DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Podłogi sportowe z Barlinka

Barlinek SA

Autor:
Źródło: Barlinek SA
Data: 2004-04-04


Zbliżający się dzień wejścia Polski do Unii Europejskiej oznacza dla wielu producentów i wykonawców dostosowanie do europejskich norm. Obowiązek posiadania certyfikatu dotyczy również producentów podłóg sportowych i będzie obowiązywał w naszym kraju począwszy od maja br. Barlinek S.A. jest obecnie jedynym polskim producentem, który legitymuje się wydanym przez Instytut Otto Grafa certyfikatem na trzywarstwową podłogę sportową wg nowej, zaostrzonej w kwietniu 2001 roku, normy DIN 18032 część 2.

Barkiet SportBarkiet Sport

Pod koniec roku 2003 firma Barlinek S.A. - uznany producent podłóg mieszkaniowych - zaproponowała swoim klientom nowy wyrób: Barkiet Sport - podłogę drewnianą przeznaczoną dla sal w obiektach sportowych. Sposób użytkowania tego typu wnętrz stawia producentom podłóg szczególnie trudne wymagania. Dlatego, zaoferowanie tego produktu klientom, poprzedziły wielomiesięczne badania nad konstrukcją i parametrami, prowadzone przez dział badań i wdrożeń firmy. Pomocą służył również, dysponujący wysoce specjalistycznym laboratorium i aparaturą badawczą, renomowany Instytut Otto Graffa w Stuttgarcie. Jest to niekomercyjna jednostka naukowo - badawcza, której pracownicy naukowi współtworzyli normę DIN zawierającą wymagania dla wewnętrznych nawierzchni sportowych. Tutaj, pod okiem naukowców, wprowadzane były na bieżąco poprawki i udoskonalenia w konstrukcji barlineckiej podłogi sportowej.

Po wielu próbach i badaniach Barlinek S.A. otrzymał atest poświadczający spełnienie wymagań dla profesjonalnych nawierzchni sportowych, stając się jedynym polskim producentem trójwarstwowej sportowej podłogi drewnianej wg zaostrzonej normy DIN 18032 część 2.

Barlinecka podłoga sportowa jest doskonałym materiałem dla profesjonalnych i amatorskich klubów sportowych, a także dla sal przyszkolnych, uczelnianych i osiedlowych. Różni się ona znacznie od popularnej deski barlineckiej. Różnice wynikają nie tylko z systemu montażu opartego na krzyżowych legarach pod panelem i konieczności stosowania specjalnych lakierów, ale także na zmianie grubości poszczególnych warstw deski.

Konstrukcja deski sportowej musi posiadać wysoką trwałość i odporność na obciążenia jakie powstają w trakcie gry i ćwiczeń. Taka podłoga musi być po prostu elastyczna i jednocześnie odporna na uderzenia. Ten efekt uzyskano tworząc podłogę o gr. 15mm. Podłoga Barkiet Sport zapewnia użytkownikom wysoki komfort prowadzenia rozgrywek i zajęć poprzez odpowiednie parametry odbicia piłki, a jednocześnie jest bardzo bezpieczną nawierzchnią, która pochłania energię wytwarzaną przez zawodników w czasie gry. Elastyczność i system pochłaniania energii chroni zawodników przed urazami stawów, ścięgien i układu kostnego, ponieważ energia powstająca np. podczas wyskoku zawodnika jest przejmowana ją konstrukcja podłogi.

Podłoga sportowa firmy Barlinek S.A. została zaprojektowana również z myślą o trwałości i niskim koszcie eksploatacji. Podłoga barlinecka, po latach użytkowania, może być poddana renowacji, a przy całkowitej wymianie po 20 - 30 latach drewno jako materiał ekologiczny nie podlega procesowi składowania, za który inwestor musiałby zapłacić i nie zanieczyszcza środowiska naturalnego na wysypiskach śmieci.

Zamysłem projektantów było stworzenie podłogi komfortowej dla użytkowników. Podłoga Barkiet Sport jest zbudowana z desek dł. 2200 mm i szer. 207 mm. Zapewnia to, w porównaniu z podłogami parkietowymi, minimalną ilość szczelin. Nie powstają na niej również wybrzuszenia, jakie często są obserwowane w materiałach litych i jednocześnie skrócony został czas montażu. Zmniejszone zostało prawdopodobieństwo urazów zewnętrznych np. otarcie naskórka u trenujących, dzięki idealnej równości i gładkości powierzchni.

Podłogi sportowe z Barlinka (Zdjęcia: 2)

Barkiet SportBarkiet Sport

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz