/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Suszenie drewna ekologicznym ciepłem w biogazowni

Autor:
Źródło: Polska Grupa Biogazowa
Data: 2020-04-29


Do suszenia drewna Polska Grupa Biogazowa wykorzystuje ciepło wytworzone w swoich elektrociepłowniach na biogaz rolniczy. Suszarnie drewna PGB zlokalizowane są w kilku miejscach na terenie Polski. W planie jest budowa kolejnych.

Fot. Elektrociepłownia na biogaz rolniczy w Starym Korninie (woj. podlaskie).Fot. Elektrociepłownia na biogaz rolniczy w Starym Korninie (woj. podlaskie).

Elektrociepłownie na biogaz rolniczy (potocznie zwane biogazowniami) w sposób bezpieczny, ekologiczny i przyjazny dla środowiska wytwarzają energię elektryczną i ciepło. Wykorzystują w tym celu bioodpady, takie jak na przykład wytłoki z warzyw i owoców, kiszonkę z roślin energetycznych (np. kukurydzy, traw, żyta), gnojowicę czy obornik. Energia elektryczna i ciepło wyprodukowane w biogazowniach w 100% pochodzą z odnawialnego źródła energii,  jakim jest biogaz.

Biogazownie stanowią alternatywę dla paliw kopalnych (np. węgla), których spalanie w elektrociepłowniach czy gospodarstwach domowych powoduje ogromne zanieczyszczenia i tym samym nieodwracalne zmiany klimatyczne.

Wyprodukowane w biogazowni ciepło może być dostarczone do lokalnych przedsiębiorstw czy gospodarstw domowych. Wykorzystywane jest również między innymi w procesie suszenia drewna.

Polska Grupa Biogazowa posiada obecnie 3 suszarnie znajdujące się na terenach biogazowni w Tończy (woj. mazowieckie), Gorajcu (woj. podkarpackie) i w Starym Korninie (woj. podlaskie). W lipcu 2020 r. do użytku oddane zostaną kolejne, tym razem w województwie warmińsko-mazurskim (Falknowo i Kupin).

- Rozważamy również wybudowanie suszarni drewna w województwie zachodniopomorskim, na dwóch naszych biogazowniach, znajdujących się w Darskowie i Złocieńcu oraz w województwie podlaskim, mówimy tutaj o miejscowości Krzywa i Dzierżki. Jesteśmy na etapie badania zapotrzebowania rynku na usługę – mówi Patryk Stasiak, Kierownik Regionu ds. Rozwoju Projektów w Polskiej Grupie Biogazowej.

Znajdujące się na terenach elektrociepłowni w Gorajcu, Tończy i Starym Korninie suszarnie wyposażone są w dwie komory, każda o pojemności 112 m3. Obecnie w Tończy i Gorajcu trwają prace budowlane mające na celu m.in. stworzenie trzeciej komory suszarniczej.

Fot. Suszarnia drewna w elektrociepłowni na biogaz w Gorajcu.Fot. Suszarnia drewna w elektrociepłowni na biogaz w Gorajcu.

Z usługi suszenia drewna mogą korzystać przedsiębiorstwa o różnym profilu działalności, w szczególności stolarnie, tartaki, producenci podłóg drewnianych, paneli podłogowych, producenci mebli oraz pozostali wytwórcy wyrobów i konstrukcji drewnianych.

- Naszym klientom oferujemy nowoczesne technologie suszenia drewna. Posiadamy możliwość dopasowania parametrów suszenia do indywidualnych wymagań – mówi Patryk Stasiak z Polskiej Grupy Biogazowej.

Wykorzystywana w suszarniach technologia umożliwia zdalny monitoring oraz programowanie procesu suszenia, np. pod różne tryby suszenia czy pod konkretną wilgotność końcową.

- Wdrożony w naszych suszarniach system kontroli AlentDryTec  wspomaga każdy etap suszenia drewna, co powoduje, że finalnie, po zakończeniu procesu suszenia, drewno jest wysokiej jakości i  może być wykorzystywane do dalszej obróbki – dodaje Patryk Stasiak.

Koszt usługi suszenia drewna ekologicznym ciepłem, wytworzonym w biogazowni w Gorajcu jest około 10% niższy w porównaniu z cenami rynkowymi. Wysuszenie 1 m3 sosny to koszt 26-40 zł.

Obecnie firma jest na etapie wdrażania nowej oferty abonamentowej na wynajem komory suszarniczej na wybrany przez klienta okres. W porównaniu z rozwiązaniami istniejącymi na rynku jest to z pewnością duże udogodnienie. Klient będzie miał możliwość samodzielnie zaprogramować i kontrolować proces suszenia w sposób zdalny przy pomocy udostępnionego oprogramowania.

Firmy zainteresowane usługą suszenia drewna w zapraszamy do kontaktu. Więcej szczegółów na temat oferty i warunków współpracy pod numerem 665 360 164 lub adresem mailowym: marta.dwornik@pgbiogaz.pl.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA