedaży oraz ograniczeniami w logistyce międzynarodowej. Sytuacja przełożyła się na redukowanie poziomu produkcji, a nawet kilkutygodniowe zamknięcie fabryk, co z kolei wpłynęło na trudności z jakimi w kwietniu borykały się inne podmioty działające w łańcuchu dostaw.

Z rozmów prowadzonych przez portal Drewno.pl można wyciągnąć wniosek, że jeśli chodzi o poziom zatrudnienia, to dotknął on przede wszystkim pracowników z zagranicy, najczęściej zatrudnianych przez agencje pośrednictwa pracy oraz osoby pracujące na różnego rodzaju umowach cywilno-prawnych. W stosunku do pracowników etatowych najczęściej stosowano skrócony czas prace, częściowe obniżenie płac godzinowych oraz wstrzymanie premii. Firmy, które całkowicie wstrzymały produkcję najczęściej wysyłały pracowników na urlopy.

Obecna sytuacja dla części firm okazała się zapalnikiem inicjującym procesy reorganizacji i restrukturyzacji, które są niezbędne dla poprawy konkurencyjności, a czasami nawet przetrwania poszczególnych przedsiębiorstw. Trudności jakie spowodowały ograniczenia nałożone na gospodarkę oraz perturbacje z dostawami do Chin - największego światowego odbiorcy drewna, uwypukliły problemy z jakimi krajowy rynek drzewny boryka się przynajmniej od połowy ubiegłego roku. To przede wszystkim duża nadpodaż surowca drzewnego świerkowego na rynku Europy Centralnej oraz wysokie dysproporcje w jego cenach, które całkowicie zmieniają konkurencyjność polskich firm drzewnych na rynku międzynarodowym. Wpływ na światowe rynki drewna mają równie konflikty handlowe jakie Stany Zjednoczone toczą z Chinami i Kanadą.

Do Polski napływa coraz tańsza tarcica i wyroby drzewne, głównie ze Skandynawii i Niemiec oraz tani surowiec drzewny z Czech, Słowacji i Niemiec. Tymczasem główny dostawca drewna w Polsce, PGL Lasy Państwowe trzymający w rękach ponad 90% dostaw surowca do krajowych firm, nie ma zamiaru zmieniać swojej polityki handlowej. Choć apelują o to organizujące skupiające przedsiębiorców działających w sektorze przemysłu drzewnego i meblarskiego, Lasy Państwowe nie są skłonne zmienić zasad sprzedaży drewna, ani obniżyć cen. Mimo, iż od początku roku leśnicy musieli ograniczyć pozyskanie o 23%, a w samym kwietniu, aż o 50% - to na spotkaniu, które obyło się przed kilkoma dniami w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych przedsiębiorcy dowiedzieli się, że w najbliższy czasie nic się nie zmieni w zakresie składanych przez przemysł postulatów, a pomocy powinni oczekiwać od rządu.

Słowa leśnych decydentów poparte są czynami. W rozpoczynających się właśnie aukcjach systemowych, podczas których sprzedawane będzie drewno na drugie półrocze 2020r. Ceny wywoławcze surowca drzewnego pozostały na poziomie z ubiegłego roku.

Tymczasem rządowe pomysły na wsparcie gospodarki zaczynają nabierać sensownych kształtów. Z zapisów kolejnych ustaw o "tarczy antykryzysowej" część przedsiębiorstw już skorzystała. Niestety wciąż nie wszystkie podmioty na rynku mogą z nich skorzystać. Przygotowywane w pośpiechu rozwiązania nie zawsze odpowiadają realiom w jakich działają krajowe firmy. Kolejna wersja jest właśnie procedowana w parlamencie i być może sprawi, że Lasy Państwowe będą musiały zmienić swoje podejście do naliczania odsetek wydłużone terminy płatności i kar umownych za niezrealizowane w pełni umowy. Art. 48. nowego projektu ustawy wskazuje, ze w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonych w związku z COVID-19, jednostkom organizacyjnym Lasów Państwowych dokonującym sprzedaży drewna nie przysługują:

  1. odsetki ustawowe należne na podstawie art. 5 ustawy z dnia 8. marca 2013r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 118, 1649 i 2020);
  2. rekompensata za koszty odzyskiwania należności, o której mowa w ustawie z dnia 8. marca 2013r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych;
  3. kary umowne za nierealizowanie przez nabywcę harmonogramu sprzedaży w części, w której nabywca do dnia 31. maja 2020r. zrezygnował z jego realizacji.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Wystarczy nałożyć akcyzę na drewno ze Skandynawii i wprowadzić zakaz ...

wywozu drewna nie przerobionego z kraju.

Marcin [41]Odpowiedz na ten komentarz2020-05-11 10:38:33

Zgłoś nadużycie

TSUE masz na karku 100 milonów euro kary

Jeszcze drewno z Puszczy po korniku z dotacją rzucić tartakom .

Adam [394]Odpowiedz na ten komentarz2020-05-11 12:55:55

Zgłoś nadużycie

strajk drzewiarzy

Nie kupować tak drogiego drewna

Adam [394]Odpowiedz na ten komentarz2020-05-13 11:50:04

Zgłoś nadużycie

Ceny

Zmiana terminu to mało. Powinny być obniżone ceny do poziomu cen uzyskiwanych w aukcjach systemowych na drugie półrocze.

Jarek [13]Odpowiedz na ten komentarz2020-05-18 12:02:36

Zgłoś nadużycie

Popieram

Skandynawia i kraje Nadbałtyckie obniżyły ceny surowca i wypierają nas z rynku. Jesteśmy niekonkurencyjni.

Adam [394]Odpowiedz na ten komentarz2020-05-19 20:47:07

Zgłoś nadużycie

ceny

Tak masz rację ceny palet , deski paletowej spadły drastycznie a nie mówiąc już o biomasie za grosze się sprzedaje

producent [5]Odpowiedz na ten komentarz2020-05-20 11:11:30

Zgłoś nadużycie

Jak działa rynek !

Gospodarka , ekonomia rynek działa na zasadzie popytu i podaży . Jeżeli ceny produktów maleją (przez mniejszy popyt) to powinny tanieć surowce (Drewno okrągłe). U sąsiadów tak się dzieje u nas nie ze względu na monopol LP .To spowoduje niekonkurencyjność naszych zakładów .Nie trudno przewidzieć katastrofę .Kto za to poniesie odpowiedzialność .

Adam [394]Odpowiedz na ten komentarz2020-05-21 07:48:01

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz