/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
OKNA I DRZWI

Okna dachowe i lukarny – sprawdź możliwości doświetlenia poddasza

Velux

Autor:
Źródło: Velux
Data: 2020-04-23


Poddasza często wykorzystujemy jako salony, gabinety, pokoje dziecięce, sypialnie, a także łazienki. Często są to pomieszczenia wielofunkcyjne, w których pracujemy, bawimy, odpoczywamy i spotykamy z najbliższymi. Miejsca pod skosami powinny być dobrze oświetlone i wentylowane. Ważne jest też zadbanie o komfort wizualny i wybór takich rozwiązań, które gwarantują kontakt z otaczającym krajobrazem. Warunkowane to jest odpowiednim doborem okien, ich liczbą, a także rozmieszczeniem. Jeśli mamy do zagospodarowanie poddasze, to warto pamiętać, że okna dachowe mogą przepuszczać nawet do 2 razy więcej światła dziennego niż pionowe umieszczone w ścianie szczytowej lub tradycyjnej lukarnie. Dają też dużą swobodę w aranżacji pomieszczeń. Okna dachowe stanowią najczęściej wybierany i najefektywniejszy sposób doświetlania poddaszy. Ich montaż nie wymaga żadnych dodatkowych elementów konstrukcyjnych, można je łączyć w zestawy uzyskując duże przeszklone powierzchnie.

Okna klapowo-obrotowe VELUX z elementami doświetlającymiOkna klapowo-obrotowe VELUX z elementami doświetlającymiFot. Velux

Wysokość montażu

Aby zapewnić sobie dobry widok na zewnątrz należy dopasować wielkość okna i wysokość jego montażu do kąta nachylenia dachu. Okna dachowe można montować w dachach o kącie nachylania od 15° do 90°, ale im mniejszy jest spadek dachu tym dłuższe powinno być okno. Jeśli zależy nam na swobodnym widoku na zewnątrz zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej, dolna krawędź ościeżnicy powinna znajdować się na wysokości ok. 90 cm nad podłogą. W mniejszych pomieszczeniach sprawdzą się dodatkowe elementy doświetlające, takie jak np. okna kolankowe. Jeśli poddasze nie posiada ścianki kolankowej, dobrym pomysłem są dolne elementy doświetlające montowane pod tym samym kątem, co okna połaciowe lub rozwiązania typu balkon dachowy.

Zestaw VELUX kombiZestaw VELUX kombiFot. Velux

Dobór okien do pomieszczeń

Dzięki rozwojowi rynku stolarki okiennej możemy wybierać produkty o wysokiej termoizolacyjności, które jednocześnie zapewniają wysoki stopień pozyskania energii słonecznej i gwarantują korzystny bilans energetyczny. Okna nie są już postrzegane jako miejsce strat ciepła w domu, ale jako źródło pasywnego ogrzewania słonecznego oraz optymalnego dla zdrowia i samopoczucia naturalnego oświetlenia. W przypadku zestawów okiennych VELUX można wybrać okno dachowe VELUX, które spełnia indywidualne potrzeby domowników i jest dostosowane do pomieszczenia. Właściwy wybór okien wynika zwykle z funkcji pomieszczeń oraz wysokości montażu okien w dachu. Oferta jest różnorodna. Jeśli zależy nam korzystnym bilansie energetycznym powinniśmy wybierać trzyszybowe okna dachowe wykonane w konstrukcji ThermoTechnologyTM. Klienci mogą zdecydować się na drewniane okna dachowe lub drewniano-poliuretanowe, które są polecane do pomieszczeń wilgotnych.

Zestawy okien dachowych – więcej światła i przestrzeni

Zestaw okien drewniano-poliuretanowych VELUXZestaw okien drewniano-poliuretanowych VELUXFot. Velux

Zestawy okien dachowych umożliwiają łatwe łączenie kilku okien w celu stworzenia unikalnych rozwiązań na poddaszu i możliwości aranżacji wnętrza. To łatwy sposób na zwiększenie powierzchni przeszkleń w pomieszczeniu. Dzięki nim powiększymy optycznie poddasze i wpuścimy więcej naturalnego światła do wnętrza. Okna dachowe można montować w zestawach obok siebie w pionie lub poziomie. Decydując się na takie rozwiązanie należy pamiętać, że w poziomie łączmy okna tej samej wysokości – w praktyce jest to jednoznaczne z tym samym rozmiarem okien. Natomiast w pionie łączymy okna o tej samej szerokości – natomiast jeśli zależy nam na urozmaiceniu architektury wnętrza, mogą być one różnej długości.

Zestaw kolankowy VELUXZestaw kolankowy VELUXFot. Velux

Osobom poszukującym niestandardowych rozwiązań na poddaszu z pewnością spodoba się połączenie okien dachowych z oknami kolankowymi. To także idealne rozwiązanie w przypadku wysokiej ścianki kolankowej. Wówczas ona kolankowe mogą zapewnić nam kontakt wzrokowy z otoczeniem. W przypadku rozwiązań VELUX pionowe elementy okienne są przeznaczone do zamontowania bezpośrednio pod oknami dachowymi. Okno kolankowe to świetny sposób na przewietrzenie wnętrza nawet przy bardzo złej pogodzie. Dostępne są w wersji uchylnej w technologii drewnianej, a także w wersji uchylno-rozwieranej na bok oraz nieotwieranej w technologii drewniano-poliuretanowej.

Zestaw kolankowy VELUXZestaw kolankowy VELUXFot. Velux

 

Zestaw kolankowy VELUXZestaw kolankowy VELUXFot. Velux


Lukarna dachowa VELUX

Jeśli ktoś chce przekształcić swoje ciasne i ciemne poddasze w pomieszczenie pełne słońca i świeżego powietrza, warto, aby zastanowił się nad innowacyjnym rozwiązaniem, które jest atrakcyjną alternatywą dla klasycznej lukarny i w przeciwieństwie do niej nie wiąże się z budową skomplikowanej konstrukcji na dachu i dostarcza dużo więcej światła. Jest to gotowy zestaw 4 (2x2) lub 6 (2x3) okien wraz z elementami konstrukcyjnymi i izolacyjnymi pozwalający na jego montaż na dachach o kącie nachylenia od 35° do 70°. Wszystkie jego elementy przygotowane są pod wymiar i doskonale do siebie pasują, gwarantując najwyższą szczelność i jakość. Od środka takie połączenia wyglądają bardzo atrakcyjnie i zapewniają panoramiczny widok, a także powiększają przestrzeń. Od zewnątrz całość wygląda bardzo estetycznie i uatrakcyjnia bryłę budynku – okna wystają maksymalnie 60 cm ponad dachem. Lukarna VELUX daje inwestorom dużą elastyczność. W zależności od potrzeb można zdecydować się na montaż okien z górnym lub dolnym systemem otwierania, a także klapowo-obrotowych. Dla większego komfortu można wyposażyć okna w system sterowania elektrycznego.

Lukarna VELUXLukarna VELUXFot. Velux


Komfort w upalne dni

W upalne dni w pomieszczeniach z dużymi przeszkleniami można wykorzystać rolety zewnętrzne lub markizy, które skutecznie chronią przed przegrzaniem wnętrz, zatrzymując promienie słoneczne zanim dotrą do szyby.

Okna dachowe z roletami zaciemniającymi VELUXOkna dachowe z roletami zaciemniającymi VELUXFot. Velux
 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz