DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Binderholz planuje dużą inwestycję w Polsce

Drewno.pl

Autor: oprac. red
Źródło: Drewno.pl
Data: 2020-05-08


Austriacki Binderholz z początkiem roku rozpoczął rekonesans dotyczący możliwości budowy zakładu produkcyjnego w Polsce. Pierwsza upubliczniona lokalizacja wzbudziła kontrowersje wśród mieszkańców.

Binderholz planuje dużą inwestycje w PolsceBinderholz planuje dużą inwestycje w PolsceFot. Gmina Stawigoda

Binderholz to austriacka grupa, która specjalizuje się produkcji wyrobów z litego drewna: tarcicy, drewna profilowanego, jedno- i wielowarstwowych płyt z drewna litego, drewna klejonego warstwowo, aż po drewno klejone krzyżowo we własnej technologii CLT. Koncern posiada 12 zakładów produkcyjnych, po pięć w Austrii i Niemczech oraz dwa w Finlandii, w których łącznie zatrudnia ok. 2750 osób.

W Polsce firma chce wybudować duży zakład specjalizujący się w produkcji materiałów z litego drewna wykorzystywanych w budownictwie. Inwestycja kosztująca ok. 300 milionów euro ma być realizowana etapami. W pierwszej fazie budowy powstałby tartak, linia strugania, zakład produkcji peletu oraz elektrociepłownia na biomasę. Koszt tego etapu szacowny jest na ok. 180 mln euro. W drugim etapie zaplanowano budowę linii do produkcji drewna klejonego warstwowo oraz CLT (drewna klejonego krzyżowo). Plany inwestora zakładają, że budowa rozpocznie się w lipcu 2021, a produkcja ruszy w lipcu 2022. Pracę w nowym zakładzie ma znaleźć pół tysiąca osób.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu zaproponowała Austriakom m.in. tereny lądowiska w Gryźlinach należące do gminy Stawiguda i powiatu olsztyńskiego. Inwestor poszukuje działki o powierzchni około 70 hektarów, a teren w Gryźlinach, który należy do obu samorządów, to ok.120 ha. Dużym atutem tej lokalizacji jest bliskość drogi ekspresowej S51 i linii kolejowej, ale też korzystny klimat stwarzany przez lokalne władze dla tego typu inwestycji. Efektem polityki władz regionu związanej z wyznaczeniem w strategii rozwoju społeczno-gospodarczego „drewna i meblarstwa” jako jednej z trzech inteligentnych specjalizacji Warmii i Mazur.

Choć rozmowy są na bardzo wczesnym etapie i żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte, inwestycja wzbudziła spore kontrowersje wśród lokalnych mieszkańców. Zdecydowana większość wypowiedzi w mediach społecznościowych jest przeciwna realizacji tak dużej inwestycji w tym miejscu.

Jak podkreślają władze Gminy Stawiguda zastrzegają, że nic jeszcze nie jest postanowione. - o na razie propozycja, którą trzeba przeanalizować, ocenić, jaki wpływ inwestycja będzie miała na życie naszych mieszkańców, na rozwój gminy - mówi Michał Kontraktowicz, wójt gminy Stawiguda.

Jak poinformowano, w lutym miało miejsce pierwsze spotkanie samorządowców z inwestorem. Ze względu na korona wirusa, dalsze rozmowy toczą się zdalnie - dotychczas odbyły się dwie wideokonferencje, podczas których gmina i starostwo postawiły Austriakom wysokie warunki jakie muszą spełnić. Są to między innymi:
-akceptacja projektu przez mieszkańców,
-budowa drogi dojazdowej do zakładu,
-spełnienie wysokich standardów ochrony środowiska,
-brak ulgi w podatkach lokalnych,
-wysoka cena minimalna za działkę.

Aktualizacja 11.05.2020r.

Według informacji Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, firma Binderholz ostatecznie zrezygnowała z dalszych rozmów w sprawie lokalizacji zakładu w w Gryźlinach. Postawione przez samorząd warunki okazały się dla austriackiej spółki zbyt wygórowane.

Bezpośredniego komentarza Binderholz nie udało nam się uzyskać. Wiadomo, że lokalizacja nowej inwestycji rozpatrywana jest nie tylko w Polsce.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Puszcza Notecka

rozważałbym teren Puszczy Noteckiej - drzewostany w jednym miejscu - duży kompleks leśny, wysoka jakość drewna - idealne pod budownictwo.

Wrinks [157]Odpowiedz na ten komentarz2020-05-13 12:58:43

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz