/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
BUDOWNICTWO DREWNIANE

Izolacja domu drewnianego wełną Rockwool w praktyce

Rockwool

Autor:
Źródło: Rockwool
Data: 2020-04-27


Materiały ociepleniowe, które zastosujemy w drewnianym domu powinny wykazywać odpowiednią izolacyjność, niepalność, paroprzepuszczalność oraz dobrą absorpcję dźwięków. Właśnie takimi cechami wyróżniają się wyroby z wełny skalnej.

Izolacja domu drewnianego wełną Rockwool w praktyceIzolacja domu drewnianego wełną Rockwool w praktyceFot. Rockwool

Rozpoczynając izolację domu drewnianego niewątpliwie warto zaopatrzyć się w produkty izolacyjne wysokiej jakości, takie jak wełna skalna ROCKWOOL. Dzięki nim nie tylko skutecznie zatrzymasz ciepło w domu, ale również zabezpieczysz budynek przed ogniem, poprawisz akustykę pomieszczeń, wprowadzając do wnętrza przyjemną ciszę, a dzięki paroprzepuszczalności zapewnisz sobie również dobry dla zdrowia mikroklimat.

Bez wilgoci w domu

Po dokonaniu wyboru odpowiedniego materiału izolacyjnego warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. Pierwszą z nich jest poprawne ukształtowanie przegród w budynku, tak aby było możliwe odprowadzenie wytworzonej przez mieszkańców pary wodnej na zewnątrz. Tu kluczowe będzie również zadbanie o to, aby ściany drewnianego domu były paroprzepuszczalne. Przegrody drewniane ocieplone wełną skalną ułożoną warstwami spełniają tę funkcję, a wilgoć przepływa swobodnie ze środka pomieszczenia na zewnątrz. Wełna posiada również tę zaletę, że jest paroprzepuszczalna, a tym samym nie dopuszcza do rozwoju grzybów i pleśni, które lubią wilgoć.

Trwałość i klasa ogniowa A1

Skalna wełna, produkowana z bazaltu i gabro, jest trwała. Płyty z niej wykonane nie wydłużają się i nie kurczą. Ponadto wełna skalna wytrzymuje temperaturę do 1000oC i według europejskiej klasyfikacji, jest traktowana jako wyrób niepalny - posiada najwyższa klasę reakcji na ogień A1. Zwłaszcza w przypadku domów o konstrukcji szkieletowej drewnianej, szczególnie narażonej na ogień, jej niepalność ma istotne znaczenie.

Prosty montaż, dzięki dużej gęstości

Płyty ze skalnej wełny docinamy z 1 cm naddatkiem w stosunku do rozstawu szkieletu, tak by wełna mogła swobodnie zakleszczyć się pomiędzy jego elementami. Dzięki temu, że materiał posiada bardzo dużą gęstość, nawet w przypadku wszelkich nierówności, szczelnie wypełni konstrukcję i zapobiegnie przesuwaniu się płyt termoizolacyjnych.

Paroizolacja

Wewnątrz budynku, pod płytą kartonowo-gipsową, należy zastosować bezwzględnie folię paroizolacyjną. Paroizolacja powinna zostać wykonana z możliwie jak największą dokładnością. W przypadku gniazd instalacyjnych warto wykorzystać specjalne puszki instalacyjne, pozwalające na zachowanie ciągłości paroizolacji. Chociaż w ścianach szkieletowych drewnianych ułożenie tej folii pod płytami gipsowo-kartonowymi lub listwami boazeryjnymi jest zalecane, w praktyce pojawiają się nieszczelności. Przydaje się wówczas przegroda, która nie zatrzymuje pary wodnej.

Izolacja domu drewnianego wełną Rockwool w praktyceIzolacja domu drewnianego wełną Rockwool w praktyceFot. Rockwool

Etapy ocieplania

Ocieplenie domu drewnianego płytami z wełny skalnej jest łatwe. Płyty mocuje się do ścian budynku i wykańcza tynkiem lub zakrywa się folią paroprzepuszczalną i wykańcza materiałem elewacyjnym montowanym na ruszcie.

Ocieplenie ścian w domach drewnianych układa się dwuwarstwowo. Pierwsza warstwa wypełnia wnętrze słupów konstrukcyjnych. Najczęściej wynosi ona od 10 do 14 cm grubości, w zależności od budowy tych elementów. Druga warstwa ocieplenia, najczęściej o grubości od 10 do 15 cm, przykrywa od strony zewnętrznej konstrukcję szkieletową ściany (wypełnioną wełną) i wykonana jest w technologii lekkiej mokrej lub lekkiej suchej, w zależności od gustów i preferencji inwestora.

Izolacja domu drewnianego wełną Rockwool w praktyceIzolacja domu drewnianego wełną Rockwool w praktyceFot. Rockwool

Technologia lekka mokra

Technologia lekka mokra to rozwiązanie z zastosowaniem wełny fasadowej np. FRONTROCK SUPER, mocowanej łącznikami mechanicznymi do poszycia wykonanego np. z płyt OSB-3. Na wełnie skalnej układana jest zaprawa zbrojąca z siatką oraz cienkowarstwowy tynk paroprzepuszczalny np. mineralny, silikonowy lub silikatowy. Ocieplenie wewnętrzne między słupami konstrukcyjnymi wykonuje się z miękkiej wełny ROCKTON, w płytach o wymiarach 1000 x 610 mm.Technologia lekka sucha

Metoda lekka sucha polega na ułożeniu kolejnej warstwy rusztu, wewnątrz którego znajduje się wełna skalna. W zależności od pożądanej grubości izolacji oraz osobistych preferencji właściciela, ruszt zewnętrzny możemy układać pojedynczo lub podwójnie, czyli krzyżowo. Układ krzyżowy pozwala na zmniejszenie wpływu ewentualnych mostków termicznych konstrukcji drewnianej, która w porównaniu do wełny przewodzi ciepło od 4 do 6 razy bardziej. Przy wykorzystaniu tej technologii należy pamiętać, aby przestrzeń między wełną a deską elewacyjną stanowiącą wykończenie elewacji była wentylowana. Pozwoli to na uniknięcie problemów skraplania się wilgoci na zimnej powierzchni desek (szczególnie zimą), chroniąc tym samym drewno przed powstawaniem grzybów i pleśni. Dzięki temu na dłużej zachowamy też estetyczny wygląd elewacji.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Szkodliwość [3]

Szkoda, że w artykule nie ma informacji, że wełna sama w sobie jest szkodliwa. W przeciwieństwie do styropianu może uczulać. Mikroskopijne włókna mogą dostać się do organizmu przez drogi oddechowe. Dlatego przy montażu trzeba stosować ochronne maski, kombinezony i okulary. Styropian nie ma tego problemu.

Bawarski [1]Odpowiedz na ten komentarz2020-04-29 22:10:49

Zgłoś nadużycie

Styropian za to szkodzi środowisku - to tworzywo sztuczne.

Sławek [37]Odpowiedz na ten komentarz2020-04-30 02:08:15

Zgłoś nadużycie

Styropian jest OK dla środowiska

Polecam poczytać na ten temat. To, że tworzywo jest "sztuczne" nie oznacza że jest szkodliwe dla naszego środowiska. Styropian to materiał ekologiczny. Polecam też poczytać o tym co się dzieje z wełną a co ze styropianem gdy należy je zutylizować - według. mnie styropian tu jednoznacznie wygrywa.

Karol [1]Odpowiedz na ten komentarz2020-05-05 12:39:58

Zgłoś nadużycie

Wełna posiada wszelkie atesty higieniczne dopuszczające ją do stosowania w ...

budownictwie. Nie jest materiałem niebezpiecznym dla zdrowia a pracując w pomieszczeniach dobrze wentylowanych czy też na zewnątrz można nie używać masek ochronnych.
Maski ochronne kombinezony i okulary oczywiście dobrze jest stosować w przypadku gdy ktoś ma wrażliwą skórę podatną na podrażnienia.
Akurat Rockwool na kazdej paczce ma pokazane piktogramy zgodne z zaleceniami BHP które przypominają aby używac odzieży ochronnej.

MBA [1]Odpowiedz na ten komentarz2020-05-05 12:42:22

Zgłoś nadużycie

Jakieś źródło tych rewelacji??

Janosik [64]Odpowiedz na ten komentarz2020-04-30 19:32:04

Zgłoś nadużycie

Lepsza jest izolacja pianą pur. Polecam zapoznać się z tematem: ...

markok [1]Odpowiedz na ten komentarz2020-05-26 11:51:20

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz