/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
OKNA I DRZWI

Branża stolarki budowlanej chce zmian w zapisach Warunków Technicznych

Związek Polskie Okna i Drzwi

Autor: oprac. red
Źródło: Związek Polskie Okna i Drzwi
Data: 2020-04-21


Związek Polskie Okna i Drzwi przygotował propozycje poprawek do nowelizacji zapisów w Warunkach Technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Branża stolarki budowlanej chce zmian w zapisach Warunków TechnicznychBranża stolarki budowlanej chce zmian w zapisach Warunków TechnicznychFot. D.Jabłoński

Postulowane przez POiD zmiany zapisów mają na celu zahamowanie wzrostu cen wyrobów stolarki otworowej, umożliwienie płynnego i równego dla wszystkich procesu przejścia zgodności z nowymi wymaganiami, a także zapewnienie przejrzystości i jednoznaczności wymogów.

Proponowane zmiany dotyczą:

  • Wstrzymania procesu obniżania wartości współczynnika przenikania ciepła U(max) okien i drzwi wymienionych w załączniku nr 2 punkt 1.2 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12. kwietnia 2002r. o 2 lata (obecnie nowe wartości U(max) mają obowiązywać od 31. grudnia 2020r.).
  • Doprecyzowanie informacji o rozmiarze referencyjnym w punkcie 1.2 w załączniku nr 2 „Wymagania izolacyjności cieplnej i inne wymagania związane z oszczędnością energii do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12. kwietnia 2002r.

Za zmianami w zapisach przeważają głównie kwestie ekonomiczne. Zarówno obniżanie wartości współczynnika przenikania ciepła, które stałyby się jednymi z najbardziej surowych w Europie, jak i brak doprecyzowanego wymiaru referencyjnego okien, skutkować będzie wzrostom cen wyrobów budowlanych, a tym samym wzrostem kosztów budowy. Oznacza to zahamowanie popytu na te produkty. Rodzi się również zagrożenie w postaci poszukiwania przez inwestorów tańszych, często niecertyfikowanych rozwiązań oraz ograniczeń ilości oraz powierzchni projektowanych okien. Spowoduje to także zmniejszenie potencjału sprzedaży na polskim rynku, a w efekcie - straty dla budżetu państwa.

Podawanie U(max) dla rozmiaru referencyjnego pozwala klientowi na łatwe porównanie różnych modeli okien.

Nowe zapisy w warunkach technicznych mają za zadanie również ujednolicenie interpretacji przepisów w czasie kontroli różnych instytucji nadzoru budowlanego. Deklarowanie przenikalności cieplnej dla rozmiaru referencyjnego podanego w zharmonizowanej normie europejskiej dla danego produktu jest korzystne dla producentów, szczególnie w odniesieniu dla okien o bardzo małych wymiarach. Przyjęcie tej zasady pozwoli także na łatwe i szybkie porównanie pod względem parametrów przenikalności cieplnej wyprodukowanych w Polsce okien z wyrobami producentów z innych krajów, gdzie stosowane są takie same regulacje.

Wnosząc o zmiany zapisów w Warunkach Technicznych Związek Polskie Okna i Drzwi ma na uwadze kryzys, który wiele obywateli odczuwa już dzisiaj. Kolejnymi skutkami pandemii przypuszczalnie będzie spadek potencjału produkcji dóbr i usług - część firm zamknie działalność, część zwolni dużą część załogi, a część straci płynność finansową.

-W efekcie odczujemy wyraźny wzrost inflacji. W tej sytuacji, dalsze obniżanie współczynnika przepuszczalności cieplnej okien (Uw) jest decyzją nieracjonalną, ponieważ wiążę się z kolejnymi podwyżkami cen wyrobów, co jest nie tylko niekorzystne dla producentów, ale całego rynku zbytu, który już dzisiaj spowalnia z powodu światowego kryzysu - mówi Janusz Komurkiewicz, prezes Zarządu Związku Polskie Okna i Drzwi.

-Stanowisko Związku POiD w kwestii zapisów w Warunkach Technicznych zostało wypracowane na podstawie opinii i dyskusji firm reprezentujących polską branżę stolarki budowlanej, zarówno producentów, dostawców komponentów, jak również firm dystrybucyjnych. Firmy te posiadają niezbędne doświadczenie, ekspertów, a także niejednokrotnie bardzo zaawansowane zaplecze techniczne pozwalające na wykonywanie precyzyjnych badań i analiz. W czasie kwarantanny korzystamy z możliwości spotkań online. Do cotygodniowych spotkań Zarządu POiD, dołączają również przedstawiciele firm członkowskich. Dzięki temu, możemy na bieżąco śledzić sytuacje w branży. To też pretekst do szerokiej dyskusji, w czasie której wypracowaliśmy m.in. optymalne rozwiązanie w sprawie wartości współczynnika przenikania ciepła oraz wymiarów referencyjnych - dodaje Paweł Wróblewski, dyrektor zarządzający w Związku Polskie Okna i Drzwi.

W zależności od stanowiska Ministerstwa Rozwoju, podejmowane będą kolejne kroki dotyczące nowelizacji Warunków Technicznych.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz