/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
OKNA i DRZWI

Rynek okien na świecie - 2003

InterConnection Consulting Group

Autor:
Źródło: InterConnection Consulting Group
Data: 2004-04-04


502 miliony okien sprzedawane jest rocznie na całym świecie - w czasie kiedy Europa Zachodnia i Ameryka Północna doświadczają drobnego spadku na rynku okien, Azja rejestruje rynkowy wzrost o 2,4%, a Europa Wschodnia pokazuje wzrost sprzedaży okien na poziomie 14,8%. To wyraźne przesunięcie potencjału rynkowego z zachodniej na wschodnią półkulę. Całkowity ogólnoświatowy popyt pozostaje stały - w przybliżeniu 500 milionów okien - pokazują aktualne badania InterConnection Consulting Group.

Światowy rynek okienŚwiatowy rynek okienFot. InterConnection Consulting Group

Z 1.2 miliardem mieszkańców Chiny są najbardziej zaludnionym kraj na Ziemi. Eksplozja populacji przekłada się naturalnie na wysoki rozwój sektora budowlanego. Całkowity rynek okien powiększył się o ok. 59% w okresie między 1997 i 2003r. Do 2006r. zwiększy się o kolejne 23% i osiągnie wartość 175 milionów okien, z większościowym udziałem ram o konstrukcji metalowej. Azja jest największym rynkiem z sumą 250 milion okien sprzedanych w 2003. Z poziomem 0.066 okna na osobę - China w porównaniu z innym krajami azjatyckimi znajdują się wyrażnie na czele, wyrzedzając Japonię i Malezję. Poziom sprzedaży na jednego mieszkańca zbliża się do do poziomu krajów europejskich.

USA z populacją 290 milionów i sumą 83 milionów okien należą do czołowej piątki krajów pod względem sprzedaży. Jednak rynek ten w przeciwieństwie do Chin, posiada od kilku lat tendencję spadkową. Niewielki wzrost na poziomie 0.3% do 85.3 milionów sprzedanych okien oczekiwany jest w 2004r., z tym, że w dalszej perspektywie zapewne nastąpi spadek do wielkości 82.8 milion okien w 2006. 50% udziałów w rynku okien USA stanowią konstrukcje PVC, a 25% okna metalowe.

Rynek północnoamerykański składający się z USA, Canady i Meksyku określony jest na ok. 100 milionów sprzedanych okien wyprzedza tylko nieznacznie Europę. W roku 2003 rynkowy ten zanotował spadek o 2.7% w porównaniu z rokiem poprzednim ten trend będzie zapewne kontynuowany następnych latach, szcególnie w USA. Bardzo wysoki stosunek 0.2 okien/osobę w USA i Canadzie jest, w porównaniu do Europy, wartością szczytową. Powodem tak wysokiego wskaźnika jest wysoki udział indywidualnego budownictwa mieszkaniowego i krótszego czasu życia okien.

Rynek południowoamerykański zachowuje się całkiem inaczej. Wskażnik ilości okien na osobę pozostaje przeciętnie na poziomie 0.05, czyli dużo poniżej średniej Ameryki Północnej - jednakże w latach 2002-2003 zanotowano wzrost rynku o 3.3%.
W 2003r. na całym południowoamerykańskim rynku sprzedało się w przybliżeniu 14 milionów okien, co stanowi ok. 17% rynku USA. Brazylia - największy rynek okien w Ameryce Południowej - jest tylko o połowie tak duży jak rynek hiszpański, ale jego wzrost o 4.4% leży w dobrej średniej dla rynku południowoamerykańskiego. Ranking na tym rynku otwiera Kolumbia z tempem wzrostu 15.3%.

Europa z całkowitym woluminem sprzedaży 106 milionów okien znajduje się wyraźnie za Azją, ale nadal wyprzedza Amerykę Północną. Rynkowe trendy odpowiadają ogólnoświatowemu rozwojowi - Europa Zach. notuje nieznaczny spadek, Europa Wsch., przeciwnie, osiąga wzrost.
Z około 84 milionami sprzedanych okien w 2003r. Europa Zachodnia zanotowała spadek o 1.5% w porównaniu z rokiem poprzednim. Posiadając wskaźnik 0.215 okna/osobę, nadal wyprzedza wyraźnie Europą Wschodnią z średnią 0.07 okna/osobę. Czołowym rynkiem Europy Zach. jest Austria z wskaźnikiem 0.3 okna/osobę, mająca za sobą Szwajcarię i Hiszpanię.
W Europie Wschodniej notowane jest wysokie tempo wzrostu, przy niskim wskaźniku okna na osobę. Całkowite tempo wzrostu dla Europa Wschodnia leży w okolicach 12% w latach 2002-2003. Najszybciej rozwijającym się rynkiem jest Rosja z tempem wzrostu 25%, mająca za sobą Węgry. Najwyższą konsumpcję okien na mieszkańca jest Słowenia z wskaźnikiem 0.217, za nią znajdują się Republika Czeska i Litwa, które wkrótce przystąpią do Unii Europejskiej.

Pomimo dużego obszaru - regiony środkowego Wschodu, Afryki i Oceanii odgrywają niewielką rolę na globalnym rynku okien. środkowy Wschód i Afryka 2003r. zamknęły sprzedażą 24 milionów okien. Sprzedaż ta skoncentrowana była wyraźnie w kilku krajach, na przykład RPA i Dubaj. Oceania trzyma tylko 0.7% globalnego okiennego rynku z 3.5 milionem sprzedanych okien.

W podsumowaniu można wskazać jasny wniosek: Nr. 1 na rynku okien jest Azja i Europa Wschodnia, tamtejsze rynki krajowe będą rozwijać się przez kilka lat. W przeciwieństwie do rynku północnoamerykańskiego, który ma trend spadkowy. Rynek Europy Zachodniej jest stosunkowo stały z występującymi regionami pokazującymi oznaki nasycenia.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz