/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
TARTACZNICTWO

Wpływ COVID-19 na rynek tarcicy

Autor: oprac. red
Źródło: EOS
Data: 2020-04-20


Epidemia koronawirusa ma szeroki i poważny wpływ na rynek drewna - oceniają członkowie Europejskiej Federacji Handlu Drewnem (ETTF) oraz Europejskiej Organizacji Przemysłu Tartacznego (EOS). Istnieją jednak znaczne różnice między poszczególnymi krajami europejskimi oraz sektorami branży.

Wpływ COVID-19 na rynek tarcicyWpływ COVID-19 na rynek tarcicyFot. D.Jabłoński

15. kwietnia Europejska Federacja Handlu Drewnem (ETTF) oraz Europejska Organizacja Przemysłu Tartacznego (EOS) zorganizowały wspólną telekonferencję, której celem było podsumowanie wpływu kryzysu spowodowanego przez Covid-19 na rynku drewna i próba zmierzenia się z oceną sytuacji w nadchodzących miesiącach.

Przedstawiciele jedenastu krajów europejskich wzięli udział w ożywionej dyskusji, która wzbogaciła wiedzę uczestników na temat kryzysu i jego skutków. Bez wątpienia wpływ wybuchu epidemii ma szeroki i poważny wpływ na cały łańcuch przetwórstwa drewna. Istnieją jednak znaczące różnice między krajami europejskimi: tam, gdzie koronawirus uderzył mocniej, gospodarka ucierpiała najbardziej.

Europa

Sektor budowlany, który jest podstawowym rynkiem sprzedaży dla przemysłu drzewnego, ucierpiał najmocniej w takich krajach jak Hiszpania, Włochy, Wielka Brytania i Francja, a także w firmach zlokalizowanych w innych państwach, które są nastawione na dostawy na te rynki. W innych częściach Europy, takich jak Skandynawia, Niemcy i Holandia, lokalny sektor budowlany dotychczas radził sobie lepiej. Jednak kryzys może być obecny w tych krajach również w trzecim kwartale.

Sektory związane z logistyką, takie jak produkcja palet, działają stosunkowo lepiej niż sektory produkujące na rynek klientów indywidualnych - np. przemysł meblarski. Spadek popytu spowodował dwucyfrowe ograniczenia produkcji, przy czym redukcje w Skandynawii są stosunkowo łagodniejsze niż w Europie Środkowej.

Oczekuje się, że sektor Do It Yourself (DIY) bądzie rósł, ponieważ ludzie spędzają więcej czasu w domu i prowadzą w tym czasie remonty. Dodatkowo punkty sprzedaży takie jak markety budowlane w większości pozostają otwarte. Skorzystają na tym szczególnie tartaki i składy drewna.

Zdaniem uczestników konferencji, jest prawdopodobne, że kraje, które choć borykają się z kryzysem mają mniejszą liczbę ofiar, wkrótce przywrócą handel na rynkach lokalnych.

Świat

Zarówno dla członków EOS, jak i ETTF rynki zagraniczne są bardzo ważne. Uczestnicy rozmów podkreślili, że Chiny, będące zarówno największym na świecie nabywcą drewna, jak i głównym producentem wyrobów drzewnych, w ostatnich tygodniach wracają do siebie, podczas gdy sprzedaż do Stanów Zjednoczonych spada. Rynek indyjski jest całkowicie zamknięty, a w niektórych krajach Azji Południowo-Wschodniej występują trudności.

Wyzwanie w dostawach międzynarodowych stanowi niedobór kontenerów (i wzrost ich cen), "uwięzionych" w portach. Sytuacja w tym zakresie wydaje się poprawiać w porównaniu z tą, sprzed kilku tygodni. Uczestnicy konferencji podkreślili, że nieograniczony przepływ surowców i towarów pozostaje fundamentalny dla zapewnienia długoterminowej rentowności branży.

Konieczne działania

Zarówno tartaki, jak i handlowcy zgodzili się, że regionalne ograniczenia podaży i popytu może złagodzić działanie jako magazyn, pełniący ważną funkcję dla ogólnej stabilności rynku i funkcjonującego łańcucha dostaw. Niektóre kraje borykają się także z niedoborami siły roboczej, dlatego -pod warunkiem przestrzegania odpowiednich norm zapewniających bezpieczeństwo - należy zapewnić swobodny przepływ siły roboczej.

Zdaniem reprezentantów branży drzewnej, komercyjni ubezpieczyciele kredytów nie powinni utrudniać dostępu do usług poprzez podejmowanie decyzji ograniczających. Firmy ubezpieczeniowe (reasekuracyjne) powinny nadal wystawiać linie kredytowe i nie dodawać oliwy do ognia, utrudniając przepływy pieniężne na i tak już niespokojnym rynku.

Scenariusze na przyszłość

Patrząc w przyszłość, obie organizacje zgodziły się, że długość i intensywność obecnego kryzysu będą miały kluczowe znaczenie dla schematu wyjścia z niego. Jeśli koronawirus zostanie zneutralizowany w nadchodzących miesiącach (do końca drugiego kwartału br.), istnieje nadzieja na powrót do niemal normalnej sytuacji - sektor drzewny w pierwszym kwartale radził sobie dobrze. Taki wynik w kształcie litery „V” stanowi najlepszy, optymistyczny scenariusz.

Jeśli jednak gospodarka, a w szczególności sektor budowlany pozostaną osłabione również w trzecim i czwartym kwartale, przedłużające się problemy dotkną przemysł drzewny, nawet w krajach, które do tej pory zdołały przetrwać burzę. Wydaje się bardzo prawdopodobne, że gospodarka ulegnie pewnym zmianom strukturalnym w reakcji na pandemię. Wpływ tych zmian nie jest w tej chwili przewidywalny, ale prawdopodobnie będzie odczuwalny również w przemyśle drzewnym.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Korekta przed publikacją [1]

Autorze,

dobra rada, zanim coś opublikujesz przeczytaj to co stworzyłeś.
Jak można opublikować takiego gniota???

"Oczekuje się, że sektor Do It Yourself (DIY) będzie wspierać rynek, ponieważ ludzie spędzają więcej czasu w domu, a punkty sprzedaży takie jak markety budowlane w większości pozostają otwarte. Skorzystają na tym szczególnie tartaki i składy drewna.

Zdaniem uczestników konferencji, jest prawdopodobne, że kraje, które borykają się z kryzysem przy mniejszej liczbie ofiar, zwrócą się w nadchodzących miesiącach na własne rynki lokalne, kierując tam swoją sprzedaż.

Aby sprostać rosnącemu popytowi, huty wprowadziły dwucyfrowe ograniczenia produkcji, przy czym redukcje w Skandynawii są stosunkowo łagodniejsze niż w Europie Środkowej. Oczekuje się, że sektor „zrób to sam” (DIY) będzie wspierać rynek, ponieważ ludzie spędzają więcej czasu w domu, zwłaszcza, że ​​rynki DIY w większości pozostają otwarte, a tym samym wspierają tartaki i handel."

Janusz [1]Odpowiedz na ten komentarz2020-04-27 14:46:38

Zgłoś nadużycie

Przepraszamy. Fragment wpisu został poprawiony

Dominik Jabłoński [456]Odpowiedz na ten komentarz2020-04-27 19:48:34

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA