DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Swarzędz zwiększa eksport

PAP

Autor: Monika Borkowska
Źródło: PAP
Data: 2004-03-20


Swarzędz SA zamierza w tym roku znacznie zwiększyć sprzedaż swoich mebli do krajów, które wstępują do UE, a także do Rosji. Prezes firmy Julian Nuckowski zapowiada, że grupa w 2004 roku istotnie poprawi wyniki finansowe. Nie wyklucza przeprowadzenia w tym roku emisji akcji.

"Mamy dużo zamówień, podpisaliśmy kontakty eksportowe, znacznie większe niż w zeszłym roku. Spodziewam się, że w tym roku zdecydowanie poprawimy swoje wyniki" - powiedział PAP Nuckowski.

W 2003 roku skonsolidowany zysk netto Swarzędza wyniósł 8,58 mln zł wobec straty 35 mln zł rok wcześniej, zysk operacyjny 11,2 mln zł wobec straty operacyjnej 36,4 mln zł w 2002 roku. Przychody w 2003 roku spadły do 49 mln zł ze 116,5 mln zł w roku 2002.

W zeszłym roku eksport przyniósł około 40 proc. przychodów. Wśród największych odbiorców były Niemcy i Ukraina. Poza tym firma sprzedawała swoje produkty m.in. w Holandii, na Litwie i Łotwie.

Swarzędz sprzedaje za granicę produkty pod własną marką, oprócz tego świadczy też usługi produkcyjne zagranicznym firmom meblarskim.

"Produkty pod własną marką sprzedajemy głównie do państw z naszego regionu, m.in. wstępujących do Unii Europejskiej. To dla nas bardzo cenny eksport - zyskujemy przyzwoite marże handlowe, rozpowszechniając naszą markę. Będziemy się starali zwiększyć sprzedaż na te rynki" - powiedział prezes.

"Ogromnym wyzwaniem jest też zwiększenie naszej obecności w Rosji. Finalizujemy właśnie umowę z dużym rosyjskim partnerem handlowym" - dodał.

Produkcja przerobowa (usługi produkcyjne) trafia z kolei do odbiorców holenderskich i niemieckich.

"Na sprzedaży produktów bezmarkowych mamy niższe marże, ale obecnie wysoki kurs euro nam to rekompensuje" - powiedział Nuckowski.

Dodał, że w przyszłości Swarzędz będzie chciał rozwinąć sprzedaż swoich firmowych produktów również na tych rynkach.

Prezes nie wykluczył emisji akcji spółki jeszcze w tym roku, dodał jednak, że ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w porozumieniu z inwestorem finansowym, o którego Swarzędz obecnie się stara.

Swarzędz Market SA, spółka zależna Swarzędz Meble SA, chce pozyskać inwestora finansowego, który kupiłby od niej do 17,2 proc. akcji Swarzędz Meble.

"Rozmowy są obiecujące" - powiedział prezes, zapytany o przebieg poszukiwania inwestora.

Dodał, że wkrótce sprzedaż pakietu akcji może zostać sfinalizowana.

W perspektywie kilku najbliższych lat Swarzędz zamierza zainwestować środki w budowę nowego zakładu produkcyjnego. Koszt budowy takiego zakładu to kilka milionów złotych.

"Jeden z naszych zakładów, Gostyńska Fabryka Mebli, jest źle zlokalizowany, położony jest w centrum miasta. Czeka nas wybudowanie nowej fabryki" - powiedział prezes.

Według prezesa Swarzędz ma obecnie ok. 2 proc. krajowego rynku mebli.

Prezes poinformował, że w tym roku powinna zostać zakończona restrukturyzacja operacyjna Jarocińskich Fabryk Mebli. W pozostałych zakładach produkcyjnych grupy zmiany zostały już dokonane. Fabryki te są - według Nuckowskiego - dopasowane do aktualnej sytuacji rynkowej.

Finalizowana jest też restrukturyzacja finansowa.

Swarzędz ma 25 sklepów firmowych. Oprócz tego ma podpisanych 30 umów handlowych z właścicielami innych sklepów.

Sprzedaż zagraniczna odbywa się również na zasadzie umów handlowych z właścicielami zagranicznych placówek handlowych.

W skład grupy wchodzą, oprócz Swarzędz SA, Swarzędz Market (zajmujący się handlem detalicznym, hurtowym i eksportem), Gostyńska Fabryka Mebli, Kościańska Fabryka Mebli i Swarzędzka Fabryka Krzeseł (zajmujące się produkcją), Swarzędz Nieruchomości (zajmujący się sprzedażą nieruchomości) i Jarocińskie Fabryki Mebli (specjalizujące się w produkcji, handlu i obsłudze logistycznej). Cała grupa zatrudnia 820 osób.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz