/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
BUDOWNICTWO DREWNIANE

Posłowie Parlamentu Europejskiego za większym wykorzystaniem drewna

Drewno.pl

Autor: oprac. red
Źródło: Drewno.pl
Data: 2020-04-07


25. marca br. grupa 42 posłów Parlamentu Europejskiego, reprezentujących różne kraje i opcje polityczne, wystąpiła z apelem do Ursuli von der Leyen, Przewodniczącej Komisji Europejskiej i Fransa Timmermansa, Wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej odpowiedzialnego za Europejski Zielony Ład. W swoim wystąpienie unijni parlamentarzyści wzywają do większego wykorzystania drewna pochodzącego ze zrównoważonej gospodarki leśnej. Wśród sygnatariuszy brak przedstawicieli Polski.

Posłowie Parlamentu Europejskiego za większym wykorzystaniem drewnaPosłowie Parlamentu Europejskiego za większym wykorzystaniem drewnaFot. D.Jabłoński

W przesłanym liście posłowie zwracają uwagę, na konieczność silniejszego uwzględnienia drewna w działaniach związanych z realizacją unijnych zobowiązań osiągnięcia neutralności klimatycznej do roku 2050. Ich zdaniem należy dążyć do zwiększenia wykorzystania drewna w budownictwie i uwzględniać wiązanie CO2 w produktach z drewna o długim cyklu życia.

"Zrównoważona gospodarka leśna może wnieść istotny wkład w osiągnięciu przez Unię Europejską założonych celów klimatycznych i energetycznych. Drewno jest najważniejszym surowcem odnawialnym i źródłem energii odnawialnej w Europie. Drewno ma znaczny potencjał aby zastąpić surowce kopalne i mniej przyjazne dla środowiska produkty, od tekstyliów do tworzyw sztucznych. Tę siłę Europy należy promować, a nie osłabiać przez ideologiczne zapatrywania. Przepisy prawne (krajowe przepisy leśne, prawa ochrony przyrody, Natura 2000, rozporządzenie LULUCF, kryteria zrównoważonego rozwoju w RED II, itp.) gwarantują zachowanie i ochronę lasów oraz ich różnorodności biologicznej.

Nasze lasy same są ofiarami zmian klimatu, prowadzącymi do kumulacji zdarzeń powodujących ich uszkodzenia, np. przez huragany czy inwazje szkodników. Konieczne jest zatem dostosowanie lasów do przyszłego klimatu za pomocą aktywnych działań. Obecny kierunek rozwoju nieuchronnie doprowadzi w następnych dziesięcioleciach do wydzielania się dużych ilości drzew, które zagrozi rynkowi, jeśli nie stworzy się dodatkowych możliwości przetwarzania go na rzecz biogospodarki. W rezultacie powszechna wielofunkcyjna gospodarka leśna będzie niedostępne z powodu spadających cen drewna. Ogromny potencjał substytutu kopalin będzie gnił w naszych naszych lasach i pozostanie niezagospodarowany.

Podejście niektórych inicjatorów w debacie dotyczącej zmian klimatu, pomysły magazynowania dwutlenku węgla w lasach poprzez wielkopowierzchniowe ograniczanie w nich gospodarki jest wysoce ryzykowną strategią, która skazana jest na porażkę. Żaden z tych sposobów, przy pełnym potencjale naszych lasów, nie pomoże zatrzymać zmian klimatu, nie jest też w stanie powstrzymać strat w różnorodności biologicznej.

To czego potrzebuje Europa, to program budownictwa z drewna, zwiększający magazynowanie CO2 poprzez wykorzystanie produktów o długim cyklu życia, w połączeniu z szerokim programem badawczym i transformacją energetyczną opartą na produktach ubocznych zrównoważonej gospodarki leśnej zastępujących paliwa kopalne." - można przeczytać w wystąpieniu.

Pomimo, że Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię i zasobność lasów, wśród sygnatariuszy listu nie ma żadnego europosła reprezentującego nasz kraj.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA